Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Gdzie swoje zastosowanie znajdują kompensatory?

We wszystkich połączeniach rurowych wykorzystuje się specjalne łączniki zwane kompensatorami. Nakładki te znajdą zastosowanie niemalże w każdej branży przemysłowej. Z racji swojego zróżnicowania stosować je można niezależnie od tego czym zajmuje się dany zakład. Więcej…

Przydatny gadżet do samochodu

Współcześnie funkcjonuje coraz więcej rozwiązań, które możemy wykorzystywać w codziennym życiu, co bardzo ułatwia funkcjonowanie każdego dnia. Warto śledzić najnowsze osiągnięcia techniki, by być zawsze na bieżąco i wybierać rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb. Więcej…

Ciekawe metody na przeziębienie, których nie znajdziesz w aptece!

Lekka infekcja górnych dróg oddechowych stanowi często problem zdrowotny, i typowe specyfiki mogą niekiedy być niewystarczające. Wszelako w aptekach można kupić dużo farmaceutyków, niektórzy poszukują opcjonalnych, nieraz trochę ekscentrycznych, metod na przebycie tego uciążliwego schorzenia. Wyszperajmy razem nietradycyjne podejścia do wojny z przeziębieniem, które wykraczają granicę zwyczajnych metod. Opiszmy parę nietypowych, lecz działających sposobów, które mogą pomóc ci pokonać przeziębienie i kichanie! Więcej…

Energooszczędna kuchnia

Producenci sprzętu kuchennego oferują urządzenia, które pozwalają zaoszczędzić na energii. Wybierając AGD warto pamiętać o tym, aby sprawdzać klasę energetyczną i myśleć o oszczędzaniu w perspektywie długofalowej: warto wydać jednorazowo więcej na sprzęt, który będzie tani w eksploatacji. Więcej…

Jak zrobić kompost na pryzmie?

Kompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem. Więcej…
Problem z elektrośmieciami

smieci-mUnia Europejska wdraża dużo nowych nakazów oraz przepisów, których niestety nie udaje się wyegzekwować. W szczególności chodzi o przepisy dotyczące elektrośmieci - kwestii niezwykle ważnej dla środowiska naturalnego. Najnowsze badania pokazują, że elektrośmieci nie są przetwarzane w takim stopniu jak powinny.

W teorii, UE ma przepisy regulujące temat przetwarzania elektrośmieci, jednakże najnowsze dane z raportów Interpolu oraz Narodów Zjednoczonych pokazują, że sprawa elektrosmieci wcale nie przedstawia się tak dobrze jakby to wynikało z teorii. Ze zgromadzonych danych wynika, iż w roku 2012 w krajach należących do UE wtórnemu przetworzeniu poddanych zostało ledwie 35% odpadów elektronicznych. Pozostałe 6 milionów ton elektrośmieci wyeksportowano, wyrzucono na śmietniska bądź zostało przetworzone niewłaściwie. Jak wiadomo, śmieci tego typu są ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, zawierają bowiem mnóstwo toksyn, mogących przedostawać się do gleby.

Naukowcy radzą, aby Unia Europejska zaostrzyła regulacje, tak by ograniczyć ten proceder. Można by wprowadzić zakaz transakcji gotówkowych w skupach złomu, co ułatwiło by namierzanie sprzedawców oraz sprawdzanie pochodzenia ich towarów. Pojawiają się też postulaty o wprowadzenie ściślejszej kontroli nad odpadami.

A jak problem elektrośmieci wygląda w naszym kraju?
Obowiązują nas przepisy z ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 2005 roku. Jak pokazuje raport o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, w roku 2012 w naszym kraju zebranych i poddanych przetworzeniu zostało w sumie 157 ton elektrośmieci, co daje 32,66% odpadów elektronicznych.

Jednakże, przynajmniej w Polsce, statystyki są coraz lepsze. W roku 2006 na jednego Polaka przypadało 0,13kg zgromadzonego zużytego sprzętu elektronicznego, w 2008 roku wychodziło już 1,48 kg na osobę, dwa lata później było to 2,8kg, a w roku 2012 3,8kg. Jednakże to nadal wskazuje, iż aż 70% elektronicznych odpadów nie zostaje prawidłowo przetworzonych.

Polecamy także:

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleń przeciwpożarowym jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niestety nie wszystkie firmy przestrzegają przepisów prawa i wielu zwłaszcza nowo zatrudnionych pracowników nie zostaje uświadomionych jak prawidłowo i co ważne bezpiecznie mają wykonywać powierzone obowiązki. Takie zaniedbania ze strony pracodawcy mogą doprowadzić do tragedii. Więcej…

W jaki sposób pielęgnować drzwi?

Pielęgnacja drzwi nie jest nadmiernie skomplikowana. Warto jednak poznać kilka zasad, które pomogą nam odpowiednio zadbać o drzwi, aby służyły nam jak najdłużej i były wizytówką naszego domu lub mieszkania. W niniejszym artykule przyjrzymy się w szczególności drzwiom aluminiowym i tym wykonanym z PCV. Jak o nie dbać, aby zachowały estetyczny wygląd? Więcej…

Jak nie przytyć zimą i jesienią?

Sporo osób frapuje się jak nie utyć jesienną i zimową porą. Mimo pozorom jest to prostsze niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niesprzyjająca aura na dworze sprawia, że limitujemy swoją aktywność fizyczną, a to kolosalny błąd. Nie zważając na niesprzyjającą pogodę nie rezygnujmy z ćwiczeń. Wspomogą one w pozbywaniu się zbędnych kalorii, lecz nie tylko. W czasie ćwiczeń w naszym mózgu rodzą się endorfiny, nazywane hormonami szczęścia. Więcej…

Parki edukacyjne w kraju

Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci oraz osoby dorosłe mogą empirycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury i poniektórych praw fizyki. Więcej…

Jak pozbyć się pluskiew i karaczanów z domu?

Inwazja pluskiew lub karaczanów zazwyczaj zaczyna się niepostrzeżenie i znienacka. Zostają one nieświadomie naniesione na nutach lub odzieży i początkowo niezauważane zaczynają się mnożyć. Gdy już je dostrzeżemy – zazwyczaj naprawdę trudno je wytępić, a samodzielne próby rozwiązania problemu kończą się porażkami. Co można zrobić, by opanować sytuację? Więcej…