Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zakupy dostarczone pod drzwi

Robienie zakupów za pomocą internetu to coraz bardziej uznany sposób na uniknięcie dla poniektórych tego ciężkiego obowiązku, którym może być nabywanie potrzebnych artykułów. Są one niewątpliwie nie tylko niezmiernie wygodne dla konsumenta, lecz pozwalają często dotrzeć do towarów, do których nie ma łatwego dostępu w standardowej sprzedaży. Więcej…

"Być jak Ignacy” ponownie zainspiruje tysiące dzieci w Polsce!

Uczniowie szkół podstawowych z całej Polski po raz kolejny przekonają się, że nauka poprzez zabawę jest możliwa i ciekawa. Wszystko za sprawą Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która w grudniu br. rozpoczęła drugą edycję programu „Być jak Ignacy”. Projekt został objęty honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej. Więcej…

Zimowe zjawiska przyrodnicze

W przyrodzie bez ustanku następują zmiany. W zimie możesz ujrzeć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, jakie występują w atmosferze. Zwróćmy uwagę na to, że zimowe zjawiska pogodowe są równie spektakularne, co niebezpieczne. Przypatrując się naturze trzeba pozostać ostrożnym oraz przygotować się adekwatnie do surowych warunków. My zachęcamy jednak do zimowej wycieczki do lasu. Tutaj zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość zaobserwować w zimie. Więcej…

Ekologiczne energooszczędne domy drewniane

Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych. Więcej…

Badacze śmieci wuruszają na ekspedycję

Naukowcy wyruszyli na jachtach, aby monitorować nagromadzone na Pacyfiku i Atlantyku plastikowe odpady. Dziesięcioosobowa ekipa badaczy z różnych krajów wypłynęła z Martyniki w rejon Bermudów na Morze Sargassowe osiemnastometrowym katamaranem. Więcej…
Jeśli innowacja, to po polsku

innowacje mMyśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić!

Wszyscy słyszeliśmy o grafenie czy o niebieskim laserze, może nawet w kontekście polskiej myśli technicznej. Kilka lat temu fanów militariów zelektryzował nowoczesny projekt polskiego czołgu, który docelowo ma dysponować opracowywaną cały czas technologią „niewidzialności”. Polscy nawet nie naukowcy, a studenci, wiodą prym w projektach autonomicznych pojazdów – łazików do eksploracji obcych planet. Projekty, w których uczestniczymy, zawracają w głowach zarówno naukowcom z całego świata, jak i zwykłym obywatelom. Co więcej, zawsze tak było!

Przykład odkrycia Kopernika, który ruszył Słońce i zatrzymał Ziemię jest może zbyt odległy czasowo i – z dzisiejszego punktu widzenia oczywisty – choć w owych czasach było to naprawdę epokowe odkrycie. Polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie również zrewolucjonizowała świat nauki, choć rad i polon nie towarzyszą nam bezpośrednio w codziennym życiu. Mamy za to codzienny kontakt z kolorową telewizją i fotografią, którą zawdzięczamy Polakowi, Janowi Szczepanikowi. Jemu również winni jesteśmy uznanie za pierwszą w świecie kamizelkę kuloodporną, tkaną z jedwabiu i metalowych płytek na przełomie XIX i XX wieku.

Nieco wcześniej Ignacy Łukasiewicz wynalazł, czy może precyzyjniej – w procesie chemicznym uzyskał – naftę. Z kolei w okresie II Wojny Światowej, porucznik Józef Kosacki stworzył pierwszy na świecie wykrywacz min. Nafta wyszła już w zasadzie z użytku, choć cały czas używamy jej pochodnych. Kamizelki kuloodporne i wykrywacze min są na standardowym wyposażeniu każdej armii i służb specjalnych, ale chyba nikt z nas nie jest zainteresowany koniecznością ich codziennego użycia. Szczęśliwie, mamy polskie patenty i wynalazki, które towarzyszą nam na co dzień i zwiększają nasze bezpieczeństwo tak samo, jak kamizelka kuloodporna u żołnierzy.

Dr inż. Stanisław  Wosiński opatentował przełomową technologię Ceraqion, która dzięki właściwościom wody „zamrożonej” w mikrostrukturach porowatych ceramiki ekranuje i pochłania nawet 99% pola elektrycznego. Technologia ekranuje szkodliwe częstotliwości poprzez absorpcję, a jednocześnie nie zakłóca działania fal radiowych, GSM czy Wi-Fi. Wynalazek z Polski zdobył uznanie na arenie polskiej i zagranicznej, m. in. poprzez Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie, Nagrodę Specjalną Instytutu Współpracy Europejskiej, czy Medal Marii Skłodowskiej-Curie. Te unikalne właściwości opatentowanej technologii zostały wykorzystane do opracowania ekranu NoEM Electro Protector – unikalnej farby podkładowej, która powstała we współpracy z Grupą Selena. Zawarte w produkcie cząsteczki wody uwięzione w strukturach porowatych ceramiki, ekranują szkodliwe pole elektryczne poprzez absorpcję, co skutkuje zmniejszeniem pola EM w otoczeniu. NoEM jest idealnym podkładem gruntującym pod każdy rodzaj farb białych i barwionych stosowanych wewnątrz pomieszczeń, przez co idealnie sprawdzi się także jako baza do kreatywnych, dekoratorskich rozwiązań. Działa stale w dzień i w nocy, nie zmieniając swoich właściwości ekranujących nawet przez 10 lat!

Artykuł powstał we współpracy z SELENA S. A., polskim producentem innowacyjnej farby NoEM Electro Protector.

innowacje

Polecamy także:

Jak to w ogóle jest możliwe? Cuda z drukarki 3D

Drukarki 3D to nowoczesna technologia dzięki której stworzyć możemy dowolny przedmiot. Warstewka po warstewce "magiczna" maszyna drukuje coś, co jeszcze chwilkę temu było tylko w wirtualnym świecie. Wydrukowany według naszego projektu przedmiot można wziąć do ręki, pooglądać z każdej strony, można powiedzieć, że stajemy się świadkami czegoś co jeszcze kilka lat temu wydawało się niemożliwe. Bez wątpienia druk 3d to niezwykła technologia. Więcej…

Elastomery i ich właściwości

Elastomery są rodzajem wyrobów, z którymi można spotkać się na co dzień i nie zdawać sobie z tego sprawy. Takimi produktami są między innymi smoczki dla małych dzieci. Elastomery wykorzystuje się nie tylko w domu, ale także w biurze. Występują np. w postaci gumki na ołówku lub opon samochodowych. Szerokie zastosowanie elastomerów jest możliwe dzięki ich właściwościom. Czym dokładnie charakteryzują się te produkty? Więcej…

Generatory ozonu do cieczy - charakterystyka

Ozonowanie jest szybką, skuteczną i bezpieczną metodą oczyszczania powietrza, cieczy oraz przedmiotów w otoczeniu. Ozon unieszkodliwia bakterie, wirusy oraz grzyby, sterylizuje płyny, poprawia jakość powietrza i wody, przedłuża trwałość produktów spożywczych. W tym tekście przyjrzymy się generatorom ozonu do cieczy. Czym się charakteryzują i gdzie mogą być stosowane? Więcej…

Ekologiczny jeans

Ekologiczna technologia produkowania jeansu w porównaniu do standardowej metody pozwala obniżyć zużycie wody o 90 procent, energii natomiast o 30 procent. Ocenia się, iż wyprodukowanie pojedynczej pary spodni jeansowych pochłania ponad 9 i pół metra sześciennego wody, prawie pół kilo związków chemicznych i wiele energii. Więcej…

Pływanie żabką - prosta czy skomplikowana technika?

Zapewne większość z nas kojarzy pływanie żabką - prostą, lecz skuteczną technikę, umożliwiającą przemieszczanie się w wodzie z relatywnie niskim wysiłkiem. Niemniej jednak, jak wszelka aktywność fizyczna, także i pływanie żabką wymaga pewnych umiejętności i technicznej wiedzy. W tym artykule skupimy się na nauce pływania żabką w czym pompoc może trener pływania Warszawa. Więcej…