Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Rodzaje znaków drogowych

Gdyby wyliczyć tutaj wszystkie akty prawne dotyczące ruchu drogowego w Polsce, to musielibyśmy poświęcić na to sporo miejsca w naszym artykule. Niestety ciągoty naszych parlamentarzystów i urzędników do ciągłego poprawiania prawa, powodują, że również kierowcy i inni uczestnicy ruchu drogowego mogą się czuć w tym wszystkim nieco zagubieni. Najlepiej jest tutaj posiłkować się zawsze najnowszym wydaniem kodeksu drogowego. Więcej…

Co się kryje za skrótem UKE?

Polska robi kolejne kroki, żeby doścignąć zachód w temacie poziomu cyfryzacji oraz jakości usług telekomunikacyjnych. Z początkiem 2016 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej udostępnił na swojej stronie wypuszczenie wyszukiwarki infrastruktury oraz usług szerokopasmowych. Więcej…

Borówka amerykańska uprawa i pielęgnacja

Borówkę amerykańską coraz częściej zauważyć można w naszych ogrodach przydomowych. Nic w tym dziwnego - jej owoce są smaczne, zdrowe, dostarczają wielu wartości odżywczych. Należy jednak wiedzieć, że nie wszędzie borówka amerykańska będzie dobrze rosnąć. Więcej…

Rodzaje opryskiwaczy rolniczych

Opryskiwacze rolnicze podzielić można przede wszystkim ze względu na ich przeznaczenie. Wybór odpowiedniego modelu w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju uprawy i mechanizmu, który pozwala na skuteczne rozprowadzenie środka chemicznego. W różnych opryskiwaczach rolniczych występować mogą ponadto inne podzespoły. Więcej…

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…
Czym są badania PCB i w jakim celu się je wykonuje?

board-mPłytki PCB stanowią element obwodu drukowanego, a więc wchodzą w skład wielu urządzeń elektronicznych. Grubość i elastyczność płytki jest kwestią zmienną, natomiast jej powierzchnię pokrywają ścieżki przewodzące i pola lutownicze. W przypadku produktu wielowarstwowego, ścieżka łącząca elementy poszczególnych poziomów jest trójwymiarowa. Jako materiały przewodzące stosuje się miedź lub nikiel z dodatkiem fosforu. Powłoki ochronne gwarantują niezawodność połączenia lutowanego i są nimi np. HASL, LF czy ENIG. Wspomniany rodzaj pokrycia ma wpływ na lutowność płytek PCB.

Przebieg badania PCB

boardSpecjaliści dokonują szeregu badań pozwalających na pomiar powierzchniowych zanieczyszczeń jonowych na płytkach drukowanych. Do tego celu stosuje się urządzenie zwane jonografem. Pozwala ono na dokonanie analizy zarówno przed jak i po zamontowaniu PCB. Sprzęt jest wyposażony w system pomiarowy, zbiornik płynu ekstrakcyjnego, filtry oraz komputer z kartą przetwornika analogowo-cyfrowego. Dodatkowo do wykonania badań są potrzebne próbki, termometr, areometr, alkohol izopropylowy, woda dejonizowana, wykresy do określania gęstości płynu ekstrakcyjnego oraz rękawice ochronne. Aby przeprowadzić pomiar zanieczyszczeń jonowych należy uruchomić jonograf i wykonywać poszczególne polecenia, widoczne na ekranie komputera. Musimy wpisać jednostronne pole powierzchni płytki. Komputer zawiera w swojej pamięci górną dopuszczalną granicę zanieczyszczeń i analizuje dane kontrolowanego produktu. Następnie wykonujący pomiary musi zregenerować płyn ekstrakcyjny tak, aby uzyskać jego dostateczny stopień czystości. Do zbiornika z przygotowaną cieczą należy włożyć PCB, zamknąć pokrywę i wykonywać kolejne instrukcje widniejące na ekranie. Po zakończeniu analizy następuje automatyczny wydruk karty pomiarowej. W tym momencie możemy wyciągnąć płytkę ze zbiornika i przygotować go do wykonania następnego badania. Po skontrolowaniu stopnia zanieczyszczenia wszystkich płytek możemy otrzymać wydruk pomiarowej karty zbiorczej.

Skutki wywołane przez zanieczyszczenia jonowe

ITR oferuje również badania procesów bezołowiowego lutowania. Należy pamiętać, że zanieczyszczenia obecne na zespołach elektronicznych w warunkach zwiększonej wilgotności mogą powodować wzrost upływu prądu, korozję chemiczną i elektrochemiczną pokryć galwanicznych czy powstawanie dendrytów. Pogarsza to niezawodność wyrobów elektronicznych. Zabiegi w postaci tworzenia obwodów drukowanych, nanoszenia powłok ochronnych, montażu podzespołów czy lutowania mogą stanowić źródło zanieczyszczeń. Te jonowe stwarzają największe zagrożenie. Pod wpływem wody rozpadają się one na pojedyncze jony i przewodzą prąd. Pozostawienie tego typu zanieczyszczeń prowadzi dodatkowo do korozji. Badania przeprowadzone odpowiednim sprzętem pozwolą zapobiec opisanym skutkom.

Korzystając z usług ITR możemy również zlecić badania określające narażenia termiczne, dokonujące próbę szronu i rosy. Dokonanie odpowiedniej analizy zwiększa bezpieczeństwo użytkowania przewodów elektrycznych.

Polecamy także:

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Car Fleet Manager – kim jest i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Obecnie, większość przedsiębiorstw potrzebuje służbowego samochodu. Zdarza się, że działalność opiera się na usługach transportowych, a wówczas firma wyposaża się nie w jeden, ale kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt pojazdów. Posiadając własną flotę samochodową warto skorzystać z usług Car Fleet Managera. Kim jest, na czym polega jego praca i dlaczego warto skorzystać z jego usług? Tłumaczymy! . Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…

Pływanie żabką - prosta czy skomplikowana technika?

Zapewne większość z nas kojarzy pływanie żabką - prostą, lecz skuteczną technikę, umożliwiającą przemieszczanie się w wodzie z relatywnie niskim wysiłkiem. Niemniej jednak, jak wszelka aktywność fizyczna, także i pływanie żabką wymaga pewnych umiejętności i technicznej wiedzy. W tym artykule skupimy się na nauce pływania żabką w czym pompoc może trener pływania Warszawa. Więcej…