Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Systemy sprzężenia drzwi w przebieralniach

W większości obiektów sportowych i rekreacyjnych istnieje podział na szatnie damskie i męskie. Jednak w wielu z nich brakuje miejsca na intymność oraz komfortowe przebranie się. Profesjonalne obiekty użyteczności publicznej posiadają przebieralnie wyposażone w ścianki działowe lub kabiny wyposażone w system sprzężenia drzwi uniemożliwiający wejście do środka, które zapewniają pełen komfort osobom odwiedzającym np. basen, pływalnię czy siłownię. Więcej…

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…

Pojedynek AI

Pojedynek sztucznych inteligencjiAlphaGo to AI - sztuczna inteligencja przygotowana przez specjalistów z Google i DeepMind. Wspólnie wykreowali oni system, łączący zwyczajowe metody sztucznej inteligencji, polegające na rozważaniu wszystkich realnych lokalizacji przy pomocy stworzonego drzewka zapytań, z techniką głębokiego uczenia maszynowego (deep learning). Więcej…

Szczepienie przeciwko starości?

A gdyby tak dało się zaczepić przeciwko starości? Naukowiec z Rosji jest przekonany, że jest taka możliwość. Postanowił sobie wstrzyknąć bakterie sprzed milionów lat, które znaleziono na Syberii w wiecznej zmarzlinie. Więcej…

Drukowane biuro

Zapewne każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, jednak niewiele osób jest świadomych jak ogromnie użyteczne są te urządzenia. Więcej…
Syndrom pustego gniazda

psycholog mKażdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach.

Wraz z przyjściem na świat dzieci zmienia się również nasz związek. Nie jesteśmy już tylko partnerami, kochankami, przyjaciółmi, ale także rodzicami. Oznacza to, że czas dzielimy teraz na więcej „obiektów uwagi” i nie poświęcamy go drugiej osobie w takiej ilości jak zanim zdecydowaliśmy się na potomstwo. Niejeden związek po urodzeniu pierwszego dziecka przeżywa poważny kryzys. Jest on związany z jednej strony ze stresem i zmęczeniem, jakim obarczone jest zazwyczaj odchowanie pierwszego dziecka, a z drugiej ze złością i utratą tego, co było. Często partnerom trudno jest wrócić do życia seksualnego, co może mieć różne przyczyny – kobieta może być całkowicie poświęcona dziecku i nie odczuwać potrzeb seksualnych, może też źle czuć się w swoim ciele zmęczonym ciążą i porodem; mężczyzna z kolei może postrzegać partnerkę bardziej przez pryzmat macierzyństwa, co raczej nie wzbudza przypływu namiętności, może on też najzwyczajniej w świecie czuć się odsunięty, a nawet porzucony na rzecz „konkurencji”.

psycholog dBez względu na przyczynę, niestety zdarza się tak, że dwoje partnerów po narodzeniu dzieci przestaje dbać o swój związek, a zaczyna koncentrować się na swoich latoroślach, ich życiu i wychowaniu. W większości przypadków jest to decyzja nieświadoma i niezauważona, po prostu staje się faktem. Bardzo złudne może być w tej sytuacji poczucie dużej ilości rozmów, kontaktu, spędzania czasu z partnerem lub partnerką - „przecież spędzamy ze sobą tak cudownie czas”, „dużo rozmawiamy, o wszystkim sobie mówimy”. Haczyk polega na tym, że ten wspólny czas jest zazwyczaj spędzany razem z dziećmi, a rozmowy też dotyczą pociech, bo każdy, kto ma dzieci, wie, że przy nich zawsze jest o czym rozmawiać. Co zatem dzieje się z rodzicami, kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu? Przeżywają syndrom pustego gniazda.

Syndrom pustego gniazda to poczucie smutku i opuszczenia, jakie przeżywają rodzice podczas wyprowadzania się i usamodzielniania ich dzieci. Wydarzeniu temu towarzyszy także lęk, poczucie pustki, a w skrajnych przypadkach nawet depresja. Mimo, że z racjonalnego punktu widzenia oczywiste jest, że dorosłe dzieci wyprowadzają się i rozpoczynają samodzielne życie, wielu rodziców podświadomie oczekuje, że będą z nimi na zawsze. Ich odejście zawsze jest szokiem i spotyka się z niedowierzaniem, że „to już”. Przeżywanie tego rodzaju „żałoby” potęgują powody, o których mowa powyżej, czyli wygaśnięcie więzi, jaka łączyła nas z partnerem lub zrezygnowanie ze swojego życia na rzecz dzieci. W wyniku tego, kiedy te ostatnie nas opuszczają, okazuje się, że nic nam nie zostaje... Sytuacji nie poprawia fakt, że wyfrunięcie dzieci z gniazda rodzinnego ma miejsce zazwyczaj, kiedy rodzice są w wieku średnim, a kobiety przeżywają menopauzę. Jest to okres, w którym ludzie zmierzają się z bilansem swojego dotychczasowego życia, czasem smutkiem po odchodzącej młodości lub żalem do siebie za niewykorzystane szanse lub złe decyzje. Kobietom doskwiera gorsze samopoczucie i huśtawka nastrojów. Mężczyzn dotyka kryzys wieku średniego. Jeśli dodamy do tego odejście dzieci, robi się bardzo nieciekawie...

Jak można sobie pomóc? Najprostszą odpowiedzią jest – Zacznij nowe życie! Odnajdź utracone lub odsunięte na bok zainteresowania, przyjemności, coś, co lubisz robić, ale od dawna brakowało ci na to czasu. Możesz też odkryć w sobie nowe pomysły na spędzanie wolnego czasu – w końcu masz go teraz pod dostatkiem. Warto też „odkurzyć” swój związek – spójrz na swoją żonę jak na seksowną kobietę, a nie tylko matkę, lub na męża jak na kochanka – a nie tylko przykładnego ojca. Jeśli oboje partnerów postawi na dbanie o siebie i samorozwój – wkrótce znów zacznie ich coś do siebie przyciągać. A może znajdą gdzieś zakurzoną kartkę z listą rzeczy, jakie obiecali sobie zrobić, kiedy odchowają dzieci?

Pamiętaj, że jeśli syndrom pustego gniazda utrzymuje się i istotnie zaburza twoje funkcjonowanie, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychoterapeuty. Własna terapia pomoże ci nie tylko uporać się z tym konkretnym problemem, ale także zwycięsko przejść przez trudny okres wieku średniego. Pary mogą zdecydować się na terapię dla dwojga – w ten sposób razem przejdą przez kryzys i zbudują nową jakość w swoim związku. Warto sobie pomóc – wtedy odejście dzieci nie będzie cierpieniem, a naturalnym etapem życia rodziców.

Artykuł pod redakcją Pracowni Psychoterapii i Psychorozwoju Izabeli Kielczyk z Warszawy - http://psychoterapia-kielczyk.pl/ - Psycholog w Warszawie

Polecamy także:

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne

Stan w toku utrzymywania się pandemii COVID-19 jak również wynikająca z niej recesja ekonomiczna wpłynęły fatalnie na zdrowie psychiczne masy ludzi a dodatkowo uformowały nowe problemy dla osób już cierpiących na choroby psychiczne oraz na przykład zaburzenia powiązane z nałogami. Więcej…

Sugestie, za pomocą których Twoja sypialnia stanie się większa

Twoja alkowa może stać się twoim ukochanym pokojem w domu wystarczy kilka łatwych pomysłów, które dają wrażenie większej przestrzeni - nawet jeśli twój obecny pokój jest lekko zatłoczony. Przekształć swoje miejsce do spania w obszar, o jakim wiecznie marzyłeś, dzięki tym oszczędzającym miejsce pomysłom. Więcej…

W jaką rozrywkę warto zainwestować?

Lubisz spędzać czas kulturalnie? A może preferujesz aktywne rozrywki? Najważniejsze to robienie tego, co sprawia przyjemność. Jeżeli szukasz pomysłu na wolny dzień, weekend lub wczasy, masz przed sobą nieograniczone możliwości – zarówno wokoło, jak i w innych miejscowościach w kraju i poza jego granicami. Więcej…

Czym cechuje się wiedeńska kultura kawiarniana?

W kształtowaniu tradycji austriackiej stolicy niebagatelną rolę odegrały kawiarnie wiedeńskie. To miejsca, gdzie można godzinami siedzieć przy filiżance kawy rozmawiając czy czytając książki lub lokalną prasę. Wiedeńska kultura kawiarniana ma długą tradycję sięgającą końca XIX wieku. Dziś kawiarnie wiedeńskie przyciągają gości nie tylko pyszną kawą i znakomitymi deserami, ale także unikatową atmosferą wnętrz oraz licznymi wydarzeniami kulturalnymi. Więcej…

Jakie są kierunki studiów związane z projektowaniem przestrzeni?

Lubisz przebywać w estetycznych, funkcjonalnych i praktycznie urządzonych miejscach? Masz zmysł artystyczny, zdolności manualne i wyobraźnię przestrzenną? Chciałbyś mieć wpływ na wygląd otaczającej Cię przestrzeni? Jeśli tak, przedstawiamy kilka kierunków studiów, które mogą Cię zainteresować. Więcej…