Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

Firmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów. Więcej…

Centrum Onkologii w Warszawie z nową pracownią scyntygraficzną i nowoczesnym sprzętem do diagnostyki nowotworów

Wsparcie Ministerstwa Zdrowia dla nowych technologii diagnostycznych w medycynie nuklearnej. Więcej…

Nagrywanie z ukrycia? Jak to zrobić?

Życie zaskakuje nas różnymi sytuacjami. W przypadku, gdy mamy podejrzenia, że naszym najbliższym może coś grozić, ktoś próbuje przywłaszczyć nie swoje mienie, lub po prostu szukamy dowodów w innej sprawie, skorzystajmy z ukrytej kamery. Dzięki różnym kształtom i doskonałemu kamuflażowi będzie kompletnie niewidoczna dla osób postronnych, a my zyskamy potwierdzenie, czy nasze obawy były słuszne. Więcej…

Problem masowego wymierania pszczół

O masowym wymieraniu pszczół mówiono na Konferencji w Małopolsce, która odbędzie się w ten weekend. Wygłaszane referaty oraz raporty naukowe będą traktowały o przyczynach masowego ginięcia pszczół a także sposobach zapobiegania temu niepokojącemu zjawisku. Więcej…

Jakie akcesoria spakować pod namiot?

Przyjemna pogoda zwykle skłania nas do wycieczek i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten typ spędzania urlopu stał się niezwykle lubiany. Bezspornie dla każdego biwak jest atrakcyjną przygodą. To nie tylko wypoczynek, lecz zwłaszcza kontakt z przyrodą. Zanim jednakże wyjedziesz w drogę, zapoznaj się z naszym poradnikiem - podpowiadamy, jakie rzeczy przygotować pod namiotWczasy pod chmurką to fantastyczna alternatywa dla zwykłego pobytu w hotelu. Pozostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, w oddali od miasta. Możesz obozować w lesie, na polanie albo w pobliżu rzeki. To świetny sposób na wypoczynek, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, że pobyt pod gołym niebem wymaga odpowiedniego przygotowania. Musisz przemyśleć miejsce do spania, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. W jaki sposób się za to zabrać? Więcej…
Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań.

Czytaj więcej: Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

W ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać?

Czytaj więcej: Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę?

Czytaj więcej: Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Wiemy, że na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych w środku pnia drzewa, można w trywialny sposób obliczyć, jak wiele lat liczy dany okaz. Analogiczne zjawisko działa też w koloniach koralowców. Szkielety poszczególnych korali kryją w sobie pierścienie, których istnienie odzwierciedla długość życia a zarazem zapewnia możliwość zobaczenia przeszłości tych interesujących organizmów.

Czytaj więcej: Informacje wbudowane w rafy koralowe

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata.

Czytaj więcej: Zwierzęcy kompas

Biolodzy zauważyli interesującą zależność w fizycznej budowie małp szeroko rozpowszechnionych w krajach Ameryki środkowej oraz południowej zwanych wyjcami. Gatunek ten to jedne z najgłośniejszych zwierząt świata.

Czytaj więcej: Mocny głos lub duże jądra...

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu.

Czytaj więcej: Podstępne mrówki

Naukowcom udało się zarejestrować zagadkowe niskie dźwięki, które żyrafy wydają nocą.

Czytaj więcej: Jak porozumiewają się żyrafy

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne.

Czytaj więcej: Kangury sa leworęczne

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.  

Czytaj więcej: Siedem nowopoznanych gatunków żab

Data 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany.

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Wróbla

Polecamy także:

Wyzwanie - jedna książka na tydzień

Uczniowie w szkole nie przepadają za czytaniem? Chciałbyś mieć pojęcie na jakim etapie czytelnictwa są? Istnieje na to rada. Zbiorowość ludzka to istoty budujące kulturę. Decydują o tym jakie cechy będzie ona przedstawiać, jakie treści będą modne. Książki jako raczej archaiczna rzecz, czytane są, ale niechętnie oraz rzadko. Powiększenie potrzeby czytania da się dokonać z pomocą jego promowania, czego przykładem może być Wyzwanie 52 książki w 2016 roku. Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

Edukacja domowa – czy warto się nią zainteresować?

Edukacja domowa w Polsce nie jest zbyt popularna i niewielu rodziców się na nią decyduje, choć oczywiście nie brakuje wyjątków. Samodzielne nauczanie dziecka w domu pozwala jednak na pewną swobodę w doborze metod nauczania, materiału, z drugiej jednak rodzice podlegają nadzorowi kuratorium, a dziecko przechodzi testy wiedzy na każdym etapie nauczania. Czy warto zdecydować się na taką formę nauczania? Więcej…

Folie LDPE – jakie są ich właściwości i zastosowanie?

Folia polietylenowa cechuje się szerokim zastosowaniem w przemyśle. Liczne zalety materiału pozwalają produkować z niego rozmaite opakowania. Dowiedz się, jakie konkretne właściwości i zastosowanie ma folia LDPE. Więcej…

10 października 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "JAK ZAKŁADAĆ, EFEKTYWNIE PROWADZIĆ I ROZWIJAĆ CZASOPISMO NAUKOWE” Warszawa, 10 października 2017 r. Więcej…