Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

Czy opłaca się kupować soczewki na miesiąc

Jeden z zasadniczych podziałów soczewek stanowi, że wyróżniamy soczewki dwudziestoczterogodzinne, miesięczne, na kwartał, a nawet roczne. Które z przytoczonych będą jednakże najbardziej rentowne w zakresie korzystania? Czy między przytoczonymi typami soczewek wyraźne są jakieś różnice, wpływające na ich jakość? Więcej…

Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii? Więcej…

Wyścig systemów mobilnych

Przypuszczalnie nie każdy posiada, lecz jednak każdy wie czym jest laptop bądź komputer. Rynek tych sprzętów ciągle się rozwija. Więcej…

Realne rozmowy, wirtualny telefon

Internet i popularyzacja usług internetowych zrewolucjonizowały sferę komunikacji biznesowej i prywatnej. Obecnie coraz powszechniejsza staje się telefonia wirtualna.   Więcej…
Serce z pudełka

operacjaChirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują. 

W chwili obecnej serca pobierane są od dawcy, u którego stwierdzona została śmierć pnia mózgu. Serce takiego dawcy nadal bije, aczkolwiek funkcje mózgu niedwracalnie i na stałe wygasły. Natomiast wykorzystana przez brytyjskich lekarzy metoda jest odmienna - serce pobrane zostało od dawcy, który miał stwierdzoną nie tylko śmieć mózgu, ale także wygaśniećie funkcji płuc oraz serca. Narząd do przeszczepu umieszczony został w urządzeniu utrzymującym je w stanie, który pozoli na późniejsze podjęcie normalnej pracy.

Podczas tego wyjątkowego przeszczepu serce dostał Huysein Ulucan - 60 letni mieszkaniec Londynu. Zmagał się on ze znaczną niewydolnością serca od 2008 roku, kiedy to miał zawał. Jak sam mówi przed przeszczepem ledwo mógł chodzić, a ciągłe zadyszki utrudniały mu życie. Po operacji czuje się znacznie lepiej, z każdym dniem przybiera na sile, zaczyna samodzielnie chodzić, bez odczuwania jakichkolwiek problemów.  

Pierwszą na świecie tego typu operacje przeprowadzono w minionym roku w Australii. Kardiochirurdzy w szpitalu St. Vincent w Sydney przeszczepili "martwe" serce 57 letniej pacjentce. Póxniej wykonali jeszcze dwa zabiegi tego typu.

Potoczna nazwę - "serce z pudełka" - zabieg wziął od konieczności użycia specjalnej maszyny, której zadaniem jest utrzymanie serca przy życiu. Urządzenie to odżywia oraz ogrzewa tkanki przez parę godzin, co umożliwia bezpieczny transport organu. "Pudełko" to produkowane jest przez TransMedic - firmę z Ameryki, a jego koszt przekracza 200 tysięcy dolarów. Zaś pojedyncze wykorzystanie urządzenia to koszt z przedziału 30 - 40 tysięcy dolarów.

Choć przeszczep "nieżyjącego" serca wciaż jest nowością, to zabiegi takie przeprowadza się już w przypadku płuc, wątroby czy nerek od jakiegoś czasu. Lekarze z Anglii uważają, że metoda ta zwiększy dostępność narządów do przeszczepów o około 25%.

Polecamy także:

Podstawy scrapbookingu: jakie akcesoria kupić do nauki techniki

Scrapbooking to technika, która jest znana przynajmniej tak długo jak fotografia. Oczywiście zmieniała się na przestrzeni lat; wraz z rozwojem rynku artykułów do rękodzieła, sukcesywnie pojawiały się (i nadal się pojawiają) nowe akcesoria z jednej strony ułatwiające scraperom pracę, z drugiej – pozwalające uzyskać coraz ciekawsze rezultaty. Chcesz nauczyć się podstaw scrapbookingu? Sprawdź, jakie akcesoria kupić. Więcej…

Odzież kompresyjna - czym jest i jak działa?

Odzież kompresyjna stała się wielkim przełomem w świecie sportu. Obecnie stawia na nią coraz więcej osób, gdyż jest niezwykle wygodna, funkcjonalna, a nawet wykazuje własności lecznicze. Takie ubrania są wykonane ze specjalnego elastycznego materiału, ściśle przylegającego do ciała. Polepsza on krążenie krwi, wpływa na odpowiednią termoregulację, a nawet poprawia… samopoczucie. Dowiedz się więc, dlaczego warto wybrać ten typ odzieży. Więcej…

Jakie zmiany w egzaminach na prawo jazdy?

Co roku politycy straszą nas zmianami w uzyskaniu dokumentu, jakim jest prawo jazdy. Pomimo tego, że wymyślono i wprowadzono już wiele zmian, wprowadzane zostały nawet nowe testy na prawo jazdy, to nadal dokonuje się kolejnych udziwnień i modernizacji. Już od stycznia 2016 roku, osoby starające się o uzyskanie prawa jazdy, będą musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Więcej…

Rekiny

Rekiny należą do gromady ryb chrzęstnoszkieletowych, która obejmuje ok 1100 gatunków. Do ryb chrzęstnoszkieletowych obok rekinów zalicza się płaszczki i chimery. Najmnieszjym z rekinów jest rekin karłowaty z ciałem o długości 25 cm. Więcej…

Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi. Więcej…