Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lek na długie życie?

Sirolimus to lek stosowany przy przeszczepach, zapobiega odrzutom przeszczepów. Testuje się go obecnie jako farmaceutyk wydłużający życie. Póki co testy odbywają się na psach. Więcej…

Rola zadaszenia w konstrukcji domu

Zadaszenie jest bardzo ważnym elementem domu. W pierwszej kolejności chcemy mieć przecież dach nad głową. Warto wiedzieć, że zadaszenie ma ogromny wpływ na to, jak będzie się żyło na co dzień. Jaka jest rola zadaszenia w konstrukcji domu? Jakie funkcje, poza oczywistą ochroną przed deszczem, spełnia dach? W jaki sposób modyfikuje on parametry całej budowli? Więcej…

Plażowanie bez ryzyka: Podstawowe reguły do zapamiętania

Wakacje to okres, kiedy pragniemy sycić się relaksem na plaży oraz cudownym promieniowaniem słonecznym. Plażowanie może być błogie i zapewniające zadowolenie, jednak nie możemy zaniedbywać istotnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo i zdrową opaleniznę. W tym materiale zaprezentujemy kilka istotnych wskazówek, które wskazane jest uwzględniać podczas spędzania czasu na plaży. Więcej…

Jak wybrać dobry kurs językowy?

W tej chwili znajomość języków obcych jest konieczna zarówno w sytuacjach prywatnych jak i biznesowych. Znajomość języka angielskiego pozwala nam swobodnie podróżować i pewnie czuć się za granicą, zawierać nowe znajomości z obcokrajowcami, kontaktować się, z osobami nie znającymi języka polskiego. Biegle posługiwać się językiem obcym musimy także, kiedy ubiegamy się o pracę, w zasadzie bez względu na profesję i stanowisko. Firmy bowiem coraz częściej mają zagranicznych właścicieli, współpracują z międzynarodowymi kontrahentami i wspólnikami, przyjmują zagranicznych gości. Przykłady można by mnożyć. Więcej…

Działania środowiskowe na międzynarodowym poziomie

Nowoczesna firma powinna dbać nie tylko o zyski i wizerunek, ale także o dobro społeczeństwa oraz naturę. Pomaga w tym wiele systemów certyfikowanych np. norma ISO 1400, która odpowiada za system zarządzania środowiskowego. Więcej…
Informacje wbudowane w rafy koralowe

koral-sw-mWiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów.

Ostatnie badania nad koloniami koralowców wykazały, że niektóre te organizmy (na przykład z rodzaju Leiopathes) mogą dożyć nawet 4200 lat. Aczkolwiek średni wiek koralowców to z reguły kilkaset lat. w czasie tysiąca lat przyrastają one ledwo o kilka centymetrów. Warto również mieć pojęcie, iż koralowce szlachetne nie biorą udziału w budowie raf koralowych.

Koralowce, skonstruowane zasadniczo z węglanu wapnia, mają w sobie również metale - w tym metale ciężkie, ołów i rtęć. Analiza próbki koralowców które pobrano z Morza Chińskiego pozwoliła wysnuć hipotezę, iż na podstawie badań tych systemów da się ustalić zawartość przytoczonych metali w morskiej wodzie. Tuoyu Sun - profesor z Kanady zrealizował pomiar każdego słoja z dwustu lat życia koralowca. Jego obserwacja potwierdziła, że koralowce składują w swej budowie informacje o nagromadzeniu w pewnych odcinkach czasowych, kilku- do kilkunastokrotnie większej zawartości rtęci. Badania Tuoyu Suna obejmowały lata, kiedy odbywały się tak zwane wojny opiumowe (1839-1842 oraz 1856-1860), a także okresy chińsko-japońskiej bitwy morskiej z okresu drugiej wojny światowej.

Rtęć wnika do morza, uwalniając się głównie w trakcie eksplozji materiałów wybuchowych a także wystrzałów artyleryjskich. Zdekoncentrowana w czeluściach oceanu bywa następnie wchłaniana przez koralowce. Z kolei koralowce, utrwalają rtęć w swoich szkieletach, zapewniając teraźniejszej nauce liczne podstawy do dywagowań i interpretacji.

koral-sw

Polecamy także:

Tapety w stylu marynistycznym

Jeżeli w głębi duszy marzysz o domu z widokiem na morze, ale aktualnie musisz zadowolić się mieszkaniem z dala od plaży, zapewne kusi cię możliwość urządzenia wnętrz w stylu marynistycznym. Stworzenie takiej aranżacji nie wymaga wiele wysiłku, a jednocześnie zapewnia przyjemną atmosferę w pomieszczeniach. Podpowiadamy, jakie tapety sprawdzą się w tym zastosowaniu najlepiej. Więcej…

Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka

Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane? Więcej…

Wyprzedaże roczników w salonach samochodów – oferta godna uwagi

Okres wyprzedaży roczników w salonach samochodowych stale się wydłuża. Zwykle są oczekiwane już na początku roku, ale można się na nie natknąć już w grudniu czy listopadzie. Pracownicy salonu mają zatem kilka miesięcy, aby oczyścić magazyny w celu zwolnienia miejsca na modele z nowego rocznika. Dla klientów takie okazje wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy warto zdecydować się na zakup auta z wyprzedaży rocznika? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Więcej…

Do czego służą skanery wielkoformatowe?

Skanery wielkoformatowe to urządzenia o dużej mocy, które pozwalają uzyskać doskonałej jakości kopie, które później można edytować, kopiować i dystrybuować. Stosowane są najczęściej w biurach inżynieryjnych, gdzie dzięki nim można szybko i skutecznie zeskanować mapy i projekty. Jakie konkretnie cechy posiada skaner wielkoformatowy? Dowiedz się więcej, dlaczego to tak popularne urządzenie i gdzie jeszcze można go wykorzystać. Więcej…

17 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Warsztaty "KWALIFIKOWALNOŚĆ I ROZLICZANIE WYDATKÓW W PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020" Warszawa, 17 października 2017 r. Więcej…