Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

Zabezpieczenie kredytu hipotecznego - czyli sposób na lepszą umowę

Otrzymanie kredytu hipotecznego może się wydawać dla niektórych męczące. Musimy bowiem przejść długotrwałą i wyczerpującą drogę, która utwierdzi bank w przekonaniu, że jesteśmy wiarygodni. Dopiero wtedy możemy liczyć na otrzymanie pożyczki. Zastanówmy się co zrobić, aby stać się w pełni autentyczni. Więcej…

Jak jeść mniej

Naukowcy dowodzą, iż jedzenie pokrojone na mniejsze kawałki bardziej syci i nagradza niż jednorazowa porcja o tej samej zawartości kalorii, dotyczy to tak samo ludzi jak i zwierząt. Taką preferencję co do doboru postaci pożywienia badacze tłumaczą tym, że jedzenie podane w formie wielu małych kawałeczków wytwarza poczucie większej objętości jedzenia. Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Styl życia a pokoleniowe dźwięki - harmonia różnorodności społecznej

Aktualnie obserwujemy efektowną mieszankę różnorodnych pokoleń, które współegzystują i oddziałują na kształtowanie się obecnego społecznego oblicz. Pokolenia X, Y, Z i Baby Boomers to całkowicie odmienne grupy, z których każda przenosi wyjątkowe zalety i sposobności do współczesnego życia. Ten taniec rozpiętości trybu życia formuje obecną rzeczywistość, budując fascynującą mozaikę kultury, rozwiązań i zmieniających się kierunków. Więcej…
Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

recycling-sw-mRecykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców.

Recykling – na czym polega i jakie ma znaczenie dla środowiska?

Recykling to ważna część gospodarki odpadami, polegającej na zbieraniu, transportowaniu i unieszkodliwianiu śmieci. Jest odzyskiwaniem i przetwarzaniem odpadków w celu ochrony środowiska przed:

  • nadmiernym wykorzystywaniem surowców naturalnych,
  • zużyciem energii,
  • emisją gazów cieplarnianych do atmosfery,
  • zaleganiem śmieci na wysypiskach.

Rozróżnia się cztery grupy odpadów, które nadają się do odzyskania i ponownego wykorzystania. Są to: szkło, papier, plastik i metale. W praktyce wygląda to tak, że śmieci trafiają do sortowni, gdzie poddawane są ręcznemu bądź mechanicznemu segregowaniu. Poselekcjonowane odpady są uzdatniane, czyszczone i ponownie wykorzystywane. Z odzyskanych tworzyw sztucznych można wyprodukować, np. odzież sportową, obuwie lub meble ogrodowe, a odzyskane szkło można przetopić i ponownie wykorzystać do wyprodukowania opakowań. „Do 2030 roku 65 procent odpadów komunalnych ma trafić do recyklingu” – mówi Michał Paca, ekspert do spraw gospodarki odpadami, oczyszczania ścieków i ochrony środowiska.

Rachunek ekonomiczny, czyli opłacalność recyklingu

Wyprodukowanie 100 tysięcy ton aluminium z nieodnawialnych rud boksytu, zużywa energię na poziomie 4700 teradżuli. Dla porównania, wytworzenie takiej samej ilości aluminium z surowca wtórnego, potrzebuje około 240 teradżuli. Oszczędność energii w tym przypadku kształtuje się na poziomie ponad 90 procent. Z jednej tony odzyskanego szkła, można wyprodukować 3300 butelek o pojemności 0,5 litra. Różnica w kosztach związanych z wyprodukowaniem nowej szklanej butelki a ponownym wykorzystaniem surowca odzyskanego wynosi w skali roku kilkadziesiąt milionów złotych. Oznacza to, że im więcej surowców będzie można odtworzyć, tym niższe będą ceny produktów z nich wykonanych. Odzyskiwanie śmieci wiąże się z mniejszymi kosztami niż wyprodukowanie nowego surowca, jeżeli spełnione są dwa wymagania. Pierwszy dotyczy sprawnego systemu pozyskiwania odpadów a drugi zapotrzebowania na produkty recyklingowe. Jeżeli te dwa mechanizmy działają sprawnie, wówczas działania związane z odzyskiem i przetwarzaniem śmieci nie są tylko zbieraniem odpadów, ale są korzystne ekonomicznie i mają pozytywny wpływ na środowisko.

recycling-sw

Polecamy także:

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolog to wyjątkowej specjalizacji lekarz, od którego mamy prawo oczekiwać więcej niż od innych. To przed nim wszak trzeba odsłonić najbardziej intymne fragmenty naszego ciała, a często też zdradzić wstydliwe szczegóły dotyczące życia osobistego. Nie może więc być to osoba przypadkowa. Jak jednak znaleźć dobrego ginekologa, jeśli np. przeprowadzamy się do nowego miasta albo też pierwsza w życiu wizyta jest dopiero przed nami? Więcej…

Kochasz kwiaty? Zostań florystką!

Wiele kobiet przepada za kwiatami, ale do grupy osób, które uwielbiają ich wygląd, zapach oraz przygotowane z ich udziałem dekoracje zaliczają się także mężczyźni. Każdy, kto chciałby związać z tymi pięknymi roślinami swoją przyszłość, może zdecydować się na zdobycie odpowiedniego wykształcenia w tym kierunku. Dobrym wyborem dla absolwentów szkół średnich będzie rozpoczęcie florystyki w szkole policealnej. Więcej…

Bolesność w kręgosłupie

Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To kręgosłup jest istotną podstawą ciała człowieka, na której utrzymuje się wszystko to z czego jest zbudowane ludzkie ciało. Znacząca większość osób ma już duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy, tymczasem inni umniejszają wagę problemu lub szukają innych przyczyn. Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Dobór obuwia narciarskiego – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście pierwszego kontaktu z deską narciarską. Złe wybory w tym obszarze mogą doprowadzić do zniechęcenia osób, stawiających pierwsze kroki na stoku narciarskim. O tym, że obuwie narciarskie jest nie mniej istotnym elementem narciarskiego wyposażenia niż narty, przypominamy w naszym artykule. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego doboru. Więcej…