Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Przeprowadzka - ile kosztuje?

Osoby zmieniające mieszkanie niewątpliwie borykają się z problemem oszacowania kosztów które pochłonie przeprowadzka. Zadecydowałem z tej przyczyny napisać artykuł obejmujący parę wartościowych porad które ułatwią wycenę kosztów przeprowadzki. Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Jak przygotować się do matury z języka polskiego?

Co roku uczniowie zmagają się z tym samym problemem. Przygotowania do matury to duże obciążenie czasowe oraz psychiczne. Stres związany z najważniejszymi egzaminami dla niektórych uczniów jest wręcz paraliżujący i zamiast motywować do nauki, zniechęca do działania. Przygotowania do matury to ciężka i mozolna praca. Jak rozpocząć przygotowania do egzaminów z języka polskiego i zdać maturę jak najlepiej? Podpowiadamy. Więcej…

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Trzy zagadnienia, które musisz znać w języku angielskim!

Artykuł sponsorowany Istnieją rzeczy, które zawsze warto wiedzieć w danym języku, aby móc komunikować się na zadowalającym poziomie. Nie inaczej jest w przypadku angielskiego. Sprawdź, o jakich zagadnieniach mowa! Więcej…
Międzynarodowy Dzień Wróbla

wrobel-mData 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany.

wrobelPodczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, wróbel zajął drugie miejscem pod względem częstotliwości występowania w ogrodach i parkach. Częściej spotykanym ptakiem był jedynie gawron.

Tymczasem populacja tego gatunku wciąż się zmniejsza. Na przykład w stolicy naszego kraju jego populacja od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do dziś spadła o około 47-48%, w Londynie o 60%, zaś w Hamburgu aż o 75%.

Jaka jest zatem tego przyczyna? Specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są zdania, iż najbardziej znaczący wpływ na obniżenie liczebności wróbla na terenie miast przypuszczalnie ma zmniejszenie dostepności miejsc lęgowych. Wróble najchętniej zawiązują swoje gniazda w różnych szczelinach budynków, na poddaszach, za rynnami. Niestety na skutek przeprowadzanych prac ociepleniowych oraz remontów takie miejsca coraz trudniej znaleźć. Jest to powód dla którego częściej spotkać możemy wróbla na obszarach, gdzie dominują starsze budynki.

Niesprzyjające dla wróbli bywa też obniżenie dostępności pokarmu, zmniejsza się ilość trawników, na których można znaleźć chwasty, których nasiona stanowią pokarm wróbli, na przykład włośnica, komosa, czy rdest. Zmniejsza się również ilość krzewów, stanowiących zarówno miejsce schronienia jak i pozyskiwania stawonogów, które stanowią pokarm dla młodych wróbli.

Wróble to ptaki, które nie przepadają za hałasem, dlatego też hałas miejski a także promieniowanie radiomagnetyczne mogą być powodem spadku ich liczby w miastach.

Polecamy także:

Dieta FODMAP, czyli rewolucja w profilaktyce

Zespół jelita drażliwego to ostatnio coraz częściej napotykane schorzenie wśród społeczeństwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że już co trzecia osoba może mieć z nim problemy. Przelewanie w żołądku, obciążenie i nawracające bóle wymieniane są za każdym razem. Te objawy może nie powodują zagrożenia życia czy zdrowia, ale są bardzo uciążliwe dla codziennego funkcjonowania i jest to powód, dla którego ludzie szukają ukojenia. Odpowiedzią na to może być właśnie rewolucja w profilaktyce IBS, czyli Dieta FODMAP. Więcej…

Kiedy warto wybrać indywidualne lekcje nauki polskiego dla obcokrajowca?

Nie ma się co oszukiwać – nauka polskiego zwykle nie przychodzi zbyt łatwo obcokrajowcom. Dlatego większość z nich decyduje się na kursy języka polskiego prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów. Czasem nie jest jednak łatwo zdecydować, jaki rodzaj kursu wybrać, aby odnieść jak największe korzyści. Jeżeli chcesz wiedzieć, w jakich sytuacjach lepiej zdecydować się na kursy indywidualne, zapraszamy do lektury. Więcej…

Nowoczesna edukacja w przyjaznej szkole

Szkoła wbrew pozorom nie musi być nudna i surowa. Wnętrze każdej z nich z pewnością powinno zachęcać do zdobywania wiedzy. Jak wyposażyć szkołę, aby była ona jak najbardziej przyjazna uczniom oraz nauczycielom? Więcej…

Uproszczenie struktur i zaangażowanie nauczycieli

Praca nauczyciela związana jest z koniecznością ciągłego doskonalenia się i wychodzenia naprzeciw wszelkim trudnościom. Dlatego tak potrzebna jest regularna kontrola ich działań, mająca na celu zapewnienie uczniom jak najlepszych warunków uczenia się. Wszelkie działania związane ze sprawdzaniem tego, jak funkcjonuje dana szkoła czy placówka muszą być odpowiednio zaplanowane. Więcej…

Automaty szlifierskie i ich zastosowanie w optyce

Okulary korekcyjne pomagają w leczeniu wad wzroku. Warto podkreślić, że ich skuteczność zależy nie tylko od prawidłowego dobrania okularów, ale także np. od odpowiednio przeprowadzonej obróbki szkieł soczewkowych. Właśnie do tego wykorzystuje się automaty szlifierskie, które powstają na maszynach szablonowych oraz bezszablonowych. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega na nich praca i dlaczego sprawdzają się lepiej niż np. narzędzia do szlifowania ręcznego. Więcej…