Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wspólne doświadczenia - społeczność na koncertach muzyki klasycznej

Muzyka klasyczna, chociaż czasami definiowana jako niedostępna, jest zarzewiem spektakularnych doznań dźwiękowych o wielkim oddziaływaniu na człowieczy rozum i system. Cenne przejawy tej formy artyzmu okazują się niepodważalne, a systematyczne słuchanie muzyki klasycznej jest w stanie dostarczyć mnogie korzyści dla zdrowia psychicznego, rozkwitu procesu myślenia i postępu społecznego. W niniejszym materiale naświetlamy zasadnicze argumenty, w jakim celu wskazane jest pozwolić się ponieść kompozycji muzyki klasycznej. Więcej…

Czym wyróżniają się dobre programy magazynowe online?

Na rynku istnieje wiele programów magazynowych o cechach i funkcjach niezbędnych do zarządzania magazynem. Programy magazynowe online oferują łatwy dostęp do konkretnych danych, co wiąże się z faktem, że nie przechowują danych na własnych serwerach, tylko wykupują tę usługę online dając możliwość kontroli stanów magazynowych z dowolnego miejsca. Nowoczesny program pozwala uprościć i zoptymalizować proces przyjmowania oraz wydawania towaru, co ma bezpośrednie przełożenie na efektywne zarządzanie magazynem, jak również planowanie kolejnych dostaw. Więcej…

Wiarygodność Biblii

O wyjątkowości książki jaką jest Biblia nie trzeba nikogo przekonywać. Czy jednak można nazwać ją książka wiarygodną? Wieloletni tłumacz Pisma Świętego - Klaus Schmidt wymienia osiem powodów, które dowodzą wiarygodności Biblii. Więcej…

Nadzieja na lek na Alzheimera

Na schorzenie Alzheimera cierpią miliony ludzi, a zgodnie z ostatnimi wyliczeniami do roku 2030 liczba osób chorujących sięgnie 65 milionów. Jest to choroba nieuleczalna, a przynajmniej była taka do niedawna, ponieważ przypuszczalnie odnaleziono na nią lekarstwo. Więcej…

Silniki prądu stałego – niezastąpione w dzisiejszych czasach

Obecnie silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy urządzeń produkcyjnych i medycznych oraz we wszelkiego typu automatyce.   Więcej…
Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

dinozaur-mPaleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii.

Pasjonaci historii abstrakcyjnej

Na ekranach kin niedługo pojawi się kolejna część "Parku Jurajskiego". Szum medialny wokół nowej produkcji Colina Trevorrowa jest najlepszym dowodem na to, że świat dinozaurów ciągle nas fascynuje. Świadczy o tym także rosnąca popularność parków edukacyjnych z modelami dinozaurów, takich jak park-dinozaurow.pl.

Chociaż zwykle kojarzy się paleontologię tylko ze strachem przed ogromnymi dinozaurami, warto wgłębić się w temat odrobinę bardziej i wyzbyć się stereotypów. Skamieniałościami i dawnymi formami istnienia interesowano się od starożytności. Ateński wódz Nikiasz był zafascynowany bursztynem, który określał jako "promienie słońca zastygające przy kontakcie z wodą". Życie zapisane w formach utrzymujących się w dobrej kondycji przez wieki może być zatem odrobinę magiczne.

Czasy, które analizują paleontolodzy, sięgają początków życia na Ziemi. Paleontologię dzieli się na kilka dziedzin: paleozoologię, która bada skamieliny zwierząt i paleobotanikę, zajmującą się roślinami kopalnymi. Naukowcy poświęcający się analizie skamieniałości są zainteresowani nie tylko budową ciała prehistorycznych zwierząt, ale także ich dietą, chorobami, śmiercią i... czymś na kształt "życia rodzinnego" - chcą wiedzieć, czy dane zwierzę charakteryzowała chęć funkcjonowania w stadzie lub życie jako samodzielny drapieżnik.

Dzięki takim badaniom dziś już wiemy, że istniały kiedyś na ziemi pterozaury, których rozpiętość skrzydeł wynosiła 10 m. Najstarszy znany nam ssak żył 225 mln lat temu, a dziobak jest prymitywnym ssakiem, nazywanym "żywą skamieliną". Spektakularną siłę i żywotność takich organizmów warto przybliżyć sobie zwiedzając ścieżkę edukacyjną park-dinozaurow.pl.

W gruncie rzeczy

Metody badań wykorzystywane przez paleontologów są bardzo różnorodne, ale generalnie opierają się na poszukiwaniu ukrytych w pokładach geologicznych szczątków roślin i zwierząt, analizie pyłkowej oraz wykorzystaniu metod izotopowych (odnoszących się do datowania znalezionych fragmentów biologicznych). 

Jednym z najbardziej pasjonujących tematów zajmujących paleontologów jest od dawien dawna problem zagłady dinozaurów. Do dzisiaj naukowcy główkują nad tym, co tak naprawdę musiało się stać, że te ogromne gady lądowe wymarły? Zagadka ta jest absolutnie frapująca.

Rozważa się różne przyczyny biologicznej katastrofy wielkich gadów. Mówi się zarówno o zatruciu pyłami wydobywającymi się po erupcji wulkanów, o zalewaniu lądów w czasie procesów geologicznych, ale także o uderzeniu meteorytu, który miał 66 mln lat temu zderzyć się z Ziemią i całkowicie zmienić środowisko naturalne. Tak czy siak pozostaje to jedną z najbardziej przerażających katastrof w historii.

dinozaur

Polecamy także:

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Audyt SEO - to rozwiązanie

Na dzień obecny struktura pozycjonowania w wyszukiwarce internetowej są szalenie skomplikowane do pojęcia łącznie z nieprzerwanym zmienianem się mechanik w tym obrębie. Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…

Jaki rozmiar kontenera wybrać?

Nawet niewielki remont mieszkania może wiązać się z powstaniem sporej ilości gruzu i odpadów budowlanych. Jednym z najlepszych sposobów na ich utylizację jest wynajem kontenera o odpowiedniej pojemności. Jakie typy pojemników oferują firmy, jak duży powinien być zbiornik, który pomieści wszystkie niezbędne materiały i jak wypożyczyć kontener, by nie przepłacać? Więcej…

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…