Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Wikingowie z Kanady?

W Kanadzie wykryto nieznaną osadę wikingów. Archeolodzy po dokonaniu badań, w których pomogły im zdjęcia satelitarne zaręczają, iż znaleźli w Ameryce Północnej przejawy drugiej osady wikingów. Więcej…

Będzińskie skarby - co trzeba zobaczyć w tym mieście?

Będzin jest jednym z najbardziej interesujących ośrodków miejskich na terenie Zagłębia. Będzińskie zabytki sprawiają, że wycieczki po terenie Będzina stają się dla wielu z nas wyjątkową lekcją historii. Więcej…

Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie. Więcej…

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…
Pisarz z komputera

pisarz-sw-mKatalog zawodów, w których ludzie zastępowani są przez machiny, ciągle poszerza się. W roku 2016 został dodany następny z nich, a dokładnie zawód powieściopisarza. Choć zdaje się to niesłychane, to jak się okazuje, iż dzięki sztucznej inteligencji wykonalne jest wykreowanie oryginalnej powieści.

Informację na ten temat właśnie wydali naukowcy z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate, którzy stale optymalizują przygotowany przez siebie prototyp. Ogłosili oni, że stworzona przez nich sztuczna inteligencja napisała zwięzłą powieść, którą zakwalifikowano do kolejnego etapu literackiego konkursu organizowanego w Japonii „Hoshi Shinichi Literary Award”. Trzeba jednakże wspomnieć o tym, iż maszyna nie stworzyła kompletnej powieści od podstaw, gdyż w jej tworzeniu miał swój udział cały zespół specjalistów. To oni nakreślili ogólną fabułę powieści oraz zaproponowali konkretne frazy oraz słowa, a w następnej kolejności do akcji wkroczyła maszyna.

Jaki jest tytuł powieści? Cóż, ma on sporo wspólnego z rzeczywistością, ponieważ w wolnym tłumaczeniu znaczy „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. Choć jest to bardzo ważne w świecie naukowym wydarzenie, to trzeba wspomnieć, iż literacki konkurs imienia Hoshi Shinichi jest wyjątkowy, dlatego że do rywalizacji dopuszcza utwory stworzone we współudziale ze sztuczną inteligencją. W tym roku na 1450 przyjętych do rywalizacji prac, przygotowywanych z udziałem maszyn powstało aż 11. Nie jest to niczym dziwnym, albowiem Hoshi Shinichi jest autorem tworzącym w głównie powieści z obszaru science-fiction.

pisarz-sw

Polecamy także:

W USA rodzi się więcej bliźniąt

Raport Centrum Leczenia i Prewencji Chorób w USA pokazuje, że panie w Ameryce rodzą coraz więcej bliźniaków. W 1980 roku bliźnięta rodziły się raz na pięćdziesiąt urodzeń, w obecnych czasach odsetek bliźniaczych urodzeń wynosi 3,3%. Więcej…

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…

Zakup przez internet odzieży roboczej'

Elementy odzieży ochronnej zabezpieczają ciało przed uszkodzeniami w czasie pracy. Są one wręcz koniecznym wyposażeniem dla każdego z pracowników wykonujących prace o podwyższonym ryzyku – na budowach, w fabrykach czy przy pracach drogowych. Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…