Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Szczepionka na malarię

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego poddają badaniom szczepionkę przeciwko pasożytom, które powodują malarię. Wyniki badań szacują skuteczność szczepionki na 67 procent. Więcej…

LED: z jakich względów warto na nie postawić?

Odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo ważną funkcję w wielu domach. Jednym z najpopularniejszych sposobów na oświetlenie domu stało się ostatnio oświetlenie LED. Więcej…

Ekologiczne podpaski i tampony – co wybrać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym w trakcie menstruacji musi korzystać z odpowiednich środków higienicznych, czyli przede wszystkim z podpasek lub tamponów. Niestety stosując zwykłe, dostępne w sklepach produkty wytwarza się każdego roku wiele szkodzącym środowisku naturalnemu odpadków. Na szczęście można to łatwo zmienić i zastąpić stosowane dotąd akcesoria, naturalnymi środkami higienicznymi, czyli naturalnymi podpaskami lub tamponami. W artykule dokładnie opisujemy ich najważniejsze zalety i przekonujemy, że naprawdę warto jest się na nie zdecydować! Więcej…

Dobór obuwia narciarskiego – na co zwrócić uwagę?

Dobór odpowiedniego obuwia narciarskiego jest niezwykle istotny, zwłaszcza w kontekście pierwszego kontaktu z deską narciarską. Złe wybory w tym obszarze mogą doprowadzić do zniechęcenia osób, stawiających pierwsze kroki na stoku narciarskim. O tym, że obuwie narciarskie jest nie mniej istotnym elementem narciarskiego wyposażenia niż narty, przypominamy w naszym artykule. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas jego doboru. Więcej…

Mgławica na filmie od NASA

Kilka dni temu rozpoczęło się świętowanie 26 rocznicy zaistnienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA zaprezentowała zapierającą dech w piersiach, niesamowitą animację, przygotowaną na podstawie oryginalnego zdjęcia, jakie zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami. Więcej…
Geofizyka - w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie?

ziemia-mGeofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce.

Dzięki przeprowadzeniu badań geofizycznych można uzyskać szczegółowe rozpoznanie nawierzchni, ośrodka gruntowo-skalnego lub obiektu inżynieryjnego. Jest to ważny element wyceny i oceny opłacalności ekonomicznej planowanego przedsięwzięcia. Ważna cechą tego typu badań jest fakt, że najczęściej nie stanowią przeszkód dla innych metod.

ziemiaGeofizyka jest ważna z punktu widzenia zagadnień ekonomicznych i społecznych. Ma zastosowanie w poszukiwaniu i eksploatacji surowców naturalnych (szczególnie ropy naftowej i gazu ziemnego) i umożliwia określanie głębokości występowania poziomu wód podziemnych. Pomiary geofizyczne stosowane są do diagnozowania nawierzchni: dróg, pasów startowych na lotniskach, posadzek betonowych, ścian itp. obiektów. Do badania wykorzystuje się georadary, dzięki którym można dokładnie określić grubość poszczególnych warstw i przebieg granic (więcej na: kadlubowski.waw.pl). Metoda ta zyskała na popularności wraz z dynamicznym rozwojem technologicznym dzięki wyjątkowo niskim stopniu inwazyjności.

Ogromnym polem zainteresowań geofizyki jest budownictwo. Operacja uzupełnienia otworów geotechnicznych jest niezbędna przy budowie szlaków komunikacyjnych, gazociągów, rurociągów, linii kolejowych i tuneli, turbin wiatrowych, hal i magazynów.  Aby poprawnie wybudować wymienione obiekty na etapie projektowania uwzględnia się wyniki badań geofizycznych i geotechnicznych mających na celu określenie nośności gruntu i ocenę jego stanu technicznego. Zaleca się prowadzenie monitoringu zmian zachodzących w obiektach dla zachowania bezpieczeństwa poprzez wykrycie zagrożeń przed czasem.

Geofizyka ma istotną rolę w zagadnieniach ekologii i ochrony środowiska. Obejmuje rozpoznawanie i okonturowanie obszarów zanieczyszczonych w pobliżu składowisk odpadów, hałd, czy też baz paliwowych. Pozwala na szacowanie częstości i niebezpieczeństwa wystąpienia naturalnych zagrożeń jak trzęsienia ziemi, osuwiska itp., co pozwala na lepsze przygotowanie społeczności, infrastruktury i budownictwa na wypadek ich zaistnienia.

Górnictwo i geologia to obszary, które nie funkcjonowałyby prawidłowo bez wykorzystania zagadnień geofizyki. Chodzi przede wszystkim o analizę wyników badań geofizycznych, georadarowych, sejsmicznych i elektrooporowych. Dla określenia położenia złóż surowców i zdefiniowania metod ich bezpiecznej eksploatacji, analizy ciągłości i wymiarów poszczególnych pokładów złóż kopalin podstawowych i pospolitych (zobacz na: kadlubowski.waw.pl). W działających kopalniach te metody umożliwiają ocenić poziom zagrożenia tąpnięciem, stanowią zatem podstawę bezpieczeństwa górników.

Geofizyka wykorzystywana jest także w poszukiwaniu i rozpoznawaniu struktur wodonośnych, analizie katastrof lotniczych i lądowych, archeologii, odkrywaniu kosmosu a także wiele innych i wciąż znajduje nowe obszary praktycznych zastosowań.

Polecamy także:

Przeprowadzki w Katowicach i miastach ościennych, przewóz i transport mebli w Katowicach i miastach ościennych

Przynajmniej raz w życiu, każdy z nas musiał się przeprowadzać. Czy to w czasach studenckich, gdy co roku wynajmowało się nowe mieszkanie, czy też przeprowadzka do nowego mieszkania, zmiana mieszkania na nowe. Więcej…

Automaty szlifierskie i ich zastosowanie w optyce

Okulary korekcyjne pomagają w leczeniu wad wzroku. Warto podkreślić, że ich skuteczność zależy nie tylko od prawidłowego dobrania okularów, ale także np. od odpowiednio przeprowadzonej obróbki szkieł soczewkowych. Właśnie do tego wykorzystuje się automaty szlifierskie, które powstają na maszynach szablonowych oraz bezszablonowych. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega na nich praca i dlaczego sprawdzają się lepiej niż np. narzędzia do szlifowania ręcznego. Więcej…

Terapia komórkami macierzystymi

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Szwecji planuje wypróbowanie nowatorskiej terapii komórkami macierzystymi, które wstrzykiwane by były płodom w łonie matki. Więcej…

Kim był Piotr Wysocki?

Podążając śladami polskich bohaterów narodowych, warto zainteresować się, jaką postacią był Piotr Wysocki. To polski ochotnik wojskowy, instruktor musztry, a przede wszystkim buntownik. To on wypowiedział słynne słowa: Polacy, wybiła godzina zemsty! – hasło rozpoczynające powstanie listopadowe w 1830 roku. Więcej…

Skąd oni mają nasze dane? Czyli o konsumenckich bazach danych słów kilka

Konsumenckie bazy danych podlegają specjalnym regulacjom prawnym, w przeciwieństwie do biznesowych baz danych tego typu. Firmy jednak handlują danymi tego typu, dzięki czemu zwiększają swoje obroty marketingowe oraz są w stanie dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani ich produktem. Dobór konsumentów odbywa się na zasadzie umieszczonych informacji dotyczących wieku, płci czy chociażby zainteresowań. Dzięki temu z łatwością firmy mogą dopasować swój produkt do osoby, która potencjalnie powinna nim być zainteresowania. Więcej…