Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Lodówka na energię słoneczną

Portugalscy naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze zaprojektowali lodówkę, która zasilana jest energią słoneczną za pomocą specjalnego panelu. Prototyp urządzenia zwanego Frisol jest w stanie wytworzyć w ciągu dnia chłód korespondujący z czterema kilogramami lodu. Więcej…

Liczą się ludzie, nie indeksy

Poszukując uczelni wyższej dla siebie, stoimy przed pytaniem: jakimi kryteriami kierować się podczas swojego wyboru? Co należy sprawdzić i jakie aspekty powinny być dla nas ważne? Więcej…

Świadomość w hologramie

W 2011 roku właściciel medialnego koncernu New Media Satrs, 35-letni Dmitrij Itskov założył projekt, jakiego nazwa to „2045”. Celem projektu jest przeniesienie do wnętrza maszyny ludzkiego umysłu, co w założeniu ma zagwarantować poszczególnym ludziom nieśmiertelność. Itskov do tego momentu zainwestował w ten projekt aż 1,43 miliarda dolarów, co bezsprzecznie potwierdza jego wysokie zaangażowanie w tak wyjątkową inwestycję. Jest on utwierdzony w przekonaniu o tym, że już za 30 lat człowiek będzie mógł zdobyć nieśmiertelność - taką tezę wygłosił w dokumentalnym filmie realizowanym przez BBC. Więcej…

Czego dowiedzą się o nas przyszłe pokolenia? Trwa akcja „Wiadomości do przyszłości”, której celem jest zakopanie kapsuły czasu, przygotowana przez Papiery POL.

Mimo, że żyli dziesiątki, setki a nawet tysiące lat temu, wszyscy słyszeliśmy o poetach takich jak: Homer, Dante Alighieri, Szekspir, Jan Kochanowski. Każdy z nich w jakiś sposób zapisał się w historii i wszyscy oni mieli wpływ na kształtowanie jej. Ich spuścizna jest podwaliną naszej cywilizacji. To co stworzyli stanowi dla nas ważną informację, o tym jak wyglądało życie w poprzednich epokach. Dzięki nim wiemy kim byli ówcześni ludzi, jak wyglądało ich życie, w co wierzyli, czego się bali, co sprawiało im radość. Czy trzeba jednak być wielkim poetą bądź pisarzem, żeby zostawić po sobie tekst, który dla przyszłych pokoleń będzie interesującym świadectwem naszych czasów. Więcej…

Talent – co to takiego? Czy istnieje? Czy jak chcę być artystą to muszę się z tym urodzić?

Talent – spędza nam sen z powiek. Bo co z tego że chcę coś robić kiedy nie mam talentu. Po co trwonić czas i pieniądze jak nic z tego nie będzie. A co jeżeli to wszystko z tym talentem to bujda? To pewne nawykowe zjawiska które trwają od setek lat? Dowiedz się dokładnie jak z tym talentem jest Więcej…
W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym.

Czytaj więcej: Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

Rola Matematyki w technologii Matematyka zawsze odgrywała kluczową rolę w rozwoju nowych technologii. We wczesnym okresie rozwoju informatyki matematycy jako jedni z pierwszych dostrzegli możliwości wykorzystania komputerów do wykonywania skomplikowanych obliczeń. Obecnie matematyka jest wykorzystywana na wiele sposobów w sektorze technologicznym, od opracowywania nowych algorytmów po projektowanie chipów komputerowych.

Czytaj więcej: Funkcje matematyczne stosowane w najnowszych technologiach

Geofizyka to pojęcie, które zyskuje ostatnio mocno na popularności, głównie ze względu na szerokie spectrum jej zastosowań. Z definicji to dyscyplina nauki, w której bada się ziemię jako planetę i jej otoczenie w kosmosie metodami naukowymi używanymi w fizyce.

Czytaj więcej: Geofizyka - w jakich dziedzinach znajduje swoje zastosowanie?

KONKURS w ramach Nocy Naukowców na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu „Fizyka nie tylko dla naukowców” Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu ma przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w organizowanym po raz pierwszy w ramach Nocy Naukowców konkursie „Fizyka nie tylko dla naukowców” w przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Czytaj więcej: Fizyka nie tylko dla naukowców

Chemia to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych przedmiotów, z którymi przychodzi się zmierzyć uczniom. Która z nauk bowiem, zajmuje się budową, właściwościami substancji, ich jakościowymi i ilościowymi przemianami, warunkami, w których te przemiany zachodzą i zjawiskami, które im towarzyszą? Ogrom wiedzy, jaką trzeba okiełznać podczas lekcji jest olbrzymi, dlatego niektórzy w chemii nie widzą nic pociągającego, a jeszcze inni z trudnością przyswajają zadawane tematy. Jak okiełznać chemię od podstaw?

Czytaj więcej: Jak nauczyć się chemii od podstaw?

Zdanie egzaminu dojrzałości jest przepustką do dalszej edukacji. Jak wiadomo matura jest stresująca, ale równie dużo stresu wywołuje myśl, jakie przedmioty zdawać? Wszak tu o przyszłość chodzi. Choć często chemia nie należy do ulubionych przedmiotów, to warto ją zdawać na maturze. Tym bardziej, że podręcznik "To jest chemia" kształci umiejętności wykonywania doświadczeń chemicznych, począwszy od ich projektowania, aż do ich opisania. Warto też zwrócić uwagę, że pozwala utrwalić umiejętności obliczeń, dzięki temu stanowi doskonałe przygotowanie do matury w zakresie rozszerzonym. A ona daje sporo możliwości.

Czytaj więcej: Dlaczego warto zdawać maturę z chemii?

W pracy laboratoryjnej często niezwykle istotną rolę odgrywa precyzja. Wyobraźmy sobie np. laboratorium, w którym pracuje się nad recepturami nowych leków. Nawet najdrobniejsza zmiana składu medykamentu może sprawić, że lek będzie nieskuteczny lub nawet szkodliwy. Taka pomyłka nie musi być wynikiem niewłaściwego działania wagi laboratoryjnej, lecz zakłóceń wynikających z pracy innych urządzeń. Aby uniknąć takich sytuacji, każde laboratorium powinno być wyposażone w stół wagowy.

Czytaj więcej: Do czego służą stoły wagowe?

Chemia jest przedmiotem fascynującym, a także dziedziną nauki niezwykle przyszłościową i dynamicznie rozwijającą się. Warto pamiętać, iż aby zostać nie tylko chemikiem trzeba się dobrze orientować w chemii. Często w życiu codziennym nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często korzystamy z chemii, a samą chemię kojarzymy tylko ze szkołą. Tymczasem by być farmaceutą, lekarzem, lakiernikiem, a nawet technikiem żywienia trzeba znać się na chemii. Na etapie szkoły podstawowej, gimnazjalnej wielu uczniów potrzebuje pomocy w zakresie opanowania materiału z chemii. Powodem trudności najczęściej są sami nauczyciele, którzy nie potrafią lub z przyczyn im niezależnych nie są w stanie dotrzeć indywidualnie do wszystkich uczniów stosownie ich zachęcając i interesując chemią.

Czytaj więcej: Korepetycje z chemii w Warszawie z Preply

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych.

Czytaj więcej: Nauka chemii może być ciekawa!

Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości.

Czytaj więcej: Mieszalniki tworzyw sztucznych – precyzyjna mieszanka podstawą produktów wysokiej jakości

Dwoje polskich naukowców z Politechniki Poznańskiej z wydziału chemicznego pracuje nad stałymi elektrolitami polimerowymi. Nie wyciekają one z urządzeń i występują w formie wytrzymałych, elastycznych folii.

Czytaj więcej: Polskie folie przewodzące prąd

Polecamy także:

Sposoby na oszczędzanie

Takie pytanie zadaje sobie większość z nas. Niestety odkładanie pieniędzy nie należy do naszych mocnych stron – raz, że bardzo często nie mamy ich zbyt wiele, a dwa – czeka na nas za dużo pokus. Co, zatem zrobić, aby zyskać oszczędności, które z czasem zmienią się w pokaźną kwotę?   Więcej…

Plażowanie bez ryzyka: Podstawowe reguły do zapamiętania

Wakacje to okres, kiedy pragniemy sycić się relaksem na plaży oraz cudownym promieniowaniem słonecznym. Plażowanie może być błogie i zapewniające zadowolenie, jednak nie możemy zaniedbywać istotnych zasadach, które zapewnią nam bezpieczeństwo i zdrową opaleniznę. W tym materiale zaprezentujemy kilka istotnych wskazówek, które wskazane jest uwzględniać podczas spędzania czasu na plaży. Więcej…

Wiosenne podróże po Polsce: inspiracje na wyprawy weekendowe

Wiosenne miesiące to pora, gdy w końcu można wybrać się na spacer i cieszyć się ładną, budzącą się do życia naturą. Jeżeli urządzasz niedługi wyjazd na weekend, Polska proponuje dużo wyśmienitych atrakcji, które powinno się odwiedzić. Oto parę propozycji na ciekawe wiosenne wyjazdy.Niezmiernie atrakcyjnym miejscem, które wskazane jest zobaczyć są Bieszczady. To cudowne góry, w których można zorganizować czas na górskich ścieżkach i obserwacji dzikiej przyrody. Na wyjątkową atencję zasługują takie zakątki, jak Tarnica, Połonina Wetlińska czy Rezerwat Biosfery "Karpaty wschodnie". Poza tym w Bieszczadach ma się sposobność też posmakować miejscowej kuchni i poznać się z kulturą Hucułów. Więcej…

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

Pływanie żabką - prosta czy skomplikowana technika?

Zapewne większość z nas kojarzy pływanie żabką - prostą, lecz skuteczną technikę, umożliwiającą przemieszczanie się w wodzie z relatywnie niskim wysiłkiem. Niemniej jednak, jak wszelka aktywność fizyczna, także i pływanie żabką wymaga pewnych umiejętności i technicznej wiedzy. W tym artykule skupimy się na nauce pływania żabką w czym pompoc może trener pływania Warszawa. Więcej…