Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…

Gra edukacyjna Mana Game

Mana Game to propozycja dla osób, które interesują się ekonomią. Jest to gra decyzyjna, której ogromną zaletą jest to, że można w nią grać poprzez przeglądarkę internetową, czyli praktycznie z każdego urządzenia, które ma dostęp do Internetu – w każdym miejscu na świecie i o dowolnej porze. Więcej…

Zainwestuj w nowy zawód

Chcesz zarabiać więcej bez konieczności opuszczania rodziny i wyjazdu za granicę – zainwestuj w siebie. Najlepszym pomysłem może się okazać kurs na suwnice Śląsk oczekuje na chętnych do podnoszenia kwalifikacji. Więcej…

Walka z pleśnią

Fakt, że pleśń jest szkodliwa dla ludzi i zwierząt, jest powszechnie znany. Niestety społeczeństwo często bagatelizuje problem jej powstawania i nie traktuje go poważnie. Lekceważenie pleśni jest błędem, którego skutkiem mogą być poważne choroby. Jeżeli powstanie, trzeba z nią walczyć, ale powinniśmy zadbać o to żeby w ogóle nie znalazła się na ścianach naszego domu. Więcej…

Rekiny

Rekiny należą do gromady ryb chrzęstnoszkieletowych, która obejmuje ok 1100 gatunków. Do ryb chrzęstnoszkieletowych obok rekinów zalicza się płaszczki i chimery. Najmnieszjym z rekinów jest rekin karłowaty z ciałem o długości 25 cm. Więcej…
Zasady bezpiecznego korzystania z fajerwerków

zimne ognie

Niezależnie od wieku fajerwerki dostarczają nam mnóstwo radości i wrażeń. Sztuczne ognie stanowią idealny element oprawy dla ważnych wydarzeń w naszym życiu. Nie dziwi więc fakt, że ogromna liczba osób korzysta z ich uroków nie tylko w sylwestrową noc. Musimy jednak pamiętać o tym, że fajerwerki należą do materiałów pirotechnicznych, a co za tym idzie, ich odpalanie wymaga zachowania odpowiednich środków ostrożności.

Bawmy się odpowiedzialnie

Aby bezpiecznie korzystać ze sztucznych ogni musimy przede wszystkim osiągnąć odpowiedni wiek. Polskie prawo mówi o tym, że zakupu fajerwerków może dokonać jedynie osoba pełnoletnia, czyli posiadająca skończone 18 lat. Kolejnym wymogiem jest stan trzeźwości. Sklepy nie mają prawa przeprowadzać transakcji handlowych z osobami, będącymi po spożyciu alkoholu.

Wyżej wymienione zasady bezpieczeństwa nie obowiązują jednak tylko na etapie kupna. Jeśli chcemy korzystać ze sztucznych ogni samodzielnie – musimy być dorośli i trzeźwi. Trzecia, bardzo ważna zasada bezpieczeństwa mówi o tym, że fajerwerki przeznaczone są tylko do użytku zewnętrznego.

Wiele osób niestety nie stosuje się do tych wymogów, co nierzadko kończy się tragicznie. Stąd apel o zachowanie zdrowego rozsądku. Bawmy się odpowiedzialnie!

Trzymajmy się instrukcji obsługi

Podczas odpalania sztucznych ogni musimy także stosować się do wszystkich zaleceń, jakie znajdziemy w ich instrukcji obsługi. Wyroby pirotechniczne bez zachowania odpowiednich środków ostrożności, mogą nagle wybuchnąć i tym samym przyczynić się do wystąpienia bardzo poważnych obrażeń ciała takich, a także wywołać uszkodzenie lub całkowitą utratę wzroku.

Poniżej przedstawimy podstawowe zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z bardzo popularnych obecnie rodzajów sztucznych ogni.

Petardy

W przypadku petard procedurę powinniśmy rozpoczynać od umieszczenia ich na ziemi. W kolejnym kroku możemy odpalić lont. Ważne jest jednak to, aby podczas tej czynności stać z boku petardy, a lont odpalać na jego końcu, w ten sposób wydłużamy czas jego palenia się. Następnie my musimy szybko oddalić się na odległość, wynoszącą co najmniej 15 metrów, a widzowie co najmniej 25 metrów.

"Pamiętajmy o tym, żeby nigdy nie trzymać petardy w ręku, gdyż grozi to urwaniem palców i poważnym uszkodzeniem ręki, szczególnie w przypadku, kiedy mamy zaciśniętą dłoń. W sytuacji, w której odpalany przez nas produkt nie zadziała, powinniśmy zaś odczekać 15 minut, po czym zanurzyć go w pojemniku z wodą. Nie używajmy także uszkodzonych fajerwerków i nie wysypujmy materiału pirotechnicznego z ich opakowania fabrycznego" – przestrzega nasz rozmówca z Hurtowni Fajerwerków As.

Rakiety

Korzystając z rakiet przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umieścić patyk w stabilnej wyrzutni, która wcześniej została odpowiednio przymocowana do podpory. Rolę tej ostatniej może pełnić ławka, słupek bądź ogrodzenie. Wyrzutnię lub rurę należy do niej przymocować np. przy użyciu taśmy izolacyjnej lub sznurka.

Można również rurkę wbić w podłoże, ale w taki sposób, aby rakieta miała możliwość swobodnego startu w górę. Jako że patyk stanowi system stabilizujący lot rakiety, musi ona wystartować wraz z nim.

W przypadku rakiet ze składanym kijem powinniśmy najpierw rozłożyć kij, a następnie zablokować łącze. Kolejne kroki już są takie same, jak przy procedurze odpalania zwykłych rakiet.

Tutaj pamiętajmy o tym, żeby nie wbijać samej rakiety w podłoże, wówczas może ona nie wystartować i eksplodować na miejscu. Pamiętajmy też o odpalaniu lontu na wyciągniętej ręce po usunięciu jego pomarańczowej osłony. Po tym, podobnie jak to miejsce podczas odpalania petard – musimy jak najszybciej oddalić się na minimum 15 metrów, a widzowie powinni pozostać w odległości minimum 25 metrów. W razie, gdyby rakieta nie odpaliła, należy odczekać 15 minut, a po tym czasie zanurzyć ją w pojemniku, wypełnionym wodą.

Wyrzutnie

Przed odpaleniem wyrzutni należy ją ustawić w pozycji poziomej na płaskiej, równej oraz stabilnej powierzchni (wyrzutnie kątowe ustawiamy tak, aby strzałka kierowała się w stronę publiczności). Dalej – zdejmujemy osłonę lontu i odpalamy go nie pochylając się nad wyrzutnią oraz mając cały czas rękę w pozycji wyprostowanej. Następnie jak najszybciej opuszczamy miejsce, w którym się ona znajduje. W przypadku tego typu wyrobów pirotechnicznych należy się oddalić na co najmniej 50 metrów lub 70 metrów w sytuacji, gdy wybierzemy wyrzutnię, której kaliber jest większy niż 48 milimetrów. A jeśli nie odpaliła, musimy odczekać 15 minut, a następnie zanurzyć wyrzutnię w pojemniku z wodą.

O czym należy pamiętać w przypadku wyrzutni? Przede wszystkim o tym, aby nie korzystać z niej w miejscach, w których pobliżu zlokalizowane są łatwopalne obiekty, drzewa czy trawy. Warto także wykorzystać możliwe osłony w postaci ławki czy kosza na śmieci, która skutecznie może ochronić przed ewentualnymi obrażeniami w przypadku nieplanowanej eksplozji produktu na miejscu.

Zachowując wyżej przytoczone zasady bezpiecznego korzystania ze sztucznych ogni, możemy mieć pewność, że czeka nas tylko dobra zabawa, pełna niezapomnianych wrażeń.

Race pistoletowe

Race pistoletowe lub inaczej rakietki sygnałowe jak większość fajerwerków mogą być wykorzystywane tylko na otwartej przestrzeni i z dala od materiałów łatwopalnych oraz źródeł ciepła. Do ich wystrzelania zaś należy używać pistoletów sygnałowych bądź alarmowych o odpowiednim kalibrze. A przed wystrzałem musimy:

  • oczyścić lufę lub adapter,
  • umieścić racę odpowiednio w środku,
  • upewnić się, że wokół nie ma żadnych obiektów łatwopalnych, ludzi czy zwierząt,
  • skierować pistolet tak, aby linia strzału znajdowała się w przybliżeniu pod kątem 45 stopni – wówczas wymiar strefy zagrożenia się nie zmieni.

Jeśli nie ma możliwości, aby spełnić wyżej wymienione wymagania, należy zrezygnować z użycia fajerwerków. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Flary

Dużą popularnością wśród tego typu sztucznych ogni cieszą się flary do odpalania w ręku. Są one powszechnie wykorzystywane przez kibiców jako element oprawy meczowej. Z uwagi na to musimy pamiętać o tym, aby zachować szczególne środki ostrożności.

Przede wszystkim upewnijmy się, czy konstrukcja sztucznych ogni nie jest naruszona, a ściślej czy nie ma na nich widocznych wgnieceń i czy nie wysypuje się z nich materiał pirotechniczny. Sprawdźmy, czy miejsce, w którym chcemy je odpalić jest bezpieczne.

Jeśli odpowiednie warunki są spełnione, wówczas możemy zabrać się za zdejmowanie warstwy ochronnej z lontu flary, a następnie za odpalenie jego końcówki. Co istotne – po odpaleniu musimy trzymać flarę na odległość wyciągniętej ręki, kierując ją przy tym ku górze. Nie możemy zapominać, że w trakcie emisji światła, fajerwerki mocno się nagrzewają, dlatego też po ich użyciu należy je odpowiednio zabezpieczyć – odkładając w bezpieczne miejsce lub zanurzając w pojemniku z wodą.

Stroboskopy

Po sprawdzeniu czy opakowanie fajerwerków nie uległo naruszeniu i czy teren jest odpowiednio zabezpieczony ustawiamy stroboskop na stabilnym podłożu. Następnie odpalamy lont i jak najszybciej oddalamy się z zachowaniem bezpiecznej odległości, która w przypadku stroboskopów standardowo wynosi – 15 metrów dla osoby odpalającej i 25 metrów dla widzów.

Tego typu fajerwerki zaczynają działać po około 3-4 sekundach. Jeśli nie zaczną działać, wtedy musimy przeprowadzić opisywaną już procedurę bezpieczeństwa, czyli odczekać 15 minut po czym zanurzyć niewypał w wodzie. I – o czym już także tutaj pisaliśmy – w takich sytuacjach absolutnie nie podejmujemy kolejnych prób odpalania fajerwerków.

Fontanny

Nim zabierzemy się do odpalania fontanny, upewnijmy się, że jest ona w stanie nienaruszonym i że umieściliśmy ją na otwartej przestrzeni, na płaskiej i równej powierzchni oraz w bezpiecznej odległości od widzów i łatwopalnych obiektów. Następnie sprawdźmy, czy na pewno nasza fontanna ustawiona jest stabilnie. Jeśli tak, wtedy możemy przejść do następnego kroku, jakim jest jej odpalenie. A lont najczęściej znajduje się na jej czubku. Pamiętajmy o tym, aby zapalać samą końcówkę lontu, a podczas tej czynności nie pochylać się bezpośrednio nad fajerwerkami.

Rzymskie ognie

Najważniejsza zasada – rzymskich ogni nigdy nie trzymamy w dłoni. Należy je przymocować do stabilnego statywu, za który może nam posłużyć np. słupek lub ławka, a następnie przystąpić do odpalania (oczywiście po wcześniejszym zadbaniu o bezpieczeństwo widzów i otoczenia, jak to miejsce w przypadku innych wyżej opisywanych produktów). W trakcie odpalania rzymskich ogni zaś nie nachylamy się nad nimi, aby nie ryzykować wystąpienia obrażeń twarzy, a lont zapalamy na wyciągniętej ręce.

Zimne ognie

Ten rodzaj fajerwerków, podobnie jak flary, stanowi wyjątek i możemy je odpalać, trzymając produkt w ręku. Musimy tylko pamiętać o tym, że pręt, na którym znajduje się materiał pirotechniczny mocno się nagrzewa i może osiągać temperaturę równą nawet kilkuset stopni Celsjusza. Zachowajmy więc ostrożność i po wypaleniu zimnych ogni umieśćmy pręty w bezpiecznym miejscu, a najlepiej włóżmy do pojemnika z zimną wodą.

Bączki, diabełki i motyle

Bączki, motyle i diabełki, pomimo iż należą do tzw. pirotechniki drobnej, to nadal obowiązują nas te same zasady zachowania ostrożności. Pamiętajmy, że to są wyroby pirotechniczne i bez względu na ich rozmiar czy charakter musimy je użytkować w bezpieczny sposób.

Emitery dźwięku

Emitery dźwięku to fajerwerki, których funkcja jest czysto praktyczna. Dzięki efektom dźwiękowym mają one za zadanie skutecznie odstraszać zwierzęta lub sygnalizować potrzebę pomocy np. ułatwiając lokalizację zagubionych turystów. Najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z tego typu wyrobów pirotechnicznych to:

  • zachowanie minimalnej bezpiecznej odległości równej 40 metrów – dotyczy to tak osób odpalających emitery, jak i tych, znajdujących się w otoczeniu,
  • zabezpieczenie przestrzeni przy użyciu taśmy odblaskowej lub przy współpracy z innymi, przeszkolonymi i posiadającymi odpowiednią wiedzę na ten temat osobami,
  • pod żadnym pozorem nie wolno trzymać w dłoni zapalonego emitera,
  • należy stosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, zgodne z normami takimi jak EN 166 dla ochrony oczu, EN 352-2 dla ochrony słuchu oraz EN 12477 w celu ochrony rąk.

Wybuchowa niespodzianka

Na koniec wybuchowa niespodzianka, która rozkręci każdą imprezę i sprawi, że wszyscy jej uczestnicy, bez względu na wiek będą się świetnie bawili. Wybuchowa niespodzianka nie należy do tradycyjnych fajerwerków, produkt ten powstał z myślą o potrzebach współczesnych klientów, którym zależy na udanej zabawie.

Nie oznacza to jednak, że instrukcja obsługi czy kwestie bezpieczeństwa nie są ważne. Wręcz przeciwnie. A zatem najpierw ustawmy produkt na równym podłożu, a dopiero potem usuńmy pomarańczowe zabezpieczenie lontu z podstawy pudełka. Przed odpaleniem lontu zaś dopilnujmy, aby celował w górę. Po jego odpaleniu po chwili na wysokość około 2 metrów wystrzelą różnego rodzaju imprezowe gadżety-niespodzianki.

Polecamy także:

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

"Słodka krew" - wabik na komary

Coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że znów zaczynają pojawiać się komary. Najnowsze badania potwierdzają, iż o tym kto zostanie chętniej przez komary pogryziony decyduja geny. Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…

Zalety wełny mineralnej

Skalna i szklana - wełna mineralna znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie- szczególnie w budownictwie. Doskonale sprawdza się także w energetyce i stanowi świetną izolację termiczną dla poszczególnych części budynków. Wiele zawdzięcza swoim właściwościom – niskim przewodzeniem ciepła, niepalnością, tłumieniem dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zalety tego materiału. Jakie inne korzyści daje wełna mineralna? Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej. Oba te materiały różnią się nieznacznie właściwościami bo np. wełna szklana jest niezwykle sprężysta i znacznie lżejsza dzięki czemu doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń, zaś zamontowana nie obciąża konstrukcji a fakt że można ją skompresować pozwala na efektywny transport i logistyka. Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…