Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…

Biuro otwarte wyłącznie wtedy, gdy z niego korzystasz. Poznaj zalety Wirtualnej Siedziby

Wirtualne biuro to usługa polegająca na obsłudze biurowej firmy bez konieczności fizycznego przebywania przedsiębiorstwa w konkretnym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala rozwinąć skrzydła w szczególności początkującym przedsiębiorcom, których celem jest utrzymanie firmy m.in. poprzez zminimalizowanie kosztów jej prowadzenia. Koszty te związane mogą być z najmem lokalu oraz zatrudnieniem pracowników biurowych. Dzięki ofercie biura wirtualnego, przedsiębiorca może zarejestrować firmę pod wybranym adresem, co nie tylko podnosi prestiż firmy, ale też umożliwia przedsiębiorcy pracę we własnym domu lub w podróży. W czasach komputeryzacji to bardzo korzystne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. Więcej…

Ciekawa zabawka - dron

Drony to jeden z wielu wynalazków, który w sprzedaży detalicznej pojawił się stosunkowo niedawno. Chociaż urządzenia te mają dużo dłuższą historię to w związku z ich ogromnymi możliwościami szpiegowskiego przeznaczenia długo nie były dostępne w sprzedaży. Drony, które były w sprzedaży można było nabyć po wręcz astronomicznych cenach. Więcej…

Transport a logistyka – jakie są między nimi różnice?

Transport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule. Więcej…

Paleontologia, czyli wszystko o życiu gadów kopalnianych

Paleontologia, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się rozpoznawaniem organizmów żywych tylko na podstawie znalezionych skamieniałości, jest dziedziną stale się rozwijającą. W zasadzie to bardzo współczesną, chociaż brzmi to nieco abstrakcyjnie, jeśli wziąć pod uwagę, że w całości dotyczy prehistorii. Więcej…
Produkcja tektury falistej – nie taka prosta?

tektura-mJeszcze kilkanaście lat temu to właśnie tektura stanowiła podstawowy system zabezpieczania produktów – wszystko owinięte było tekturą. Dzisiaj proces produkcji tektury został znacznie udoskonalony i niemal na każdym kroku możemy spotkać 3-warstwową tekturę falistą. W zależności od potrzeb i konieczne j ochrony taka tektura może składać się również z większej ilości warstw.

Co jednak powinniśmy wiedzieć na temat procesu technologicznego wytwarzania takiej tektury? Co jest w nim niezwykle ważne i jak on przebiega?

Tajemnice tektury!

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że produkcja opakowań tekturowych jest procesem dość skomplikowanym. Wystarczy dodać, że tekturnica, czyli maszyna do produkcji tektury może mieć nawet 150 metrów długości! Sam proces produkcji tektury to dwa etapy: etap mokry, który jest pierwszy w kolejności i z języka angielskiego zwany jest dość często Wet End oraz etap suchy, który jest drugim i zwany jest Dry End.

Tektura falista a para wodna?

Każdy producent opakowań doskonale wie, jak ważna jest para wodna przy produkcji tektury falistej – to właśnie ona i wytworzone przy jej pomocy ciśnienie dochodzące nawet do 17-18 barów dają możliwość użycia między innymi pasa dociskowego, który dba o usunięcie nadmiaru wilgoci z tekstury oraz jej odpowiednie sprasowanie i utrwalenie spoin klejowych między arkuszami papieru.

  1. Część mokra. Podstawą w procesie produkcji tektury falistej jest część mokra, w której to łączy się gładki arkusz papieru z flutingiem czy papierem falowanym. Warto pamiętać o tym, że produkcja tektury falistej jest niezwykle ekologiczna – wspomniany fluting to pofalowany papier makulaturowy! Po złączeniu dwóch arkuszy papieru nakleja się kolejny papier gładki z drugiej strony i transportu tak przygotowany produkt do kolejnej części całego procesu technologicznego, która zwana jest blokiem suchym. 
  2. Blok suchy. Podstawą bloku suchego jest stół grzewczy, który utrwala wszystkie spoiny klejowe i sprawia, że nasz finalny produkt jest wytrzymały. To właśnie w tym momencie powstaje produkt finalny, a wszystkie dalsze czynności związane są jedynie z jego pocięciem na odpowiednie arkusze oraz zapakowaniem na palety do dalszego transportu. Pamiętać należy jednak o tym, że tekstura falista cięta jest na arkusze wzdłużnie i zarazem może być poddana bigowaniu, które ułatwia późniejsze zginanie arkusza i produkcję opakowań tekturowych.

Opracowanie: ZPUH Antoni Mataśka

tektura

Polecamy także:

Ekonomiczna ekologia w sprężonym powietrzu

Postęp technologiczny wymaga ciągłych optymalizacji i zmian, które w naturalny sposób dopasowują się do aktualnych wymogów. To postępy i działania, które wykorzystują innowacje i technologie podporządkowują sobie wszystkie dziedziny życia. Wystarczy zalążek będący chęcią zmiany, by opracować zupełnie nowe schematy, które poprawią jakość dnia codziennego. Po latach odbudowy i inwestycji zauważono, że proces produkcji i pokrewnych sektorów nie może być związany z dawniej respektowanymi czynnikami. Więcej…

Zachowaj spokój i bezpieczeństwo w czasie swoje wakacji

Letnie miesiące to okres, kiedy wiele osób wybiera się na wyczekany wypoczynek, tak aby odprężyć się, zrelaksować się i nasycać się uciechami podróży. Niemniej jednak bez względu na to, czy zamierzasz wczasy w egzotycznym zakątku, lub też spędzasz czas w pobliżu domu, bezpieczeństwo musi nieustannie być Twoim zamiarem. Przedstawiamy parę przydatnych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o swoje bezpieczeństwo w ciągu urlopu. Więcej…

Podglądanie DNA

Badacze postanowili przyjrzeć się gwałtownym zmianom występującym w DNA komórek, które pozbawione zostały tlenu oraz składników odżywczych. Taki stan charakterystyczny jest dla wielu częstych chorób, szczególnie zawału serca, nowotworów, czy udaru mózgu. Więcej…

Automaty szlifierskie i ich zastosowanie w optyce

Okulary korekcyjne pomagają w leczeniu wad wzroku. Warto podkreślić, że ich skuteczność zależy nie tylko od prawidłowego dobrania okularów, ale także np. od odpowiednio przeprowadzonej obróbki szkieł soczewkowych. Właśnie do tego wykorzystuje się automaty szlifierskie, które powstają na maszynach szablonowych oraz bezszablonowych. Dowiedz się, w jaki sposób przebiega na nich praca i dlaczego sprawdzają się lepiej niż np. narzędzia do szlifowania ręcznego. Więcej…

Szczepy bakterii lekoodpornych w Chinach

W Chinach wykryto szczepy bakterii, które odporne są na leki. Badacze ostrzegają przed "antybiotykowa apokalipsą" Więcej…