Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Dobre samopoczucie zaczyna się na twoim talerzu!

By czuć się dobrze we własnym ciele, trzeba czuć się dobrze w swoim umyśle. Ale to, o czym na ogół nie pamętamy, to fakt, że to co jemy wpływa na nasz nastrój. Tak! Dobre pożywienie spowoduje, że będziesz czuć się lepiej w swojej głowie! Testy ujawniają, że niektóre pokarmy bądź kombinacje żywności powinno się wystrzegać się dla naszego zdrowia umysłowego i innych, jakie mają być preferowane, żeby zapobiec lękom na przykładowo. Więcej…

Jak wybrać firmę szkoleniową?

Podnoszenie swoich kwalifikacji to niemal obowiązek współczesnych pracowników. Rynek pracy stale się zmienia i ulega przekształceniom, często wymaga także przebranżowienia. Nadążyć za tymi zmianami pozwalają liczne szkolenia oraz kursy, dzięki którym w krótkim czasie można zdobyć zupełnie nowe umiejętności. Zazwyczaj nie należą one do tanich, jednak istnieje możliwość ich częściowego dofinansowania z UE. Zanim jednak złożymy wniosek, musimy wybrać odpowiednią firmą szkoleniową. Jak to zrobić? Więcej…

Wyjątkowa żaba

Obecnie, gdy naukowcy mają możliwość klonowania zwierząt, nie powinny ich dziwić sposoby, w jakie zwierzęta się rozmnażają. A tymczasem... Więcej…

Jak działa green screen?

Green screen to jedna z najpopularniejszych technik obróbki obrazu, bez której nie byłoby większości filmów i programów. Czy wiesz, jak realizowana jest prognoza pogody lub w jaki sposób powstał serial Gra o tron? Właśnie z zastosowaniem green screena, popularnie nazywanego również blue boxem. Dlaczego jest on tak często wybierany przez środowisko filmowe? Jak działa green screen? Więcej…

Dom i ogród - przykładowe zastosowania dla wody deszczowej.

Jeśli jesteś właścicielem domu jednorodzinnego lub ogrodu i chcesz ograniczyć swoje rachunki za wodę, pomyśl o magazynowaniu wody deszczowej. To stosunkowo proste i niezwykle praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz mieć dostęp do darmowej wody, do celów gospodarczych. Więcej…
Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

konstrukcja-stalowa-mKonstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne.

Aby zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed atakiem rdzy poddaje się je odpowiednim specjalistycznym zabiegom. Jednym z nich jest piaskowanie. Jest to proces technologiczny polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni za pomocą materiału ściernego, który jest kondensowany w strumieniu sprężonego pyłu lub nieco rzadziej w postaci cieczy.

Jak mówią specjaliści z grupy gtg-group.pl, efekt piaskowania jest podobny do tego uzyskiwanego poprzez szlifowanie, z tą jednak różnicą, że czyszczona w ten sposób powierzchnia jest równiejsza oraz uzyskuje konieczną do malowania szorstkość. Ponadto pozwala ona na znacznie łatwiejsze czyszczenie trudno dostępnych rogów albo zakrzywień. Proces ten ma długą tradycję. Pierwszy patent na metodę piaskowania uzyskał Benjamin Tighman dokładnie 18 października 1870 roku.

Piaskowanie jest szczególnie cenione w branży budowlanej. Dzięki tej metodzie można w niedługim czasie oczyścić stalowe konstrukcje, tak by poddać je malowaniu antykorozyjnemu, co wydłuża ich żywotność oraz ma znaczący wpływ na wytrzymałość oraz bezpieczeństwo tych elementów. Należy jednak pamiętać, że podczas piaskowania uderzające drobiny piasku mogą dostać się do płuc pracownika. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ przy dłużej pracy piasek dostający się drogami oddechowymi do płuc może wywołać jedną z chorób pylicznych. Dlatego też niedopuszczalne jest stosowanie suchego piasku jako ścierniwa lub dodatku do innych ścierniw. Może on być wykorzystywany jedynie w technologiach pneumatycznych mokrych i wilgotnych. - Warto wiedzieć, że piasek wykorzystywany przy piaskowaniu musi być odpowiednio oczyszczony poprzez przesiewanie - dodają fachowcy z firmy gtg-group.pl. Sam proces może być wykonywany jedynie przy zastosowaniu ściśle określonych zasad BHP. Wskazują one na odpowiednie ubranie ochronne zaopatrzone w wentylację oraz dopływ świeżego powietrza do oddychania.

konstrukcja-stalowa

W niektórych przypadkach do piaskowania stosuje się również inne, dostatecznie rozdrobnione materiały. Zaliczyć do nich można odpowiednio rozdrobnione szkło, metal, suchy lód, granat, żużel oraz szaklę miedziową. W niektórych przypadkach stosuje się także kawałki skorupy z orzechów kokosowych oraz innych roślin. Pozwala to na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.

Jedną z ciekawszych odmian piaskowania jest śrutowanie. Pojawia się ono wtedy, gdy powierzchnia oczyszczana jest za pomocą niewielkich śrutowanych drobinek. Metodę te stosuje się głównie na halach, ze względu na odzysk śrutu. Obecnie spotkać również można urządzenia przenośnie służące do śrutowania powierzchni płaskich, takich jak burty statków.

Odpowiednio przeprowadzone piaskowanie tworzy idealny podkład pod farby, lakiery czy akryle wzmacniające konstrukcje stalowe. Musi być ono wykonane z odpowiednimi normami, gdyż tylko wtedy daje pewność co do prawidłowego, skutecznego procesu.

Polecamy także:

Do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe?

Skrzynki magazynowe – jak wskazuje nazwa – produkowane są z myślą o organizacji przestrzeni magazynowej, ale mogą mieć również inne zastosowania. Najlepiej sprawdzają się pudełka, które idealnie do siebie pasują. Można je układać obok siebie, rzędami lub nakładać w pionie jedno na drugie. Mają różne wymiary, dzięki czemu przestrzeń jest zagospodarowana w pełni, a także różne kolory, dzięki czemu łatwiej rozpoznamy, co znajduje się w danej grupie pojemników. Gdzie i do czego można wykorzystać skrzynki magazynowe? Więcej…

Wentylacja w kuchni

Nie ma chyba domu, czy mieszkania, w którym nie było by kuchni. A tam gdzie kuchnia, tam i zapachy z nią związane, czyli wszelkie wonie, które powstają w czasie gotowania różnych potraw. Niestety zapachy kuchenne roznoszą się po całym domu, a niekoniecznie chcemy, aby na przykład nasza sypialnia pachniała smażonymi kotletami. Jak więc uchronić się przed niechcianymi zapachami z kuchni? Więcej…

Utrata wartości aktywów - co należałoby o niej wiedzieć?

Firmy, które mają księgi rachunkowe, muszą opracowywać co roku zestawienie zamknięcia. skoro dany podmiot odnotował utratę wartości aktywów, natychmiast powinien on wpisać go w bilansie. Ale zamieszczenie potrzebnych odpisów aktualizacyjnych nie jest łatwe i wymaga fachowej wiedzy, bo zgodnie z zapisami prawa (a zatem przede wszystkim ustawą o rachunkowości) jest kilka różnych metod określania pozycji bilansu. Ekspert wie, jaką z nich zastosować i w jaki sposób obliczyć aktualną utratę wartości aktywów. Więcej…

Wirtualna biblioteka

Tyle fascynujących książek, a tak mało czasu na ich czytanie. I tak mało miejsca. W małym mieszkaniu brakuje przestrzeni, żeby urządzić sobie biblioteczkę z prawdziwego zdarzenia. Więcej…

Odzyskiwanie surowców na ziemi polskiej - ile kosztuje?

Recykling, czyli odzyskiwanie i przetwarzanie śmieci jest obowiązkiem prawnym nałożonym na obywateli i kraje członkowskie przez władze państwa i Unię Europejską. Rachunek ekonomiczny dowodzi, że recykling wiąże się z mniejszymi kosztami produkcji i jest szansą na obniżenie cen produktów wykonanych z odzyskiwanych surowców. Więcej…