Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kryzys koronawirus

Szwecja zgłosiła kilkadziesiąt przypadków koronawirusa, kilka przypadków śmiertelnych. Z czego kilka przypadków nie było przedmiotem podróży zagranicznej. Premier ogłosił uruchomienie planu reagowania na kryzys koronawirusa. Więcej…

Lublin - kombinacja przeszłości, kultury i współczesności

Lublin stanowi miasto pełne pieknej architektury, ducha przeszłości oraz pięknych zabytków. Położone w południowo-wschodniej Polsce, jest jednym z najstarszych ośrodków miejskich w naszym kraju. Powinno się zobaczyć to miasto nie wyłącznie ze względu na jego bogatą przeszłość, ale również z uwagi na na mnóstwo rozmaitych atrakcji. Więcej…

Rolnictwo konwencjonalne, a ekologiczne

Coraz częściej można usłyszeć o rolnictwie ekologicznym. My, jako konsumenci, również chętniej sięgamy po owoce i warzywa pochodzące z tzw. Eco – upraw. Jaka jest różnica pomiędzy rolnictwem ekologicznym, a konwencjonalnym? Więcej…

Sekret do zbalansowanego życia i zadowolenia w szybkim Świecie

W współczesnym zagonionym i pełnym rozkojarzeń świecie, ćwiczenie uważności stała się wybitnie cennym instrumentem dla mnóstwa osób. Uważność, znana też jako mindfulness, to umiejętność egzystowania w każdym calu obecnym i świadomym w danym momencie. Stanowi to sztuka, która dostarcza nam sposobność zastopowania się, spojrzenia wewnątrz siebie i czerpania radości ze wszystkiego wokół. Więcej…

Projekt łyżki idealnej

Angielscy naukowcy z University College London zamierzają stworzyć specjalną łyżkę, która ma byc najlepsza na świecie. Więcej…
Podstawowe akcesoria do sitodruku

sitodruk copy

Sitodruk - jedna z najstarszych metod drukarskich nadal ma mocną pozycję na rynku poligraficznym. Decydują o tym proste zasady w opanowaniu tej techniki, niskie koszty wykonania w niej dużych nakładów oraz uniwersalne zastosowanie. W ten sposób zadrukujemy papier i tekturę, ale też dowolny rodzaj tkaniny, tworzywa sztuczne i ceramikę. Jednak o rezultatach sitodruku decyduje w dużej mierze wybór akcesoriów. Konkretnie jakich? O to zapytaliśmy eksperta z firmy FUJIFILM Sericol Polska.

Przygotowując się do sitodruku, poza specjalistycznymi farbami musimy wyposażyć się w kilka podstawowych akcesoriów, których użycie umożliwia wykonanie szablonów, ewentualnie uzyskanie pożądanych efektów poligraficznych. Do absolutnie niezbędnych należą elementy matrycy, ale też używana w tej technice chemia, opcjonalnie materiały transferowe.

Akcesoria do tworzenia szablonów sitodrukowych

Sitodruk uzyskujemy dzięki szablonom, które należy odpowiednio przygotować. Służą do tego celu m.in. siatki sitodrukowe, potrzebne w druku ręcznym i maszynowym. Do wielokolorowego zadruku używa się kilku siatek.

"Dostępne na rynku poligraficznym siatki różnią się m.in. wielkością oraz gęstością splotów włókien. Jakość zastosowanego w siatce materiału ma znaczenie dla jej przydatności do wielokrotnego użytku. Rekomendowane przez naszą firmę siatki sitodrukowe od Sefar AG cechuje wysoka trwałość włókien. Nie ulegają szybkiej eksploatacji, mimo oddziaływania na nie silnej chemii używanej m.in. do usuwania pozostałości po farbie drukarskiej" – objaśnia specjalista z FUJIFILM Sericol.   

Siatka naciągana jest na metalową lub drewnianą ramę tworząc matrycę (tzw. sito), przy pomocy której farby przenoszone są na medium. Zanim nastąpi ten etap, na siatkę nakładana jest światłoczuła emulsja – kolejny produkt niezbędny w tworzeniu szablonów. Do skompletowania podstawowego zestawu należy dodać kliszę (diapozytyw) lub stosowany w profesjonalnych drukarniach film kapilarny, który pod działaniem promieni UV częściowo utwardza emulsję. Po naświetleniu sito jest wypłukiwane wodą – w ten sposób pozbywamy się emulsji w nienaświetlonych miejscach. Te miejsca po wysuszeniu matrycy tworzą gotowy wzór szablonu.

Aby uzyskać wysoki poziom precyzji druku, poza jakością poszczególnych produktów liczy się również odpowiednie usztywnienie siatki. Potrzebne są do tego kleje mocujące, przy pomocy których siatka przytwierdzana jest do ramy. Mocny klej utrzymuje siatkę sitodrukową w miejscu, dlatego musi być odporny m.in. na działanie promieni UV używanych do naświetlenia, jak również na silne rozpuszczalniki stosowane do oczyszczenia matrycy z farb, emulsji i filmów. 

Gdy już mamy gotowy szablon, do przeniesienia go na medium będziemy potrzebować jeszcze kilku akcesoriów pomocniczych. Spośród nich warto wyróżnić gumy raklowe używane do precyzyjnego rozprowadzenia farby i usunięcia jej nadmiaru z matrycy. Rakle to zarówno elementy serigrafii działających w automacie i półautomacie, jak i samodzielne produkty do ręcznego sitodruku. Mają różną twardość, profil i zakres szerokości, a wykorzystywane są do zadrukowania powierzchni gładkich i porowatych praktycznie na dowolnym materiale.

Materiały transferowe

Wykonany techniką sitodruku szablon przenoszony jest na docelowe podłoże bezpośrednio lub przy użyciu materiałów transferowych. Należą do tej grupy papiery oraz folie drukarskie stosowane głównie do zadruku naklejek i etykiet, np. aplikacji tkaninowych. W tym wypadku nadruk pokryty zostaje klejem do transferu w niskiej lub wysokiej temperaturze. Nanoszony jest na medium poprzez prasę. Materiały transferowe stosuje się do wykonania nadruków jedno i wielokolorowych. Dostępne produkty umożliwiają uzyskanie rozmaitych wykończeń druku.     

Niezbędne w sitodruku środki chemiczne

Matryce do sitodruku to elementy wielokrotnego użytku, dlatego po zakończeniu pracy należy przygotować je do kolejnego projektu. Pomaga w tym szereg specjalistycznych środków chemicznych. Pierwszego używamy już w celu przygotowania siatki do nałożenia światłoczułej emulsji. Mówimy tu o odtłuszczaczach, które usuwają z siatki kurz, tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia mogące wpłynąć na jakość druku. Na etapie przygotowawczym używa się też środków zapewniających lepszą przyczepność filmów kapilarnych. Umożliwia to właściwą stabilność filmu podczas naświetlenia, a w rezultacie otrzymanie idealnego szablonu. Kolejne to już odwarstwiacze do filmów i emulsji oraz rozpuszczalniki do farby, dzięki którym przy kolejnym użyciu matrycy nie powstają tzw. duchy.

Polecamy także:

Podłączenie płyty indukcyjnej - kto może to zrobić ?

Coraz częściej podczas wymiany starej kuchenki, bądź w czasie remontu kuchni decydujemy się na zakup płyty indukcyjnej. Indukcja jest rozwiązaniem oszczędnym, bezpiecznym i do tego ma modny design w wielu kształtach i kolorach. Więcej…

Ciekawe wakacje w domu

Okres wakacji to jeden z najbardziej oczekiwanych etapów w ciągu całego roku. Jest tak ze względu na okazję wyjechania na zasłużony relaks. Ale nie zawsze jest takowa szansa. Wtedy powinno się pomyśleć jak spędzić wolny czas, by mieć poczucie, że zrobiło się to prawidłowo. Więcej…

Czym są adiuwanty i do czego się je stosuje?

Adiuwanty są preparatami, które nie posiadają zbyt długiej historii stosowania w rolnictwie. Mimo to z roku na rok przekonuje się do nich coraz większa liczba ludzi, a co za tym idzie - same adiuwanty stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak się dzieje? Czym w ogóle są adiuwanty i do czego się je stosuje? Więcej…

Produkty stworzone z recyklingu

Praktycznie każdy z nas korzysta z przedmiotów wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie ma domu, w którym nie znalazłaby się butelka od wody mineralnej, doniczka, czy kontenerek wykonany z tworzywa sztucznego. Więcej…

Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać? Więcej…