Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co zrobić z zalegającym śniegiem na posesji?

Zimowe krajobrazy z pewnością prezentują się pięknie, ale niestety zaśnieżona posesja jest problemem, który należy rozwiązać. Konieczne jest jej odśnieżenie. Pozbyć się trzeba nie tylko samego śniegu, ale też błota i oblodzenia. Nawet cienka warstwa śniegu może przyczynić się do upadku czy wpadnięcia w poślizg. Na szczęście nie jesteśmy skazani na parogodzinne odgarnianie śniegu zwykłą łopatą. Możliwości jest znacznie więcej, więc cały proces odśnieżania może przebiegać sprawnie i efektywnie. Więcej…

Szczepy bakterii lekoodpornych w Chinach

W Chinach wykryto szczepy bakterii, które odporne są na leki. Badacze ostrzegają przed "antybiotykowa apokalipsą" Więcej…

Biżuteria ze stali chirurgicznej - dlaczego warto ją kupić?

Biżuteria ze stali nierdzewnej to doskonała alternatywa dla ozdób wykonanych ze złota i srebra. Jest zdecydowanie tańsza, a co najważniejsza, mogą ją nosić nawet alergicy. Jakie jeszcze zalety zapewnia nam biżuteria ze stali nierdzewnej?  Więcej…

Infoboxy - interaktywna informacja

W ogromie informacji, jakie docierają do nas każdego dnia, trudno jest skupić uwagę odbiorcy na dłużej i zainteresować go wybranym przekazem. Aby zaangażować potencjalnego Klienta w dialog, trzeba stosować coraz to nowe rozwiązania, a co istotne wykorzystywać je tam, gdzie będą miały bliski kontakt z odbiorcą. Interaktywnym i atrakcyjnym narzędziem cyfrowej komunikacji są infoboxy, które łączą w sobie intuicyjność użytkowania oraz nowoczesną formę przekazu informacji. Więcej…

Podglądanie DNA

Badacze postanowili przyjrzeć się gwałtownym zmianom występującym w DNA komórek, które pozbawione zostały tlenu oraz składników odżywczych. Taki stan charakterystyczny jest dla wielu częstych chorób, szczególnie zawału serca, nowotworów, czy udaru mózgu. Więcej…
Znaczenie zdrowia psychicznego u osób walczących z pandemią

Z całą otwartością można zakomunikować, że w tej chwili żyjemy w bezprecedensowych czasach.

Od samego początku powstania pandemii masa osób musiało podjąć codzienną walkę z siejącym się wirusem i zmierzyć się z wynikającymi z tego problemami. Należy tu zwłaszcza pomyśleć o lekarzach, personelu medycznym oraz operatorach sektora pogrzebowego. W tak nieoczekiwanej i nieszablonowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie wykazują objawy niepewności z racji wysokiego stopnia niebezpieczeństwa zarażenia się wirusem od pacjentów, gdzie należy liczyć się z mnogimi czynnikami, które mogą przyczynić się do zaistnienia Zespołu Stresu Pourazowego.

Istnieją szczególne objawy predykcyjne, które dotyczą zdrowia psychicznego ratowników doświadczających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania oraz nasilenie wystawiania się na zarażenie. Do tego wypada dodać męczące zmiany, znaczną liczbę pacjentów skierowanych do leczenia jak również destabilizacja życia rodzinnego.W takich przypadkach używane są dwa typy wyjaśnień:1. Objaśnienia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.2. Wyjaśnienia emocjonalne: współodczuwanie, zarażenie emocjonalne, trudności z zachowaniem dystansu.Szczęśliwie mogą też mieć miejsce korzystne rezultaty psychologiczne: pozytywne odczucia połączone z poczuciem dumy i wyższym wartościowaniem własnej osoby.

Natomiast izolacja społeczna wywołana kwarantanną lub oddalenie od bliskich w obawie przed zakażeniem wirusem mogą przyspieszyć negatywne symptomy: utrapienie, silny gniew, frustrację, ataki paniki, zwiększone spożycie tytoniu oraz kawy.Strach przed wyrządzeniem szkody bliskim jest paradoksalnie dysonansowa z postawą lekarza, który zajmuje się leczeniem. Natomiast brak fizycznego i uczuciowego kontaktu z bliskimi może sprawić wrażenie wyobcowania i izolacji, a w dłuższym czasie może się rozwinąć w zaistnieje Zespołu Stresu Pourazowego.

Ażeby zapobiec progresowi Zespołu Stanu Pourazowego, rekomenduje się następujące działania:

  • Uprawianie regularnych i zrównoważonych ćwiczeń fizycznych, co zdoła przyczynić się do pobudzenia pozytywnego samopoczucia i lepszego funkcjonowania.
  • Zastosowanie zbilansowanej diety.
  • Znalezienie czasu na ulubione hobby.
  • Kierowanie działań prospołecznych, ponieważ wzmaga to możliwości samokontroli.
  • Skorzystanie z pomocy psychologa, którzy potrafią zaoferować sposobne warunki do ulepszenia recepcji, komfortu psychicznego a także udzielą empatycznego wsparcia.
  • Cenienie każdego owocnego sukcesu.
  • Zostawanie w ustawicznym kontakcie z bliskimi za pośrednictwem nowoczesnych technologii.

W trakcie tego krańcowo dotkliwego czasu wskazane jest rozważyć stałą, profesjonalną pomoc psychologa.

Polecamy także:

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Służba zdrowia starożytnego Egiptu

Według badaczki amerykańskiej Anne Austin, nad Nilem w czasach starożytnych funkcjonowała państwowa służba zdrowia. Anne jest doktorantką na Uniwersytecie Stanford w Palo Alto. Więcej…

Pięknie na balkonie

Funkcjonalnie zaprojektowany taras może stać się dodatkowym pokojem w naszym mieszkaniu. O co należy zadbać? Więcej…

Opakowania kartonowe – lepsza alternatywa plastiku

Nie ma branży, w której na co dzień nie używa się kartonu. To podstawowy produkt służący do przechowywania i transportu. Wyrób ma szerokie zastosowanie i dodatkowy plus – wysoką biodegradowalność. Można go użyć ponownie. W przeciwieństwie do plastiku, który jest trwałym zagrożeniem planety, karton rozkłada się tylko 2 miesiące. Sprawdź, dlaczego warto go używać. Do czego można zastosować opakowania kartonowe? Więcej…

Czym oczyszczać rany?

Badacze dokonali odkrycia, z którego wynika, że dezynfekowanie ran za pomocą słonej wody jest znacznie efektywniejsze niż przy użyciu mydła. Więcej…