Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Parki edukacyjne w kraju

Parki edukacyjne to miejsca w których dzieci oraz osoby dorosłe mogą empirycznie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury i poniektórych praw fizyki. Więcej…

Myszy a alzheimer

Naukowcy z Uniwersytetu Leeds poprzez genetyczne manipulacje wyciszyli jeden gen u myszy, co pozwoliło im na wyhodowanie nadzwyczajnie inteligentnych zwierząt. Więcej…

Czy kontrolować parabanki?

Bankowość jest jednym z najbardziej kontrolowanych sektorów gospodarki. W Polsce najważniejszą instytucją nadzorującą prace banków jest Komisja Nadzoru Finansowego. Na Polskim rynku finansowym pojawiło się ostatnio wiele firm pozabankowych oferujących podobne produkty finansowe jak w klasycznych bankach. Niestety dotąd nie ma urzędu, który mógłby sprawować nadzór nad parabankami. Więcej…

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…
Walory filatelistyczne

Istota filatelistyki to zbieranie, odkrywanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, określa się mianem walorów filatelistycznych. Czemu walor? Dlatego, że każdy szczegół zbioru ma dla jego właściciela określoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest wyjątkowo zasobna. Z poniektórymi natknąć można się niemal codziennie. Będą to tak typowe walory, jak listy, znaczki lub stemple pocztowe. Wiele z tych walorów zobaczyć można nieomal w każdym zbiorze, poniektóre – tylko w tych najbardziej sprofilowanych kolekcjach. Walory te są różne również pod względem wartości: spotykamy i te, które są napradwę niedrogie, jak i takie, za które trzeba zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upoważnień pocztowych. Oddane są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w związku z powierzaniem listów. Są to głównie znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, etykietki polecenia.Walory półpocztowe to twory, jakie zostały wyprodukowane przez inne instytucje, lecz są stosowane w obrocie pocztowym za zgodą władz pocztowych. Będą to między innymi naklejki na loty specjalne, stemple uzupełniające, całostki z dodrukami.
Walory pozapocztowe powstają w związku z aktywnością poczty, jednakowoż bez jej urzędowego wkładu. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne i pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne potwierdzić za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu warunkom. Nie mogą być zgięte ani poplamione. Wybrakowany walor filatelistyczny nie posiada faktycznie żadnej wartości.

Największym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to głównie z funkcji wypełnianych przez ten urząd. Niegdyś filateliści kolekcjonowali możliwie wszystko, co było jakkolwiek związane z aktywnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem wysyłek. Nastawienie to uległo natomiast ostatnimi czasy przemianie, ze względu na to, że obecnie cele poczty są jeszcze bardziej różnorodne.

Polecamy także:

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

Marketing i blog - jak je połączyć

Marketing internetowy to obecnie bardzo wiele możliwości i zagadnień. Na pewno tym, czego w nim pomijać nie można jest przede wszystkim wykorzystanie blogów. Z każdym rokiem stanowią one coraz większą siłę i dlatego też nie powinno się ich bagatelizować. Poza tym, ze względu na wiele możliwości jakie dają, mogą się okazać niezwykle skutecznym środkiem reklamowym. Więcej…

Ciekawe wakacje w domu

Okres wakacji to jeden z najbardziej oczekiwanych etapów w ciągu całego roku. Jest tak ze względu na okazję wyjechania na zasłużony relaks. Ale nie zawsze jest takowa szansa. Wtedy powinno się pomyśleć jak spędzić wolny czas, by mieć poczucie, że zrobiło się to prawidłowo. Więcej…

31 sierpnia 2017 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

Szkolenie "ŹRÓDŁA DOFINANSOWANIA DZIALALNOŚCI KULTURALNEJ NA LATA 2014-2020. FUNDUSZE KRAJOWE, EUROPEJSKIE I PRYWATNE ORAZ METODYKA PISANIA WNIOSKÓW O DOFINANSOWANIE PROJEKTÓW" Więcej…