Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zbawienny wpływ psa

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, iż kurz, który znajduje się w domach osób posiadających psa może strzec przed zakażeniem wirusem RSV, który atakuje drogi oddechowe, co zaś prowadzi do astmy u najmłodszych. Więcej…

Ekonomiczna ekologia w sprężonym powietrzu

Postęp technologiczny wymaga ciągłych optymalizacji i zmian, które w naturalny sposób dopasowują się do aktualnych wymogów. To postępy i działania, które wykorzystują innowacje i technologie podporządkowują sobie wszystkie dziedziny życia. Wystarczy zalążek będący chęcią zmiany, by opracować zupełnie nowe schematy, które poprawią jakość dnia codziennego. Po latach odbudowy i inwestycji zauważono, że proces produkcji i pokrewnych sektorów nie może być związany z dawniej respektowanymi czynnikami. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Alzheimer w Polsce

Szacuje się, że w roku 2015 w Polsce na chorobę Alzheimera cierpiało będzie ponad milion osób. System opieki zdrowotnej w naszym kraju nie jest na to gotowy. Więcej…

Na czym polega logistyka odzysku?

Logistyka włącza nie tylko procesy prowadzące od producenta do konsumenta, ale również odwrotne. Zajmuje się nimi logistyka odzysku, którą określa się proces planowania, wdrożenia, a także kontroli przepływu towarów od miejsca konsumpcji do miejsca pochodzenia. Głównym celem logistyki odzysku jest odzyskanie wartości czy też właściwe zagospodarowanie surowcami, półproduktami i produktami gotowymi. Więcej…
Metody usuwania niechcianego tatuażu

usuwanie tatuazu

Tatuaże zrobione pod wpływem emocji, używek czy też po prostu nieudolnie mają to do siebie, że z czasem możemy mocno chcieć się ich pozbyć. Wbrew pozorom – i na całe szczęście – niechcianą ozdobę da się ze skóry usunąć. W jaki sposób? Istnieje co najmniej kilka różnych, mniej lub bardziej skutecznych technik. Prezentujemy je pokrótce w poniższym artykule.

Teoretycznie na tatuażu, który niekoniecznie nam się podoba, możemy wykonać kolejny. Jeśli w tym celu wykorzystane zostają pigmenty w kolorze skóry, zabieg taki nosi nazwę kamuflażu. Jeśli natomiast nowym, ciemniejszym wzorem pragniemy zamaskować ten poprzedni, określa się to z angielska mianem „cover up”. Nie każdy jednak tatuaż nadaje się do potraktowania w ten sposób.

Iniekcje

Podobnie zresztą jak nie w przypadku każdego efekt przyniesie ostrzykiwanie roztworem soli fizjologicznej lub specjalną substancją zmiękczającą barwniki. Celem tej metody jest rozmazanie, czy raczej rozproszenie tatuażu na skórze, tak by stał się mniej widoczny. W rezultacie uzyskać możemy niestety dość mało estetyczne plamy.

Złuszczanie skóry

Kolejną grupę technik pozbywania się tatuaży stanowią zabiegi złuszczające, którą wiążą się często z ryzykiem powstania blizn i przebarwień. Najlepiej też działają one na tatuaże czasowe, czyli takie, w których pigment umiejscowiony zostaje stosunkowo płytko pod powierzchnią skóry. Z czasem złuszczają się one wraz z kolejnymi warstwami naskórka, co można przyspieszyć np. dzięki:

  • peelingom chemicznym – z wykorzystaniem np. kwasów AHA, trój chlorooctowego czy glikolowego,
  • salabrazji – czyli intensywnemu peelingowi z użyciem chlorku sodu (uwaga: choć jest to fachowa nazwa soli kuchennej, lepiej nie próbować usuwać tatuażu na własną rękę!),
  • dermabrazji – tj. mechanicznemu ścieraniu skóry dzięki specjalnej głowicy.

Lasery

Od pewnego czasu zauważyć da się rosnącą popularność laseroterapii w usuwaniu niechcianych tatuaży. Wiązka lasera rozbija ich pigmenty na cząstki tak małe, że organizm sam jest w stanie poradzić sobie z ich wydaleniem. Z każdym kolejnym zabiegiem (a trzeba ich wykonać zwykle od trzech do nawet dziesięciu, wykonywanych co 1-2 miesiące) rysunek na skórze staje się coraz bledszy.

Każdy kolor wykorzystany do zrobienia tatuażu wymaga zastosowania lasera właściwego typu, a także dobrania odpowiedniej długości jego fali. Zdarza się więc niekiedy, że osoby chcące się pozbyć rozległego, wielobarwnego wzoru, muszą krążyć pomiędzy różnymi placówkami dysponującymi, bo jedna dysponuje np. laserem rubinowym, ale już nie aleksandrytowym itp. O ile też stosunkowo łatwo da się w ten sposób usunąć tatuaże niebieskie, granatowe i czarne, o tyle znacznie trudniej poradzić sobie ze wzorami w odcieniach czerwieni, oranżu i brązu, a jeszcze gorzej sprawa przedstawia się w przypadku pigmentów zielonych i żółtych czy bieli.

Metody chirurgiczne

Jeśli opisane wyżej sposoby nie przyniosą stuprocentowo zadowalających efektów, ostatnią deską ratunku zostaje chirurg plastyczny. Można też udać się zresztą do niego w pierwszej kolejności, aby nie narażać się wcześniej niepotrzebnie na koszty. Wysokiej klasy specjalista jest w stanie nie tylko po prostu usunąć niechciany tatuaż, ale też przygotować skórę na bezpieczne wykonanie kolejnego w tym samym miejscu. Tego typu zabiegi oferuje chociażby warszawska Klinika Chęciński.

Polecamy także:

Kierunki techniczne

W obecnych czasach kryzysu ekonomicznego panuje duże bezrobocie. Szacuje się, że ponad 20 % młodych Polaków pozostaje bez pracy. Dużo młodzieży wybiera uczelnie humanistyczne. Więcej…

Odtruwanie organizmu

Wyzbywanie się szkodliwych substancji z organizmu czasem jest długą walką. Jeżeli nie są skuteczne metody najprostsze, domowe, warto udać się do eksperta, bo może nasza diagnoza jest błędna i nie cierpimy na zbytnie zanieczyszczenie naszego organizmu toksynami pochodzącymi z powietrza oraz jedzenia, ale dolega nam coś poważniejszego. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…

Do czego przydają się podesty robocze?

Praca na budowie wymaga dużego doświadczenia i wykwalifikowanego zespołu fachowców. Zadania, które muszą oni wykonywać powinny być realizowane z jak największą precyzją. Z tego powodu firmy stosują specjalne urządzenia i pojazdy, które ułatwiają, a czasem wręcz umożliwiają pracę. Rynek budowlany stale się rozwija i producenci oferują coraz więcej różnego rodzaju maszyn i sprzętów. Każdy produkt cechuje się niezwykłą wytrzymałością i spełnia określone odgórnie wymogi. Dopiero po przeprowadzeniu specjalistycznych testów, urządzenie może być użytkowane przez budowlańców. Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia w przypadku pracy na budowie, dlatego należy przestrzegać określonych zasad. Zlecenia realizowane na dużych wysokościach wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Należą do nich solidne balustrady oraz stabilne podesty robocze. Więcej…