Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nadzwyczajny piękno dodatków komunijnych

Komunia Święta jest nader ważnym wydarzeniem dla rodziny. Wykazuje ona bezspornie przede wszystkim charakter duchowy, niepowierzchowny. Jakkolwiek chcąc w nadzwyczajny sposób naświetlić odświętny natura tego zdarzenia, można zadbać o jego unikalną i piękną oprawę. Szczególnie matkom sen z powiek spędza kwestia ubioru do kościoła. Sukienka, buty , garnitur, uczesanie, akcesoria - to wszystko ma być nadzwyczajne, ładne, a zarazem wyrafinowane i wyszukane. W szczególności dziewczynki potrzebują się wyróżnić spośród innych, tym bardziej, że w mnogości przypadków obecnie ubiór komunijny to alba uszyta według tego samego wzoru dla całej parafii. W związku z tym to właśnie dodatki komunijne rozsądzają o unikatowości stroju i przydają mu unikalnego charakteru. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Bezpieczna jazda - co musisz mieć w samochodzie, zgodnie z polskimi przepisami

W Polsce, analogicznie jak w innych krajach podróżowanie własnym autem jest konieczne dla wielu ludzi. Jednakże, prócz tego samego samochodu, jest kilka głównych dodatków, które powinny być w każdym samochodzie, mając na celu tak samo bezpieczeństwo, jak i komfort w ciągu drogi. Niżej prezentujemy kluczowe wyekwipowanie pojazdu, które powinno się mieć nieustannie na podorędziu. Więcej…

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Przedszkole dla dzieci z autyzmem jest miejscem szczególnym. Rolą takiej placówki jest wspomaganie rozwoju dziecka, które boryka się z różnorodnymi zaburzeniami rozwojowymi. To właśnie te zaburzenia utrudniają im właściwe funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości, zmieniają percepcję i stają się pewnego rodzaju przeszkodami w interakcjach społecznych. Więcej…

Koszt wykonania nadruku reklamowego. Od czego zależy?

Jeśli chcemy stworzyć nadruki reklamowe na określoną partię przedmiotów, musimy wiedzieć, że koszt zamówienia będzie zależał od kilku czynników. Różne materiały wpłyną na technikę nadruku, a ta może mieć inne ceny. Także większa ilość zużytych kolorów spowoduje podwyższenie kwoty do zapłaty. Dużym ułatwieniem są kalkulatory wydruków, dzięki którym możemy poznać szacunkową wartość określonego zamówienia. Oblicza się ją w oparciu o ilość sztuk i wielkość wydruku. Więcej…
Ciąża u kota. Jak rozpoznać pierwsze objawy?

kot ciazaW ciągu pierwszych dni od zapłodnienia, u zwierzęcia z reguły nie występują żadne szczególne objawy świadczące o brzemienności. Kiedy dostrzec można pierwsze oznaki ciąży u kota i jak je rozpoznać?

Niewysterylizowana kotka może bardzo łatwo zajść w ciążę. Teoretycznie jest na to szansa za każdym razem, kiedy zwierzę jest w rui - czyli kilka razy w roku, w okresie od wiosny do jesieni. 

Objawy ciąży u kotki

W ciągu kilkunastu pierwszych dni ciąży, sutki kotki mogą się zaczerwienić i powiększyć. Zazwyczaj występuje też powiększenie brzucha, jednak przyczyny tego zjawiska mogą być różne. Należy unikać w tym okresie dotykania kota, aby nie ryzykować uszkodzenia płodów. Zwierzę stopniowo przybiera też na wadze - w zależności od ilości kociąt, zwykle od jednego do dwóch kilogramów.

Kiedy kotka jest w ciąży, przeważnie przestaje wykazywać objawy rui. Nie gwarantuje to jednak ciąży, a jedynie daje znak o wystąpieniu owulacji. O brzemienności świadczyć może też zachowania zwierzęcia. Niektóre ciężarne kotki wykazują skłonność do zwiększonego apetytu, podczas gdy inne mogą mieć duży problem z przyjmowaniem posiłków. W obu przypadkach zwierzęciu zwykle towarzyszą nudności, najczęściej w formie porannych mdłości. U niektórych kotek występuje też zjawisko urojonej ciąży.

Rozpoznanie ciąży u kotki

Ciąża u kota trwa przeciętnie od 63 do 67 dni, jednak czas ten może się wydłużyć nawet do 72 dni. Precyzyjne określenie całego okresu ciężarności bywa bardzo trudne, ponieważ koty kopulują wielokrotnie. Jeżeli fizyczne objawy występują u zwierzęcia trwale lub często, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Najlepiej zasięgnąć porady specjalisty za każdym razem, gdy dolegliwości kotki odbiegają od normy i wpływają na jej apetyt. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, gdy zapłodnienie było nieplanowane.

Ciąża u kota może być potwierdzona badaniami poziomu hormonów. Precyzyjne rozpoznanie uzyskać da się także poprzez badanie ultrasonograficzne. Doświadczony diagnosta jest w stanie wykryć ciążę u kotki już po upływie piętnastu dni od momentu zapłodnienia. Ultrasonograf weterynaryjny daje też możliwość zobrazowania bijących serc kociąt, przeważnie ok. siedemnastego dnia ciąży. Badanie USG zwierząt pozwala ponadto na określenie ilości młodych, zwykle po upływie czterdziestu dni.

Oznaki nadchodzącego porodu

Wraz z nadejściem momentu porodu, zwierzę może zachowywać się niespokojnie i odmawiać jedzenia. Najczęściej kotka sama poszukuje miejsca, w którym planuje urodzić młode. Pierwszym objawem zbliżającego się porodu jest obniżenie temperatury ciała matki do ok. 37,8 st. C - najczęściej następuje to w ciągu 12 godzin przed skurczami brzucha.

Kotka może wydawać się pobudzona i często miauczeć, a także intensywnie się obmywać. Pierwsze kocię powinno pojawić się po ujściu wypływu z pochwy. Jeżeli po narodzinach któreś z młodych ma krwistą lub czarną barwę, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. W czasie porodu można też odbyć konsultację ze specjalistą lub poprosić go o asystowanie.

 

Polecamy także:

Jak rozwijać hobby u dziecka?

Hobby to coś, co może pomóc dziecku rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, a także poprawić jego samodzielność i kreatywność. Istotne jest, aby rodzice wspierali swojego malucha, a także pomagali mu znaleźć odpowiednie zajęcia, które pozwolą na kształtowanie pasji i umiejętności. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak rozwijać hobby u dziecka. Więcej…

Transport ponadgabarytowy - czym się charakteryzuje?

Transport ponadgabarytowy, zwany też ponadnormatywnym, wielkością i masą ładunku przekracza ustalone normy. Przewóz takich ładunków musi odbywać się z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Więcej…

Jak działa green screen?

Green screen to jedna z najpopularniejszych technik obróbki obrazu, bez której nie byłoby większości filmów i programów. Czy wiesz, jak realizowana jest prognoza pogody lub w jaki sposób powstał serial Gra o tron? Właśnie z zastosowaniem green screena, popularnie nazywanego również blue boxem. Dlaczego jest on tak często wybierany przez środowisko filmowe? Jak działa green screen? Więcej…

Rodzaje znaków drogowych

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego. Więcej…

Jak zaprojektować stand reklamowy, by stał się najlepszą wizytówką firmy?

Standy stanowią podstawę strategii marketingowej każdej firmy, która stara się pozyskać klientów w sposób bezpośredni – poprzez reklamę indoor lub outdoor. Podczas projektowania takiej konstrukcji nie można zapomnieć o nowoczesnym designie, lecz równie ważne jest zadbanie o czytelność przekazu i jego wartość merytoryczną. Podpowiadamy, jak powinien wyglądać stand reklamowy, by sprawdził się w roli profesjonalnej wizytówki firmy. Więcej…