Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Depresja – co warto o niej wiedzieć?

Depresja dotyka coraz więcej osób w Polsce i na całym świecie. To choroba bardzo demokratyczna i może dotknąć każdego niezależnie od płci, wieku, czy statusu społecznego i ekonomicznego. W Polsce choruje na nią około 1,5 mln osób, a na świecie aż 350 mln ludzi. Jak rozpoznać depresję i jak wygląda leczenie? Więcej…

Dlaczego tak ważne są decyzje środowiskowe podczas realizowania różnych inwestycji?

Przystępując do realizacji inwestycji, które mogą mieć poważny wpływ na środowisko, jak chociażby budowa infrastruktury liniowej, czy fabryki ważne jest uzyskanie pozwolenia środowiskowego. Pomaga ono oszacować wpływ planowanych działań na otoczenie. Jest niezbędne już na etapie projektu, aby móc przystąpić do realizacji całego przedsięwzięcia. Jest niezbędne, aby uzyskać pozwolenia emisyjne, a także tworzą niezbędną dokumentację w procesie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. Więcej…

Umowa o dzieło a plagiat - gdzie szukać pomocy?

Wiele firm, jak również osób prywatnych, podpisuje umowę o dzieło na stworzenie jakiegoś tekstu. Osoba z którą podpisujemy umowę zobowiązuje się do dostarczenia nam dzieła w jakimś konkretnym terminie, w zamian za co otrzyma stosowne wynagrodzenie. W większości przypadków tekst, który zostaje dostarczony, zostaje sprawdzony pod kontem plagiatu przez zleceniodawcę. Jednak bywa, że dopiero po jakimś czasie wychodzi na jaw informacja o skopiowaniu dzieła. Nagle okazuje się, że osoba, która oświadczyła, że jest właścicielem praw autorskich do tego tekstu, jest oszustem i dopuściła się plagiatu. Więcej…

Wiedza dostępna tylko po angielsku

Z tym że angielski jest współczesną łaciną i językiem nauki, chyba każdy już się oswoił. Tak się przynajmniej wydaje, dopóki studenci czy pracownicy naukowi, ale także inni profesjonaliści z każdej branży, nie uświadomią sobie, że nadal muszą się uczyć, ale naprawdę mogą polegać tylko na anglojęzycznej literaturze. Więcej…

RCIN – Otwiera Polską naukę na świat!

RCIN, czyli Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych powstało w 2010. Powstanie platformy wiąże się z pojawieniem się oddolnej inicjatywy Instytutów należących w większości do Polskiej Akademii Nauk. Celem tej inicjatywy ucyfrowienie zasobów naukowych i ich jak najszersze upowszechnianie. Więcej…
Funkcje matematyczne stosowane w najnowszych technologiach

Rola Matematyki w technologii

Matematyka zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju nowych technologii. We wczesnym okresie rozwoju informatyki matematycy jako jedni z pierwszych dostrzegli możliwości wykorzystania komputerów do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Obecnie matematyka jest wykorzystywana na wiele sposobów w sektorze technologicznym, od opracowywania nowych algorytmów po projektowanie chipów komputerowych.

Jednym z najważniejszych zastosowań matematyki w technice jest dziedzina algorytmów. Algorytmy to zestawy instrukcji, które są wykorzystywane do rozwiązywania problemów lub wykonywania zadań. Wiele algorytmów, które są obecnie stosowane w sektorze technologicznym, zostało opracowanych przez matematyków.

Innym obszarem, w którym matematyka jest szeroko wykorzystywana w technice, jest projektowanie chipów komputerowych. Chipy są projektowane w procesie zwanym litografią, który jest zasadniczo formą druku. Wzory, które są drukowane na chipach, są tworzone przy użyciu równań matematycznych.

Wiedza matematyczna jest także wykorzystywana do opracowywania nowych technologii. Często nowe technologie opierają się na koncepcjach matematycznych. Na przykład koncepcja aparatu cyfrowego opiera się na matematycznym pojęciu matrycy. Bez matematyki wiele technologii, które dziś uznajemy za oczywiste, nie byłoby możliwe.

Zastosowania matematyki w technice

Matematyka jest podstawą wielu nowoczesnych technologii - od prostych algorytmów, które napędzają nasze wyszukiwarki, po bardziej skomplikowaną matematykę stosowaną w systemach nawigacji satelitarnej. Ale co dokładnie robi matematyka za kulisami naszych ulubionych technologii? Przyjrzyjmy się kilku najbardziej powszechnym funkcjom matematycznym stosowanym w dzisiejszej technice:

Algorytmy: Algorytmy to zestaw instrukcji służących do rozwiązania problemu lub wykonania zadania. Są one często wykorzystywane w programowaniu komputerowym w celu zwiększenia wydajności procesu. Wiele algorytmów opiera się na pojęciach matematycznych, takich jak techniki mediany, sortowania i wyszukiwania.

Uczenie maszynowe: Uczenie maszynowe to podgrupa sztucznej inteligencji zajmująca się konstruowaniem i badaniem algorytmów, które mogą uczyć się na podstawie danych. Ten rodzaj uczenia się jest oparty na modelach matematycznych, takich jak regresja i klasyfikacja.

Data mining: Eksploracja danych (data mining) to proces wydobywania wartościowych informacji z dużych zbiorów danych. Często opiera się na technikach statystycznych i uczenia maszynowego w celu znalezienia ukrytych wzorców i trendów.

Nawigacja satelitarna: Systemy nawigacji satelitarnej, takie jak GPS, wykorzystują matematykę do obliczania swojej pozycji. Wykorzystują technikę zwaną trilateracją, która polega na pomiarze odległości do trzech lub więcej satelitów. Znając pozycję satelitów i odległość do nich, system nawigacyjny może obliczyć swoją pozycję.

To tylko kilka przykładów z wielu sposobów w jakie matematyka jest wykorzystywana w technice. Jak widać matematyka ma zasadnicze znaczenie dla rozwoju technologii.

 

Polecamy także:

Warsztaty "PISANIE ARTYKUŁÓW NAUKOWYCH"

ODWOŁANE. Warszawa, 15 września 2015r.Warsztaty poświęcone będą procesowi publikowania naukowego począwszy od organizacji badań pod kątem publikacji, poprzez warsztat autora, organizację tekstu, wybór czasopisma, zgłoszenie artykułu, kontakt z redakcją aż do promocji opublikowanej pracy. Więcej…

Sposób na HIV

Zapobiegawcze aplikowanie leków ma zatrzymać epidemię AIDS. Póki co w grupie osób homoseksualnych. Więcej…

Na czym polega wyważanie wirników?

Wirnikiem, inaczej rotatorem, nazywamy część maszyny lub mechanizmu, który, najprościej rzecz ujmując, wiruje podczas pracy, a ruch ten wykonuje wokół własnej osi. Z wirnikiem najczęściej spotykamy się w konstrukcjach pomp, sprężarek wentylatorów, dmuchaw, prądnic, turbin czy silników. Jest to także element, którego najczęstszą wadą jest niewyważenie, powstające podczas eksploatacji maszyny wyposażonej w wirnik. Więcej…

Do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe?

Skrzynki magazynowe – jak wskazuje nazwa – produkowane są z myślą o organizacji przestrzeni magazynowej, ale mogą mieć również inne zastosowania. Najlepiej sprawdzają się pudełka, które idealnie do siebie pasują. Można je układać obok siebie, rzędami lub nakładać w pionie jedno na drugie. Mają różne wymiary, dzięki czemu przestrzeń jest zagospodarowana w pełni, a także różne kolory, dzięki czemu łatwiej rozpoznamy, co znajduje się w danej grupie pojemników. Gdzie i do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe? Więcej…

Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi. Więcej…