Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Fobia a starzenie się

Fobia, częsta forma zakłóceń lękowych, prawdopodobnie jest powiązana z przyspieszonym starzeniem się u pań - wypływa z pracy, zamieszczonej przez pismo "PLoS ONE". Więcej…

Ekonomiczna ekologia w sprężonym powietrzu

Postęp technologiczny wymaga ciągłych optymalizacji i zmian, które w naturalny sposób dopasowują się do aktualnych wymogów. To postępy i działania, które wykorzystują innowacje i technologie podporządkowują sobie wszystkie dziedziny życia. Wystarczy zalążek będący chęcią zmiany, by opracować zupełnie nowe schematy, które poprawią jakość dnia codziennego. Po latach odbudowy i inwestycji zauważono, że proces produkcji i pokrewnych sektorów nie może być związany z dawniej respektowanymi czynnikami. Więcej…

Mazurskie letniska - Krutyń

Mazury kuszą wspaniałymi atrakcjami, a osób zamierzających spędzić urlop w tej części kraju nie brakuje. Mazury to region idealny na wczasy dla tych letników, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek i dla tych, którzy chcą zrelaksować się na łonie natury. Gdzie opłaca się wybrać na urlop? Więcej…

Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej? Więcej…

Nowe procesory od Intela

W dniu 31.08.2016 miała miejsce oficjalna premiera nowych procesorów Intel Kaby Lake. Intel zrobił wszystko, by procesor Kaby Lake był pełnoprawną następną generacją procesorów Intel Core. Więcej…
Geofizyka - w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie?

ziemia-mGeofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce.

Dzięki przeprowadzeniu badań geofizycznych można uzyskać szczegółowe rozpoznanie nawierzchni, ośrodka gruntowo-skalnego lub obiektu inżynieryjnego. Jest to ważny element wyceny i oceny opłacalności ekonomicznej planowanego przedsięwzięcia. Ważna cechą tego typu badań jest fakt, że najczęściej nie stanowią przeszkód dla innych metod.

ziemiaGeofizyka jest ważna z punktu widzenia zagadnień ekonomicznych i społecznych. Ma zastosowanie w poszukiwaniu i eksploatacji surowców naturalnych (szczególnie ropy naftowej i gazu ziemnego) i umożliwia określanie głębokości występowania poziomu wód podziemnych. Pomiary geofizyczne stosowane są do diagnozowania nawierzchni: dróg, pasów startowych na lotniskach, posadzek betonowych, ścian itp. obiektów. Do badania wykorzystuje się georadary, dzięki którym można dokładnie określić grubość poszczególnych warstw i przebieg granic (więcej na: kadlubowski.waw.pl). Metoda ta zyskała na popularności wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym dzięki wyjątkowo niskim stopniu inwazyjności.

Ogromnym polem zainteresowań geofizyki jest budownictwo. Operacja uzupełnienia otworów geotechnicznych jest niezbędna przy budowie szlaków komunikacyjnych, gazociągów, rurociągów, linii kolejowych i tuneli, turbin wiatrowych, hal i magazynów.  Aby poprawnie wybudować wymienione obiekty na etapie projektowania uwzględnia się wyniki badań geofizycznych i geotechnicznych mających na celu określenie nośności gruntu i ocenę jego stanu technicznego. Zaleca się prowadzenie monitoringu zmian zachodzących w obiektach dla zachowania bezpieczeństwa poprzez wykrycie zagrożeń przed czasem.

Geofizyka ma istotną rolę w zagadnieniach ekologii i ochrony środowiska. Obejmuje rozpoznawanie i okonturowanie obszarów zanieczyszczonych w pobliżu składowisk odpadów, hałd, czy też baz paliwowych. Pozwala na szacowanie częstości i niebezpieczeństwa wystąpienia naturalnych zagrożeń jak trzęsienia ziemi, osuwiska itp., co pozwala na lepsze przygotowanie społeczności, infrastruktury i budownictwa na wypadek ich zaistnienia.

Górnictwo i geologia to obszary, które nie funkcjonowałyby prawidłowo bez wykorzystania zagadnień geofizyki. Chodzi przede wszystkim o analizę wyników badań geofizycznych, georadarowych, sejsmicznych i elektrooporowych. Dla określenia położenia złóż surowców i zdefiniowania metod ich bezpiecznej eksploatacji, analizy ciągłości i wymiarów poszczególnych pokładów złóż kopalin podstawowych i pospolitych (zobacz na: kadlubowski.waw.pl). W działających kopalniach te metody umożliwiają ocenić poziom zagrożenia tąpnięciem, stanowią zatem podstawę bezpieczeństwa górników.

Geofizyka wykorzystywana jest także w poszukiwaniu i rozpoznawaniu struktur wodonośnych, analizie katastrof lotniczych i lądowych, archeologii, odkrywaniu kosmosu a także wiele innych i wciąż znajduje nowe obszary praktycznych zastosowań.

Polecamy także:

Przeprowadzka - ile kosztuje?

Osoby zmieniające mieszkanie niewątpliwie borykają się z problemem oszacowania kosztów które pochłonie przeprowadzka. Zadecydowałem z tej przyczyny napisać artykuł obejmujący parę wartościowych porad które ułatwią wycenę kosztów przeprowadzki. Więcej…

Umowa o dzieło a plagiat - gdzie szukać pomocy?

Wiele firm, jak również osób prywatnych, podpisuje umowę o dzieło na stworzenie jakiegoś tekstu. Osoba z którą podpisujemy umowę zobowiązuje się do dostarczenia nam dzieła w jakimś konkretnym terminie, w zamian za co otrzyma stosowne wynagrodzenie. W większości przypadków tekst, który zostaje dostarczony, zostaje sprawdzony pod kontem plagiatu przez zleceniodawcę. Jednak bywa, że dopiero po jakimś czasie wychodzi na jaw informacja o skopiowaniu dzieła. Nagle okazuje się, że osoba, która oświadczyła, że jest właścicielem praw autorskich do tego tekstu, jest oszustem i dopuściła się plagiatu. Więcej…

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Kulisy produkcji butli gazowych: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie tworzenia niezawodnych pojemników na gaz

Butle gazowe są nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Służą do przechowywania i transportu różnych rodzajów gazu, takich jak propan, butan czy tlen. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstają te niezawodne pojemniki? Zapraszamy do zapoznania się z kulisami produkcji butli gazowych. Więcej…