Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…

Elektronika

Znajomość elektroniki w dzisiejszym świecie jest niezwykle ważna. Elektronika opisuje zasady funkcjonowania telewizorów, odbiorników radiowych, przyrządów do nagrywania itp. Urządzenia opierające się na zasadach elektroniki nazywane są elektronicznymi. Więcej…

Meble - nowoczesna aranżacja przestrzeni

Czy wybór mebli jest rzeczywiście tak banalny jak się to wielu osobom wydaje? Bardzo często proces ten odbywa się na zasadzie wizyty w sklepie meblowym i wybrania pojedynczych egzemplarzy które na ten czas wydają się najładniejsze lub najciekawsze. Więcej…

Szwecja dla ciekawych: Gamla Uppsala

Wycieczki na teren państw skandynawskich od paru lat są bardzo entuzjastycznie wybieranym rozwiązaniem. Z jakich względów tak się dzieje? Wytłumaczenie jest łatwe - Skandynawia to osobliwe atrakcje, niespotykany świat natury oraz imponująca kolekcja ciekawych budowli. Więcej…

Produkty stworzone z recyklingu

Praktycznie każdy z nas korzysta z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie ma domu, w którym nie znalazłaby się butelka od wody mineralnej, doniczka, czy kontenerek wykonany z tworzywa sztucznego. Więcej…
Co to jest obrazowanie medyczne?

obrazowanie-medyczne-mObrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi.

Pierwszy aparat do tomografii komputerowej powstał w 1967 roku. Zainicjował on nową erę w diagnostyce obrazowej, ponieważ pozwalał zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała bez użycia skalpela. Dzięki niemu nastąpił gwałtowny wzrost w rozwoju technik obrazowania medycznego. Pojawiły się udoskonalenia samego aparatu oraz zupełnie nowe technologie. 

Obecnie profesjonalna diagnostyka obrazowa to już nie tylko analogowe klisze, ale wysokiej klasy i jakości sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie pracy lekarza radiologa lub technika (np. sprzęt firmy Barco). 

obrazowanie-medyczneW naszych czasach do obrazowania wykorzystuje się:

  • promieniowanie rentgenowskie (RTG) i tomografię komputerową (TK),
  • promieniowanie izotopów promieniotwórczych (pozytonowa tomografia emisyjna PET) oraz scyntygrafię,
  • własności pola magnetycznego (jądrowy rezonans magnetyczny NMR),
  • własności ultradźwięków (ultrasonografia USG),
  • promieniowanie termiczne (termografia).

Przy wykorzystaniu konwencjonalnej diagnostyki rentgenowskiej obrazy otrzymuje się poprzez wykorzystanie promieniowania X, przepuszczonego przez badany organizm, a następnie narzuconego na błonę filmową, która jest wrażliwa na promienie rentgenowskie. Obrazy te charakteryzują się cieniami, które pojawiają się, ponieważ część promieniowania zostaje pochłonięta przez tkanki.

Ta metoda obrazowania pozwala na badanie np. złamanych kości lub chorób płuc. Jest to najstarsza metoda obrazowania, jednak jej nadmierne używanie może być szkodliwe dla organizmu.
Cyfrowe obrazowanie rentgenowskie jest zaawansowaną odmianą obrazowania konwencjonalnego, gdzie klisza filmowa została zastąpiona detektorami promieniowania X. Zaletą tej metody jest większa czułość, łatwiejsze przechowywanie danych oraz możliwość wprowadzania zmian w obrazy otrzymane przy jej pomocy.

Tomografia natomiast umożliwia wykonywanie zdjęć warstwowych. Dzielimy ją na tomografię transmisyjną, która wykorzystuje promieniowanie X oraz tomografię magnetycznego rezonansu jądrowego. Ta druga umożliwia nieinwazyjną analizę ciała poprzez wykorzystanie wiązki protonów umieszczonej w silnym polu magnetycznym. Pierwsze aparaty rentgenowskie były duże, co powodowało wydłużony czas badania. Współczesne tomografy mają mniejsze lampy generujące promieniowanie X oraz inną budowę (np. systemy do diagnostycznego diagnozowania na salach operacyjnych oparte o urządzenia Barco czy NEC).
Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jest rozwinięciem scyntygrafii, gdzie analizie poddawana jest wiązka gamma emitowana przez radioizotop. Obraz pacjenta uzyskuje się przy pomocy specjalnej kamery i jest on trójwymiarowym rzutem organizmu na płaszczyznę.

Wszystkie wyżej wymienione metody obrazowania, jak i te nie wymienione, służą do wykrywania konkretnych schorzeń, uszkodzeń, urazów lub zmian patologicznych w ciele człowieka. We współczesnej medycynie obrazowanie medyczne pełni rolę zarówno poznawczą jak i praktyczną. Stanowi jeden z podstawowych działów diagnostyki medycznej.

Polecamy także:

Jak przystąpić do Programu Czyste Powietrze?

W ostatnich latach powstaje coraz więcej akcji mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Istotne znaczenie ma tu walka z globalnym problemem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza na skutek emisji szkodliwych związków do atmosfery. W tym celu powstał Program Czyste Powietrze. Na czym dokładnie on polega, w jaki sposób można do niego dołączyć i dlaczego warto to zrobić? Więcej…

Samojeżdżący TIR?

Unia Europejska zaczęła pracę nad autonomicznymi TIR-ami. Mają one pokonywać w konwojach całą Europę i to bez udziału kierowcy. Więcej…

Houseboutem w piękny rejs

Nic naprawdę nie uspokaja, jak prawdziwy wypoczynek na łonie przyrody. głusza, relaks, subtelna bryza, nieopodal szczebioty ptactwa. A dookoła szum fal, szmer liści, szuwarów, czy trawy. Dla mnóstwa zapracowanych rodaków to zwieńczenie marzeń. Przeważnie ładujemy się w samochód i podróżujemy gdzieś na przepełnione plaże najbliższego pojezierza. Bieganina, walka o miejsce na leżak, zgiełk, znaczna dystans do hotelu, nic, co można określić kompletnym komfortem. A jeśliby mieć taki odpoczynek codziennie? Używać z powabów pięknej natury, odnajdować dziewicze interesujące regiony, a zarazem zapewnić sobie tak komfortowe warunki, jak w domu? Okazuje się, że kupno albo nawet wynajem houseboata zagwarantuje nam zaspokojenie wszystkich oczekiwań zarówno pod względem podróżniczym, jak i wypoczynkowym. Więcej…

Nowoczesna edukacja w przyjaznej szkole

Szkoła wbrew pozorom nie musi być nudna i surowa. Wnętrze każdej z nich z pewnością powinno zachęcać do zdobywania wiedzy. Jak wyposażyć szkołę, aby była ona jak najbardziej przyjazna uczniom oraz nauczycielom? Więcej…

Wyjątkowe elementy oprawy pogrzebu

Pogrzeb to z pewnością bardzo przygnębiająca uroczystość dla najbliższej rodziny zmarłego, jego przyjaciół oraz znajomych. W ostatnich latach zmieniło się nieco podejście do organizacji pogrzebów, poszerzył się zakres elementów, które tworzą jego oprawę. Włączenie ich do ceremonii pozwoli nam godnie pożegnać ukochaną osobą, rozbudzić wspomnienia z nią związane i dobrze zapamiętać jej ostatnią drogę. Więcej…