Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Zbawienny wpływ psa

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, iż kurz, który znajduje się w domach osób posiadających psa może strzec przed zakażeniem wirusem RSV, który atakuje drogi oddechowe, co zaś prowadzi do astmy u najmłodszych. Więcej…

Bezsenność technologiczna - co to jest

Od dłuższego czasu pojawia się kwestia nowej choroby - bezsenność technologiczna. Pojęcie brzmi tak nadzwyczaj odlegle, że nawet nie myślimy, co znamionuje i czy nas dotyczy. Tymczasem okazuje się, że to sprawa o wymiarze ogólnospołecznym, a nawet globalnym. A zwłaszcza dotyczy społeczności, które w rozległym zakresie są zinformatyzowane i użytkują innowacyjnych technologii. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…

Jak wybrać dobre kółka gimnastyczne do ćwiczeń?

Kółka gimnastyczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby urozmaicić swoje codzienne ćwiczenia. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele typów kółek. Jak znaleźć te najlepsze dla siebie? Więcej…
Rodzaje magnetycznych zamków do drzwi

Magnesy, czyli ciała wytwarzające stałe pole magnetyczne, wykorzystywane są w najróżniejszy sposób. Początkowo stosowano je do wytwarzania kompasów, obecnie używane są w wielu urządzeniach elektrycznych, w tym silnikach, prądnicach i rozmaitych miernikach, ale także do produkcji przedmiotów użytku codziennego, a nawet w zabawkach. W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej sposobom wykorzystania magnesów w zamkach.

Pasywne zamki magnetyczne

Zjawisko pola magnetycznego, a więc stanu, w którym obserwujemy wzajemne przyciąganie się dwóch lub więcej elementów, od dawna wykorzystywane jest do tworzenia zamków meblowych. Niezwykle prosty w budowie pasywny zamek magnetyczny pozwala na skuteczne zamykanie oraz łatwe otwieranie lekkich drzwiczek, a najczęściej stosowany jest w meblach kuchennych. Od kilku lat zamki magnetyczne są również stosowane w drzwiach, najczęściej bezprzylgowych. Zasada działania takiego układu nie jest skomplikowana: kiedy zamykamy drzwi, zapadka zamka napotykając na pole magnetyczne wywoływane przez magnes w zaczepie w ościeżnicy, powoduje wysunięcie zapadki i jej wskoczenie w otwór. Oby otworzyć drzwi, identycznie jak dla klasycznych zamków trzeba nacisnąć klamkę. Zamki magnetyczne stosowane są głównie w drzwiach wewnętrznych, ale dobrej klasy zamek bębenkowy z solidną metalową zasuwką, można również zastosować w drzwiach wejściowych.

Zamki magnetyczne

"W drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych stosuje się rozwiązania, które zapewniają większą trwałość zamka, a nawet tworzenie dodatkowych zabezpieczeń dostępu do pomieszczeń oraz obiektów" – mówi ekspert z firmy DomPolska.

Mechaniczne zamki magnetyczne bardzo często możemy spotkać w nowoczesnych drzwiach wewnętrznych, zwłaszcza bezprzylgowych. Rozwiązania tego typu wykorzystują dwa magnesy: pierwszy z nich znajduje się w zapadce zamka, a drugi w elemencie zamontowanym na ościeżnicy. Kiedy drzwi pozostają otwarte, magnes we wkładce utrzymuje zapadkę schowaną w skrzydle; kiedy zbliżymy je do ościeżnicy, a więc ustawimy skrzydło w pozycji zamkniętej, silniejszy magnes w ościeżnicy przyciąga do siebie zapadkę, co powoduje zatrzaśnięcie drzwi. Zamki magnetyczne zamyka się też na klucz, co skutkuje zablokowaniem zapadki magnetycznej lub w wyższej klasy zamkach magnetycznych: wysuwa się dodatkowa zasuwka. W większości modeli zamków, otwarcie drzwi następuje przez naciśnięcie klamki, a siłę magnetycznego przyciągania znosi siła mechaniczna, wywołana przez użytkownika.

Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zamek elektromagnetyczny. Tego rodzaju okucia przeznaczone są przede wszystkim do drzwi w obiektach użyteczności publicznej (w elektronicznych systemach kontroli dostępu). Zamek elektromagnetyczny to zamek, który zawiera w sobie zestaw czujników, które sprawdzają stan zamka, to znaczy np. czy jest otwarty, czy zamknięty. Elektromagnetyczne zamykanie powoduje, że można zdalnie zaryglować drzwi, nie będąc w pobliżu lub odwrotnie - odryglowć drzwi w systemie monitoringu. Zamki elektromagnetyczne stosuje się z bardziej wyrafinowanych systemach kontroli dostępu, instalowanych w bankach lub innych chronionych i monitorowanych instytucjach. Prostszą odmianą systemu elektromagnetycznego są zaczepy magnetyczne w ościeżnicy, które znamy wszyscy z domofonów w klatkach schodowych. Takie rozwiązania można również zastosować w bardziej odpowiedzialnych miejscach, jednak nie jest to rozwiązanie o wysokim bezpieczeństwie. Zamknięcie w systemie z elektrozaczepem następuje tylko na zapadkę zamka w drzwiach. Zasuwka nie zamyka się automatycznie jak dla zamków elektromagnetycznych. Nie jest to zatem rozwiązanie antywłamaniowe.

Polecamy także:

Wolin - atrakcje

Polskie wybrzeże Bałtyku to niezwykły obszar. Tutaj nikt na nudę narzekać nie będzie, a wspaniałe atrakcje czekają tu na gości praktycznie na każdym kroku. Gdzie warto się wybrać? Więcej…

Infoboxy - interaktywna informacja

W ogromie informacji, jakie docierają do nas każdego dnia, trudno jest skupić uwagę odbiorcy na dłużej i zainteresować go wybranym przekazem. Aby zaangażować potencjalnego Klienta w dialog, trzeba stosować coraz to nowe rozwiązania, a co istotne wykorzystywać je tam, gdzie będą miały bliski kontakt z odbiorcą. Interaktywnym i atrakcyjnym narzędziem cyfrowej komunikacji są infoboxy, które łączą w sobie intuicyjność użytkowania oraz nowoczesną formę przekazu informacji. Więcej…

Parki edukacyjne w kraju

Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci oraz osoby dorosłe mogą empirycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury i poniektórych praw fizyki. Więcej…

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolog to wyjątkowej specjalizacji lekarz, od którego mamy prawo oczekiwać więcej niż od innych. To przed nim wszak trzeba odsłonić najbardziej intymne fragmenty naszego ciała, a często też zdradzić wstydliwe szczegóły dotyczące życia osobistego. Nie może więc być to osoba przypadkowa. Jak jednak znaleźć dobrego ginekologa, jeśli np. przeprowadzamy się do nowego miasta albo też pierwsza w życiu wizyta jest dopiero przed nami? Więcej…

Jak zrobić kompost na pryzmie?

Kompost jest łatwo dostępnym i odpowiednim dla wszystkich roślin nawozem. Zwiększa zawartość próchnicy i poprawia strukturę gleb. Kompost na pryzmie powinien być umiejscowiony w półcieniu, gdzie będzie chroniony przed wiatrem i słońcem. Więcej…