Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Jakie oprocentowanie lokaty wybrać - stałe czy zmienne?

Dysponujesz pewną kwotą wolnych środków finansowych i chcesz zacząć oszczędzać? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zdeponowanie ich w banku, na lokacie. Wiesz już, że dzięki temu twoje pieniądze będą bezpieczne, ale zależy ci też na tym, by uzyskać jak największe odsetki. Na wysokość uzyskiwanych odsetek wpływa nie tylko nominalne oprocentowanie lokat, ale też jego rodzaj, czyli to, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Więcej…

Czy pęknietą szybę samochodową trzeba od razu wymienić?

Małe pęknięcie na szybie samochodowej może wyglądać nieszkodliwie, jednak to tylko pozory. Niestety kierowcy mają często tendencję do bagatelizowania takich sytuacji. Tłumaczą sami przed sobą: „To tylko mała rysa i nie warto nic z tym zrobić” albo „To tylko zbędny koszt i fatyga”. Więcej…

Syndrom pustego gniazda

Każdy, kto jest rodzicem, dobrze wie, że po urodzeniu dziecka życie diametralnie się zmienia. Nagle nie mamy już tylko własnych spraw, ale też aktywnie uczestniczymy w dojrzewaniu naszych dzieci i przechodzimy z nimi przez wszystkie jego etapy. Niejednokrotnie życie naszych pociech absorbuje nas bardziej niż nasze własne, a bardzo często „własne życie” w zasadzie przestaje istnieć, bo albo my odsuwamy je na dalszy plan albo najzwyczajniej na świecie nie starcza nam czasu na myślenie o sobie i swoich potrzebach. Więcej…

Szczepienie przeciwko starości?

A gdyby tak dało się zaczepić przeciwko starości? Naukowiec z Rosji jest przekonany, że jest taka możliwość. Postanowił sobie wstrzyknąć bakterie sprzed milionów lat, które znaleziono na Syberii w wiecznej zmarzlinie. Więcej…
Jak zrobić aparaturę do bimbru?

destylator-kompakt-gaz-mBardzo wiele osób zainteresowanych jest wyrobem alkoholu w domowych warunkach – nie tylko ze względu na to, że można go uzyskać mniejszym nakładem środków finansowych, ale dlatego, że „to, co swojskie i domowe, jest lepsze niż to, co ze sklepu”. Być może coś w tym jest, jednak aby wyrabiać bimber „profesjonalnie” w domu i nie narazić przy okazji swojego zdrowia, trzeba nieco znać się na tym, wiedzieć jak stworzyć specjalną aparaturę. Warto też mieć świadomość pewnych kwestii prawnych dot. wyrobu bimbru.

Czym jest bimber?

Bimber to alkohol i o tym zapewne każdy wie. Ale czym dokładnie on jest? Bimber zwany jest także księżycówką lub samogonem. Jest to napój alkoholowy wysokoprocentowy, który produkuje się w domowych/amatorskich warunkach. Najczęściej taki właśnie domowy alkohol otrzymuje się w wyniku okresowej destylacji zacieru z fermentacji alkoholowej, a nie ciągłej, jak ma to miejsce w przemysłowych gorzelniach.

Zarówno smak oraz zapach bimbru mogą być różne w zależności od tego, jakich surowców użyje się do jego produkcji oraz od tego, w jaki sposób oczyszcza się go. Zwyczajowo do produkcji bimbru wykorzystywane są tanie produkty jak przykładowo zboże, melasa, cukier czy ziemniaki. Produkuje się go też często bez dodatkowej rektyfikacji czyli destylacji wielopoziomowej. Jest on bezbarwny, ma charakterystyczny niezbyt przyjemny i ostry zapach, jednak po oczyszczeniu w smaku może przypominać czysty spirytus. Niektórzy zaprawiają bimber przykładowo sokami z owoców.

Czy picie bimbru jest bezpieczne?

Bimber, jak każdy alkohol, może być niebezpieczny dla zdrowia czy nawet życia, jeżeli wypijany jest w nadmiernych ilościach, jeżeli osoba pijąca ma przykładowo jakieś kłopoty zdrowotne. W przypadku alkoholu wyprodukowanego domowym sposobem istnieje dodatkowe ryzyko zanieczyszczenia w czasie produkcji. Bimber wówczas może w sobie zawierać między innymi metale ciężkie takie jak ołów, miedź czy cynk. Skąd mogą one pochodzić? Najczęściej są wypłukiwane z aparatury, jeśli jest ona stworzona z nieodpowiednich materiałów.

Domowa aparatura do bimbru

Chcąc samodzielnie produkować bimber, należy mieć świadomość tego, że to właśnie od aparatury (i tego, z czego jest wykonana!) w dużej mierze zależy nie tylko moc oraz jakość bimbru, ale nasze zdrowie i bezpieczeństwo. W związku z tym zdecydowanie najlepiej jest postawić na destylator wykonany ze stali kwasoodpornej (lub innego materiału, który nie reaguje z alkoholem). Umożliwia on pozyskanie destylatu o mocy nawet do 96 proc.

Ważne jest to, aby destylator posiadał kolumnę rektyfikacyjną, która pozwala na uzyskiwanie bardzo dobrze oczyszczonego bimbru. Jest to zdecydowanie najważniejsza część całej aparatury. Kolumna jest wypełniona tak zwanymi Pierścieniami Raschiga, które w sposób skuteczny oczyszczają opary alkoholu z rozmaitych związków chemicznych. Warto pamiętać o tym, iż najlepszej jakości bimber uzyskać można tylko w wyniku zupełnie naturalnych procesów. Poza tym, aparatura powinna być wykonana w pionie. Kolumna oraz chłodnica muszą być ułożone równolegle pionowo.

Części aparatury

Najważniejszymi i podstawowymi częściami aparatury do produkcji bimbru są kocioł, kolumna rektyfikacyjna oraz pionowa chłodnica. Kocioł powinien być wykonany ze wspomnianej już stali kwasoodpornej – można użyć przykładowo 30l pojemnika po piwie. We wnętrzu kotła muszą znajdować się dwie elektryczne grzałki (moc 1,5 kW). Każda z grzałek powinna posiadać osobny włącznik i możliwość regulowania mocy. Kocioł z kolumną łączymy przy pomocy gwintu i uszczelniamy oringiem.

Kolejny element to kolumna rektyfikacyjna, w której znajdują się także już wspomniane Pierścienie Raschiga wykonane ze szklanych rurek (średnica 5mmx8mm). Dzięki pierścieniom można uzyskać stężenie bimbru około 95-97 proc. Ważną częścią jest komora odpływu destylatu, dzięki której skroplony destylat odpływa i jednocześnie odprowadzane są opary do chłodnicy. W komorze nie powinno zabraknąć termometru. Jeśli zaś chodzi o chłodnicę, dzięki niej opary alkoholu ulegają skraplaniu i jednocześnie bimber odprowadzany jest do komory skraplania.

Jak to działa?

Gdyby przyjrzeć się bliżej całemu procesowi, nie jest to trudne do zrozumienia. Po pierwsze musimy oczywiście wlać zacier do kotła i doprowadzić do wrzenia. Kiedy już zacier będzie się gotować i parować, razem z oparami wody do kolumny dostają się również opary alkoholu. Para wodna oraz inne związki w dużej mierze zostają skroplone i grawitacyjnie spływają do kotła. Należy sprawdzać temperaturę, bowiem gdy zaczyna rosnąć i zbliżać się do temperatury wrzenia alkoholu, zawór należy trochę odkręcić. Bimber spływający do kanału odprowadzającego powinien być lekko schłodzony w dodatkowej chłodnicy.

Artykuł został napisany przez Alembik.eu - sklep z akcesoriami do produkcji alkoholi.

Logo Alembik.eu

Polecamy także:

Gry edukacyjne i logopedyczne dla najmłodszych

O poprawny rozwój dziecka powinien dbać każdy rodzic. Bardzo ważny jest właściwy dobór gier, książek oraz innych tego typu zabawek. Z łatwością można połączyć przyjemne z pożytecznym za pomocą edukacyjnych zabawek, które zarazem bawią, jak i uczą. Niezwykle przydatne okażą się z pewnością rozmaite zabawy, książki oraz gry logopedyczne. Więcej…

Z czego składa się monitoring CCTV?

Nazwa CCTV to z angielskiego closed circuit television, czyli telewizja w układzie zamkniętym. To układ współpracujących ze sobą urządzeń, nastawionych na monitorowanie i rejestrację obrazu w zamkniętym obiekcie. Więcej…

Złoty nawóz - darmowy sposób na nawożenie ogrodu.

Kompost to idealne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, zarówno dla profesjonalisty, jak i dla amatora. Dzięki niemu w darmowy sposób możemy wzbogacić ziemię w naszym ogrodzie. Tutaj dowiecie się jak to zrobić. Więcej…

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

Co warto wiedzieć o recyklingu opakowań jednorazowych?

Recykling ogólnie polega na ponownym przetwarzaniu różnych materiałów (w rezultacie powstają nowe produkty, które mogą zostać ponownie wykorzystane w życiu codziennym). Opakowania jednorazowe, wykonane z plastiku lub papieru, bywają poddane recyklingowi (jeśli zostaną poddane segregacji). Na czym polega ten proces? Więcej…