W Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu powstanie Bank mleka kobiecego. Zapewni on dostęp do tego najzdrowszego pokarmu każdemu wcześniakowi czy choremu noworodkowi. Placówka służyć będzie dzieciom urodzonym i hospitalizowanym w tamtejszym szpitalu jak również w razie potrzeby w innych szpitalach z całego regionu.
Oferta skierowana jest przede wszystkim do matek dzieci przedwcześnie urodzonych oraz chorych, w przypadku których nie jest możliwe naturalne karmienie (Problemy laktacyjne, przyjmowanie leków).
Mleko od dawczyń w pierwszej kolejności poddaje się pasteryzacji oraz badaniom mikrobiologicznym, po czym zmraża się je do minus 20 stopni Celsjusza, w banku przechowuje się mleko w specjalnych szafach chłodniczych.
W naszym kraju 6,5 % żywych urodzeń to dzieci urodzone przedwcześnie. Aż 70% z nich musi być obecnie dokarmianych pokarmem innym niż mleko matki, problem ten dotyczy więc ponad 1,3 miliona dzieci w województwie kujawsko - pomorskim.
W Polsce istnieją już dwa Banki mleka kobiecego, jeden w Warszawie i jeden w Rudzie Śląskiej. Historia banków mleka sięga początków dwudziestego wieku, gdy w Wiedniu powstała pierwsza na świecie takla placówka.