Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH"

ODWOŁANE. Warszawa, 15 września 2015r.Warsztaty poświęcone będą procesowi publikowania naukowego począwszy od organizacji badań pod kątem publikacji, poprzez warsztat autora, organizację tekstu, wybór czasopisma, zgłoszenie artykułu, kontakt z redakcją aż do promocji opublikowanej pracy. Więcej…

Pompa ciepła jako eko-energia? Czyżby na pewno?

Ze względu na fakt, że środowisko naturalne staje się coraz bardziej obciążone ludzie powinni zacząć się coraz mocniej zastanawiać nad tym, aby szukać alternatywnych sposobów na pozyskiwanie energii oraz, aby zacząć stosować ekologiczne ogrzewanie w swoich domach. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła będzie można tutaj w sposób efekty korzystać z energii odnawialnej. Jeśli jesteście zainteresowani tym jak to funkcjonuje to przeczytajcie dalszą część artykułu. Więcej…

Nowoczesne technologie w przemyśle

Ewolucja technologiczna nikogo już nie dziwi, urządzenia przejmują na swoje barki coraz to nowe obowiązki które wcześniej wykonywali ludzie. Rozwój technik komputerowych dodał także do przemysłu swoje trzy grosze i pozwolił na inteligentne, precyzyjne i powtarzalne sterowanie urządzeniami mechanicznymi oddając w nasze ręce wyjątkowo pomocne urządzenia. Więcej…

Ciekawe hobby - numizmatyka, złote monety

Numizmatyka jest nauką, która to odnosi się bezpośrednio do banknotów, monet i wielu innych środków pieniężnych. Pasjonaci tej dziedziny zwracają często uwagę na estetykę monet oraz na sposób ich wykonania. Wbrew pozorom numizmatyk jest to bardzo interesującym hobby, które znacznie rozszerza horyzonty oraz pozwala na zdobycie interesującej wiedzy o świecie i historii. Jest to świetna pasja dla każdego. Więcej…

In vitro dla nosorożców

Czy in vitro może być ratunkiem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt? Znawcy tematu doszli do wniosku, iż dla nosorożca białego północnego in vitro mogło by okazać się skutecznym sposobem na uchronienie tego gatunku przed wymarciem. Więcej…
Podstępne mrówki

mrowka-mNaukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu.

Mamy tu na myśli mrówki z gatunku Temnothorax pilagens, występujące w Ameryce Północnej. Chwytają one niewolników z gniazd gatunku pokrewnego - Temnothorax ambigus. Ich fortel polega na tym, że zakradają się do gniazda, gdzie udaje im się pozostać nierozpoznanymi za sprawą wyjątkowej umiejętności - potrafią naśladować zapach swych ofiar. Należy pamiętać, że mrówki głównie za pomocą węchu porozumiewają się ze sobą. Następnie przebiegłe owady zwyczajnie biorą na plecy niespodziewające się ataku robotnice i zanoszą je do własnego gniazda, gdzie niewolnice innego gatunku zaprzęgane są do pracy.

Taki sposób pozyskiwania niewolników  świecie mrówek został zaobserwowany pierwszy raz. Dotychczas znano strategie oparte na agresywnych zachowaniach, inwazjach na gniazdo, zabijaniu osobników dorosłych, aby porwać poczwarki. W taki sposób postępują europejskie mrówki amazonki, które też sa zdolne do naśladowania zapachu odmiennych gatunków (ma to na celu niedopuszczanie do buntu robotnic), lecz w ich przypadku porwania niewolnic odbywają się tylko za sprawą przemocy.

Gatunek Temnothorax pilagens także potrafi zastosować rozwiązania agresywne, ale w sytuacjach, gdy podstęp się nie uda. Mrówki z tego gatunku mają żądła, którymi sa w stanie wymordować całe gniazdo wroga, nie pozostawiając przy życiu nawet jednego osobnika dorosłego.

Artykuł na temat mrówek Temnothorax pilagens przeczytać można w piśmie „Behavioral Ecology and Sociobiology".

mrowka

Polecamy także:

Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi. Więcej…

Na czym polega precyzyjna obróbka cnc, a na czym obróbka manualna - różnice

Współczesne potrzeby rynku są coraz większe, ogólną tendencją jest bowiem dążenie do osiągnięcia coraz doskonalszych wyrobów, w jak najkrótszym czasie. Obróbka to proces wymagający niezwykłej precyzji, dlatego też zmierza się do uzyskania maksymalnej dokładności odnośnie zarówno do kształtu, jak i wymiarów, czy też jakości obrabianej powierzchni. Ogromny przeskok w sposobach pracy z materiałami wprowadził pomysł numerycznego sterowania obrabiarkami. Więcej…

Z jakich etapów składa się produkcja cementu?

Cement to jeden z podstawowych materiałów wiążących, który jest stosowany we wszystkich rodzajach budownictwa. Dzięki swoim szczególnym właściwościom jest obecny niemalże wszędzie. Domy, biurowce, mosty i ulice, tunele, lotniska oraz chodniki - to wszystko powstaje przy użyciu cementu. Z racji jego powszechności warto wiedzieć jak powstaje ten materiał, który w tak znaczący wpłynął światową architekturę. Więcej…

Jak nie dać się oszukać w serwisie samochodowym?

Prędzej czy później każdy samochód dozna mniej lub bardziej poważnej usterki, którą usunąć będzie można tylko w serwisie. Wizyta w warsztacie naprawczym może okazać się dość kosztowna – szczególnie, jeśli wykonawca naprawy postanowi postąpić z nami nie do końca uczciwie i policzy nam za wykonaną usługę więcej, niż powinien. W jaki sposób możemy chronić siebie i nasze pieniądze przed takimi sytuacjami? Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…