Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wielki problem elektrośmieci

Rozwój cywilizacyjny generuje coraz to nowsze problemy. Jednym z nich jest składowanie i odbieranie tzw. elektrośmieci, a więc odpadów pochodzenia elektrycznego. W jaki sposób zatem pozbyć się zepsutej lodówki, bądź od dawna nieużywanego komputera?Problemów generowanych przez zepsuty lub nieużywany sprzęt elektroniczny przybywa z każdym rokiem. Więcej…

Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule. Więcej…

Serce z pudełka

Chirurdzy z Cambrige w Wielkiej Brytanii jako pierwsi w Europie dokonali operacji przeszczepu tak zwanego martwego serca. Technika ta istotnie podwyższa dostępność organów dla pacjentów, którzy na nie oczekują.  Więcej…

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…

Szwecja dla ciekawych: Gamla Uppsala

Wycieczki na teren państw skandynawskich od paru lat są bardzo entuzjastycznie wybieranym rozwiązaniem. Z jakich względów tak się dzieje? Wytłumaczenie jest łatwe - Skandynawia to osobliwe atrakcje, niespotykany świat natury oraz imponująca kolekcja ciekawych budowli. Więcej…
Sztuczna skóra jak prawdziwa

dlon-mInżynierowie z Uniwersytetu Stanforda skonstruowali materiał na sztuczną skórę. Skóra ta jest wyjątkowa, gdyż może odczuwać dotyk oraz przesyłać impulsy do komórek nerwowych. Stworzenie tego materiału niesie nadzieję na opracowanie innowacyjnej generacji protez.

Jak mówi Zhenan Bao, pracująca nad substytutami skóry od 15 lat, pierwszy raz udało się zrobić materiał, który byłby tak elastyczny i podobny do naturalnej skóry, wykrywający dodatkowo nacisk i przekazujący impuls do układu nerwowego. W laboratorium pracuje nad tym materiałem 17 osób, począwszy od bioinżynierów, poprzez elektroników, elektryków, kończąc na chemikach.

Według opisu zamieszczonego w magazynie "Science", materiał złożony jest z dwóch podstawowych warstw. Górnej, odpowiadającej za mechanizm czucia oraz dolnej, której zadaniem jest przesyłanie impulsów elektrycznych i "tłumaczenie" ich na bodźce biochemiczne, które mogą zrozumieć żywe komórki. Inżynierowie wskazują, iż sztuczna skóra potrafi odebrać różne bodźce dotykowe, zarówno delikatne stuknięcia palcem, jak i silny uścisk.

Sekret czucia dotyku za sprawą elektroniki leży w maleńkich węglowych nanorurkach, to nimi naszpikowana jest warstwa górna skóry. Ułożone są one w równych odstępach, lecz podczas naciskania na materiał przybliżają się do siebie i przewodzą prąd. O tym jak dobrze przewodzone będą impulsy decyduje siła nacisku.

Aby móc opracować tak elastyczną warstwę skóry należało wytworzyć tak samo elastyczne układy elektroniczne. Tu z pomocą przyszła naukowcom firma Xerox. Specjaliści z tej firmy wydrukowali elastyczną elektronikę na specjalnych urządzeniach, a wydruk obejmował wielka powierzchnię.

Teraz wystarczyło jedynie przetłumaczenie impulsów elektrycznych na język neuronów. Aby to uzyskać wykorzystano komórki specjalnie zmienione genetycznie, które były wrażliwe na światło. Impulsy z obwodów na skórze wpierw przerobione były na sygnał świetlny, a następnie pobudzane nim były genetycznie zmodyfikowane komórki żywe, które powodowały aktywację prawdziwych neuronów.

Optogenetykę zastosowano jedynie w celu sprawdzenia nowej technologii, w zastosowaniu rzeczywistym prawdopodobnie będzie się dało zastosować bezpośrednie połączenie elektryczne.

Jeśli chodzi o zastosowanie materiału w praktyce, to naukowcy są przekonani, że uda się go zastosować jako pokrycie protez kończyn, na przykład dłoni. Dzięki temu pacjenci będa w stanie odczuwać z jaką siłą ściskają przedmioty.

dlon

Polecamy także:

Kosmetyki do pielęgnacji cery suchej

Kosmetyki do pielęgnacji cery suchejChociaż świadomość pań w kwestii dbania o swoją urodę wzrosła, bardzo często popełniają błędy w pielęgnacji oraz doborze kosmetyków. Więcej…

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…

Ekologiczny jeans

Ekologiczna technologia produkowania jeansu w porównaniu do standardowej metody pozwala obniżyć zużycie wody o 90 procent, energii natomiast o 30 procent. Ocenia się, iż wyprodukowanie pojedynczej pary spodni jeansowych pochłania ponad 9 i pół metra sześciennego wody, prawie pół kilo związków chemicznych i wiele energii. Więcej…

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych. Więcej…

Szkoły Montessori – Warszawa już to polubiła

Jeśli chcemy przekonać się jak działa szkoła Montessori Warszawa będzie najlepszym miejscem aby taką placówkę szybko znaleźć. Ale i w innych miastach ich nie brak. Jak uczą się dzieci w szkole Montessori? Więcej…