Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

Od czego zależy koszt jednej kopii?

Dużo mówi się o tym, że drukarki, kserokopiarki i inne urządzenia drukujące powinny charakteryzować się jak najniższym kosztem wydruku pojedynczej strony. Ten współczynnik jest głównym parametrem spośród tych, na które klienci zwracają szczególną uwagę, dlatego producenci drukarek podejmują kolejne starania w celu obniżenia jego wartości. Z każdym rokiem w sprzedaży pojawiają się nowe modele urządzeń, w których zastosowano innowacyjne technologie zwiększające wydajność i optymalizujące pracę. Co zatem ulega poprawie? Jakie czynniki wpływają na ostateczny koszt wykonania pojedynczej kopii dokumentu? Więcej…

Lato - czas zabawy na świeżym powietrzu

Latem możemy przebywać znacznie dłużej na świeżym powietrzu. Z pewnością ładna pogoda oraz wyższe temperatury inspirują do plenerowych gier i zabaw. Znacząca większość dzieci woli dynamiczne rozrywki ruchowe poza domem. Beztroski czas spędzony na skwerze lub w lesie, ćwiczenie zręczności i integracji sensorycznej to z pewnością istotne wartości wakacyjnych aktywności. Jednakże dzieci nie chcą się zanudzać, warto proponować przeróżne zabawy, tak aby pobudzać je do ruchu. Należy zatem skorzystać z sympatycznej pogody, a jeśli nie masz pomysłu na to, jak bawić się z maluchem w czasie wakacji, skorzystaj z naszych podpowiedzi. Więcej…

Co ma wpływ na potencję?

Wielu Polaków nie zdaje sobie, że wpływ na to, czy mają oni ochotę na seks, ma wiele czynników. Nie jest to zależne tylko i wyłącznie od kaprysu partnerów, ale tego, w jakim społeczeństwie żyją, jakimi ludźmi się otaczają oraz jakimi ludźmi są. Wiem, że dla wielu z was brzmi to niedorzecznie, ale taka jest niestety prawda. Więcej…

Informacje wbudowane w rafy koralowe

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów. Więcej…
Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

dinozaur-mPaleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii.

Pasjonaci historii abstrakcyjnej

Na ekranach kin niedługo pojawi się kolejna część "Parku Jurajskiego". Szum medialny wokół nowej produkcji Colina Trevorrowa jest najlepszym dowodem na to, że świat dinozaurów ciągle nas fascynuje. Świadczy o tym także rosnąca popularność parków edukacyjnych z modelami dinozaurów, takich jak park-dinozaurow.pl.

Chociaż zwykle kojarzy się paleontologię tylko ze strachem przed ogromnymi dinozaurami, warto wgłębić się w temat odrobinę bardziej i wyzbyć się stereotypów. Skamieniałościami i dawnymi formami istnienia interesowano się od starożytności. Ateński wódz Nikiasz był zafascynowany bursztynem, który określał jako "promienie słońca zastygające przy kontakcie z wodą". Życie zapisane w formach utrzymujących się w dobrej kondycji przez wieki może być zatem odrobinę magiczne.

Czasy, które analizują paleontolodzy, sięgają początków życia na Ziemi. Paleontologię dzieli się na kilka dziedzin: paleozoologię, która bada skamieliny zwierząt i paleobotanikę, zajmującą się roślinami kopalnymi. Naukowcy poświęcający się analizie skamieniałości są zainteresowani nie tylko budową ciała prehistorycznych zwierząt, ale także ich dietą, chorobami, śmiercią i... czymś na kształt "życia rodzinnego" - chcą wiedzieć, czy dane zwierzę charakteryzowała chęć funkcjonowania w stadzie lub życie jako samodzielny drapieżnik.

Dzięki takim badaniom dziś już wiemy, że istniały kiedyś na ziemi pterozaury, których rozpiętość skrzydeł wynosiła 10 m. Najstarszy znany nam ssak żył 225 mln lat temu, a dziobak jest prymitywnym ssakiem, nazywanym "żywą skamieliną". Spektakularną siłę i żywotność takich organizmów warto przybliżyć sobie zwiedzając ścieżkę edukacyjną park-dinozaurow.pl.

W gruncie rzeczy

Metody badań wykorzystywane przez paleontologów są bardzo różnorodne, ale generalnie opierają się na poszukiwaniu ukrytych w pokładach geologicznych szczątków roślin i zwierząt, analizie pyłkowej oraz wykorzystaniu metod izotopowych (odnoszących się do datowania znalezionych fragmentów biologicznych). 

Jednym z najbardziej pasjonujących tematów zajmujących paleontologów jest od dawien dawna problem zagłady dinozaurów. Do dzisiaj naukowcy główkują nad tym, co tak naprawdę musiało się stać, że te ogromne gady lądowe wymarły? Zagadka ta jest absolutnie frapująca.

Rozważa się różne przyczyny biologicznej katastrofy wielkich gadów. Mówi się zarówno o zatruciu pyłami wydobywającymi się po erupcji wulkanów, o zalewaniu lądów w czasie procesów geologicznych, ale także o uderzeniu meteorytu, który miał 66 mln lat temu zderzyć się z Ziemią i całkowicie zmienić środowisko naturalne. Tak czy siak pozostaje to jedną z najbardziej przerażających katastrof w historii.

dinozaur

Polecamy także:

Jak wydać własną książkę?

Obecnie w Polsce są dwie drogi wydawania książek. Można to zrobić bezpłatnie zgłaszając swoją propozycję książki do wydawnictwa. Jest to droga trudna do przejścia, bo wydawnictwa bardzo niechętnie ryzykują wydanie książki debiutanta. Na szczęście jest też drugi sposób a więc wydanie książki za pieniądze. Więcej…

Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić? Więcej…

Jak wybrać kominek DGP?

Montaż lub budowa kominka w domu jest doskonałym pomysłem, jeśli chcemy cieszyć się przytulną, domową atmosferą, a zarazem ocieplać wnętrze. Rynek oferuje wiele różnorodnych rodzajów kominków zarówno, jeśli chodzi o ich estetykę, jak i o sposób działania oraz instalację. Z tego względu, wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego kominka, który będzie w pełni spełniał ich indywidualne wymagania. Istotną kwestią jest także cieplne zapotrzebowanie całego budynku oraz rodzaj głównego źródła ciepła. Coraz większą popularność zyskują kominki DGP, czyli takie, które posiadają system dystrybucji gorącego powietrza. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kominka? Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…

Bank mleka kobiecego w Toruniu

W Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu powstanie Bank mleka kobiecego. Zapewni on dostęp do tego najzdrowszego pokarmu każdemu wcześniakowi czy choremu noworodkowi. Placówka służyć będzie dzieciom urodzonym i hospitalizowanym w tamtejszym szpitalu jak również w razie potrzeby w innych szpitalach z całego regionu. Więcej…