Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Szkolenie z komunikacji wewnętrznej: dlaczego warto?

Komunikacja wewnętrzna stanowi ważny aspekt poprawnego funkcjonowania w firmie lub organizacji. Wiele prac nie zostać wykonanych bez współpracy pomiędzy pracownikami różnych działów. Dlatego, poprawny przepływ informacji jest tak bardzo ważny. Jakie korzyści może przynieść firmie skorzystanie ze szkolenia dotyczącego komunikacji wewnętrznej? Więcej…

Szkoły wyższe - którą wybrać?

Otrzymując świadectwo ukończenia szkoły średniej, otrzymujemy dokument uprawniający nas do podjęcia studiów. Dalszą naukę możemy kontynuować na jednej z setek szkół wyższych działających na terenie Polski. Więcej…

Popularność sklepów internetowych

Realizuje się z dnia na dzień coraz więcej transakcji on-line. Wiele sklepów stacjonarnych decyduje się na założenie witryny www, ponieważ zdoła tą metodą dostać się do znacznie szerszej grupy nabywców. Natomiast my klienci będziemy mogli zamawiać zakupy szybciej oraz bez wychodzenia z swojego miejsca zamieszkania. Jest natomiast grupa towarów, które cały czas wolimy nabywać w sposób tradycyjny. Jedną z tych grup są ubrania. Jednakże czy nabycie ubrań online nie jest o wiele opłacalne? Więcej…

Ogród na tarasie

Kiedy kończy się zima, wielu z nas ma już dosyć nudnego widoku. Tęsknimy za słońcem, świeżym powietrzem i nade wszystko za zielonością. Wypatrujemy początkowych oznak wiosny, weseli nas każdy pąk na pędach i nowe, jasnozielone źdźbła darni. Szczęśliwcy posiadający ogród przydomowy zapoczątkowują wiosenne porządki na rabatach, projektują nowiuteńkie nasadzenia i przygotowują sadzonki. Natomiast ci, którzy nie posiadają ogrodem wcale nie muszą czuć się poszkodowani w tym względzie. Balkon może stać się namiastką ogrodu i ukoić tęsknotę za bliskością z przyrodą. W jaki sposób przeto zaaranżować balkon, by stał się on dla nas tajemniczym miejscem pełnym bujnej roślinności? Więcej…

Studia MBA, co to takiego?

MBA - był do niedawna skrótem niezrozumiałym. Obecnie studia biznesowe cieszą się coraz większą popularnością, a uczelnie oferują studentom możliwości uczestnictwa w międzynarodowych projektach, zdobycia cennego doświadczenia i wiedzy o gospodarce i zarządzani przedsiębiorstwem.   Więcej…
Jakim badaniom są poddawane sery?

Wszelkiego rodzaju sery są poddawane różnego rodzaju badaniom i testom. W zależności od wybranej metody są one sprawdzane zarówno na etapie przygotowania produktu, jak i po uzyskaniu finalnego artykułu spożywczego. Sprawdzenie ich jakości obejmuje zarówno analizę sensoryczną, jak i fizykochemiczną. Coraz większa część producentów decyduje się na ich weryfikowanie pod kątem zawartości antybiotyków. Co warto wiedzieć o tego typu badaniach?

Analiza sensoryczna i fizykochemiczna serów

Badania sensoryczne są przeprowadzane przez wyspecjalizowanych i doświadczonych degustatorów. Obejmują one sprawdzenie konsystencji, barwy, smaku i zapachu produktu. Analiza fizykochemiczna obejmuje sprawdzenie mleka przerobowego, wykorzystywanego do produkcji serów, ale też produktu finalnego. "Podczas tego rodzaju badania są wyznaczane: gęstość mleka, kwasowość miareczkowa, poziom pH oraz zawartości tłuszczu, białka i laktozy" – wyjaśnia ekspert z firmy JUSTEST Julita Roszkowska.

Warto wiedzieć, że do ustalenia zawartości wody wykorzystuje się metodę suszenia. Jeśli chodzi o badanie wartości odżywczych, to najczęstszymi metodami są: Gerbera (w zakresie tłuszczu), Bertranda (w zakresie laktory) oraz Kjeldahla (w zakresie białka). Oczywiście do ich przeprowadzenia można wykorzystywać również nowoczesne analizatory, które już w kilkadziesiąt sekund pozwalają uzyskać wyniki, a tym samym zoptymalizować proces produkcji. Należy dodać, że w przypadku serów twarogowych konieczne jest także ocenienie ilości wyciekającej serwantki.

Analizę fizykochemiczną wykonuje się kilkukrotnie i porównuje uzyskane wyniki.

Badania na wykrycie antybiotyków

Dość sporym problemem jest obecność pozostałości antybiotyków w żywności. Wynika on z faktu, że są one podawane zwierzętom hodowlanym, w celu przyśpieszenia ich wzrostu. Warto pamiętać, że tego typu postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale też szkodliwe. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale też ludzie. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nie można stosować tego typu substancji, stąd też ich wykrycie potwierdza niezgodne z prawem postępowanie i może zakończyć się nałożeniem wysokich kar.

Ich obecność w produktach żywnościowych można sprawdzić za pomocą specjalistycznych testów na antybiotyk i analiz laboratoryjnych. W przypadku serów najczęściej wykonuje się analizę mleka używanego do ich produkcji. Pomocne są analizatory umożliwiające wykrycie substancji takich jak beta-laktamy czy tetracykliny. Wybierając odpowiednie testy, warto zwrócić uwagę, by były one wysokiej jakości – niezawodną skuteczność daje np. wykorzystanie metody immunoreceptorowej.

Polecamy także:

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV. Prawda czy mit?

Skażenie bakteriologiczne wody pitnej to poważny problem, który dotyka nie tylko krajów rozwijających się – również w naszych sieciach wodnych mogą rozwijać się bakterie takie e.coli czy legionella, zagrażające naszemu zdrowiu. Jak sobie radzić sobie z tym zagrożeniem. W ostatnim czasie popularnym rozwiązaniem jest dezynfekcja przy użyciu promieniowania ultrafioletowego. Jak działa ta metoda i czy naprawdę jest skuteczna? Więcej…

Nauka języka chińskiego

Niespełna 1,5 miliarda osób na Ziemi mówi w języku chińskim. Język chiński zaczyna gościć w naszych szkołach. Wiele osób widzi potencjalne korzyści z umiejętności posługiwania się tym językiem. Jak pokazują statystyki, osoby znające w stopniu dobrym język chiński mogą zarabiać nawet dwa razy więcej na tych samych stanowiskach. Więcej…

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby chronić swoje uprawy przed silnymi mrozami

Niekorzystne działanie silnych mrozów na uprawy ma swoje odbicie w plonach. Aby uchronić się przed stratami konieczne jest zatroszczenie się o rośliny już na etapie ich kiełkowania. Choć szczególnie niebezpieczna dla upraw jest zima bez śniegu, to przy zastosowaniu odpowiednich metod można zminimalizować siłę jej działania. Więcej…

Siedem nowopoznanych gatunków żab

Naukowcy odkryli w dżungli znajdującej się na południowym wschodzie Brazylii siedem nieznanych dotąd gatunków żab.   Więcej…

Szkoła gladiatorów

Park Archeologiczny Carnuntum w Austrii przedstawił w tym tygodniu szczątki wielkiej szkoły gladiatorów a także jej wirtualną prezentację. Carnuntum było niegdyś znaczącym obozem rzymskich żołnierzy na sławnym szlaku bursztynowym. Więcej…