Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Wykrywanie poziomu cukru we krwi

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, z których najważniejsze kliniczne znaczenie ma cukrzyca typu 1. jak również cukrzyca typu 2. Więcej…

Jak zrobić aparaturę do bimbru?

Bardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru. Więcej…
Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

pakfong-mTen materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka?

Alpaka... a co to takiego?

Alpaka, chociaż nazywana "nowym srebrem", tak na prawdę nim nie jest. Zamiennie do wspomnianej już nazwy stosuje się także inne: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a itd. To stop miedzi (od 5% do 35 %) z niklem (3% do 45%) oraz cynkiem, nazywany wysokoniklowym mosiądzem. Dlaczego wielu nieświadomych użytkowników ma problem z rozróżnieniem tych dwóch metali - srebra i alpaki? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one zbliżone właściwości oraz mają podobne zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Alpaka jest materiałem szczególnie docenianym przez jubilerów - doskonale bowiem imituje prawdziwe srebro, przy czym nie ciemnieje pod wpływem czynników atmosferycznych oraz nie powoduje uczuleń. Chociaż i w tym wypadku wszystko zależy od proporcji niklu w stopie - im więcej tego składnika, tym odcień powstałej alpaki jest jaśniejszy i bardziej przypomina próbę srebra 0,750. Zawartość niklu wpływa także na korozyjność materiału, miedź zaś nadaje mu elastyczność. Wśród jego właściwości fizycznych trzeba jeszcze wyróżnić temperaturę topnienia, która wynosi 1024 stopnie C.

Zastosowanie

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektrycznych, urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, produkcji towarów artystycznych (gdzie głównie imituje prawdziwe srebro), do wyrobu łodzi, sprzętu medycznego, naczyń, nakryć stołowych, ozdób, instrumentów muzycznych - taki jak np. saksofon. Specjaliści z firmy HART-METALE, dodają również, że "alpaka jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach sprężystych, dobrze lutowalnym i spawalnym. Wykorzystuje się go do wyrobów galanteryjnych, wytłaczanych, okuć, odznak itp. Blachy z MZN-12 produkuje się w arkuszach o wymiarach w zakresach 250-400mm x 1100-1500mm i grubości 0,2 – 1,0mm. Arkusze blachy z alpaki posiadają gładką powierzchnię".

pakfong

Ciekawostki

W Afganistanie, Iranie oraz częściowo w Iraku, czyli wszędzie tam, gdzie językiem użytkowym jest farsi (inaczej perski), nowe srebro nosi nazwę "warszawa", nawiązując tym samym do stolicy naszej pięknej ojczyzny. Cały precedens opiera się jednak na pomyłce historycznej. Wymienione wyżej narody są bowiem przekonane, że alpaka pochodzi z Polski, co prawdą jednak niestety nie jest. Jak wyżej wspominaliśmy, stop został wynaleziony przez Chińczyków, a w Europie rozpowszechnili go Niemcy. 

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w jubilerstwie jako metal naśladujący srebro. Z uwagi jednak na fakt, iż oba stopy na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić, metal ten jest czasem nazywany "chińskim srebrem".

Pomimo iż, jak wyżej wspominaliśmy, standardowe wymiary arkusza tegoż metalu mają ściśle określone parametry, zapotrzebowanie klientów jest różne. Zależy ono głównie od przeznaczenia stopu - inną grubość należy wybrać do produkcji sztućców, inną w przypadku np. wyrobów galanteryjnych. Z tego względu większość producentów blach z alpaki, oferuje swoim klientom wykonanie arkusza na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami (zob. oferta HART-METALE).

 

Polecamy także:

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Czy wynajem sal szkoleniowych w Warszawie przebiega łatwo?

Jak zorganizować udane szkolenie, które przyciągnie wielu chętnych słuchaczy? Przekazywanie treści w taki sposób, aby dotarły do każdego uczestnika to nie lada wyzwanie i bez specjalistycznego sprzętu audiowizualnego istnieje zwiększone ryzyko niepowodzenia. Więcej…

Drukowane biuro

Zapewne każdemu obiło się o uszy coś o drukarkach 3D, jednak niewiele osób jest świadomych jak ogromnie użyteczne są te urządzenia. Więcej…

Budowlana przerwa zimowa - czy czy to dobry pomysł?

Z nadciągającą nieubłaganie zimą każdego roku, co niektóre ekipy ogólnobudowlane przeprowadzają zadania wykończeniowe wewnątrz domu. Chociaż nie jest to regułą, to mimo tego powinno się dom ochronić przed opadami śniegu, deszczu oraz dodatkowo mrozów, które potrafią zaskoczyć. Czy sensowne jest, aby powstrzymywać gruntownie prace na czas zimy? A może zupełnie nie? Na te pytania musi każdy w ostatecznym rozrachunku odpowiedzieć w pojedynkę. Aczkolwiek każdemu inwestorowi zależy na osłonięciu niewykończonych i narażonych na zawilgocenie elementów domu. W dłuższej perspektywie jest wstanie to przynieść korzyści z samego tylko porządnego samopoczucia, że zrobiło się wszystko, aby w czasie powrotu na budowę po sezonie zimowym nie natknąć się na pleśni, zniszczonych produktów i samego budynku. Więcej…

Studencka przeprowadzka – co zrobić z rzeczami, których nie mamy gdzie zabrać?

Często studenci są zmuszeni do nagłej zmiany mieszkania w trakcie studiów. To zupełnie normalna rzecz, gdy lokum jest wynajmowane i nie można dojść do porozumienia z właścicielem, który na przykład z dnia na dzień podniósł czynsz lub uchyla się od dokonania niezbędnych napraw. Przeprowadzka może więc przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się wtedy problem z przechowaniem zgromadzonego dobytku. Jak wybrnąć z takiej sytuacji? Więcej…