Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nie tylko stylowy dodatek, ale i zmiana świata na lepsze. Czyli co oferuje bidon na wodę?

Czy możliwe jest zadbanie o swój komfort przy jednoczesnej trosce o środowisko? Brzmi nierealnie, a jednak. Bidon z filtrem pozwala połączyć te dwa aspekty i odkryć zupełnie nowe możliwości. Poznaj powody, dlaczego już dziś warto zaopatrzyć się w to niezwykłe rozwiązanie. Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Czy historia musi być nudna?

Historia magistra vitae est", czyli historia jest nauczycielką życia - to słowa Cycerona, pisarza sprzed naszej ery. Nie da się ukryć, że obserwując tę gałąź życia społecznego można odnieść takie wrażenie. Pamiętajmy, historia nie musi być nudna i często towarzyszy jej przypadek czy też decyzja, która ma wpływ na losy świata. Kim by był Św. Paweł gdyby nie spadł z konia? Jak wyglądałaby edukacja kobiet, gdyby nie Maria Skłodowska-Curie? Dziś w naszym artykule przedstawię 3 fakty, które moim zdaniem zmieniły sposób życia człowieka na Ziemi oraz ukształtowały przyszłe pokolenia. Więcej…

Spółdzielnia czy wspólnota?

Współcześnie znaczna ilość nowo budowanych mieszkań bywa zarządzanych przez wspólnoty. Natomiast jeżeli ktoś nabywa mieszkanie z rynku wtórnego z wysokim najprawdopodobniej trafi na spółdzielnię mieszkaniową. Więcej…
Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

pakfong-mTen materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka?

Alpaka... a co to takiego?

Alpaka, chociaż nazywana "nowym srebrem", tak na prawdę nim nie jest. Zamiennie do wspomnianej już nazwy stosuje się także inne: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a itd. To stop miedzi (od 5% do 35 %) z niklem (3% do 45%) oraz cynkiem, nazywany wysokoniklowym mosiądzem. Dlaczego wielu nieświadomych użytkowników ma problem z rozróżnieniem tych dwóch metali - srebra i alpaki? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one zbliżone właściwości oraz mają podobne zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Alpaka jest materiałem szczególnie docenianym przez jubilerów - doskonale bowiem imituje prawdziwe srebro, przy czym nie ciemnieje pod wpływem czynników atmosferycznych oraz nie powoduje uczuleń. Chociaż i w tym wypadku wszystko zależy od proporcji niklu w stopie - im więcej tego składnika, tym odcień powstałej alpaki jest jaśniejszy i bardziej przypomina próbę srebra 0,750. Zawartość niklu wpływa także na korozyjność materiału, miedź zaś nadaje mu elastyczność. Wśród jego właściwości fizycznych trzeba jeszcze wyróżnić temperaturę topnienia, która wynosi 1024 stopnie C.

Zastosowanie

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektrycznych, urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, produkcji towarów artystycznych (gdzie głównie imituje prawdziwe srebro), do wyrobu łodzi, sprzętu medycznego, naczyń, nakryć stołowych, ozdób, instrumentów muzycznych - taki jak np. saksofon. Specjaliści z firmy HART-METALE, dodają również, że "alpaka jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach sprężystych, dobrze lutowalnym i spawalnym. Wykorzystuje się go do wyrobów galanteryjnych, wytłaczanych, okuć, odznak itp. Blachy z MZN-12 produkuje się w arkuszach o wymiarach w zakresach 250-400mm x 1100-1500mm i grubości 0,2 – 1,0mm. Arkusze blachy z alpaki posiadają gładką powierzchnię".

pakfong

Ciekawostki

W Afganistanie, Iranie oraz częściowo w Iraku, czyli wszędzie tam, gdzie językiem użytkowym jest farsi (inaczej perski), nowe srebro nosi nazwę "warszawa", nawiązując tym samym do stolicy naszej pięknej ojczyzny. Cały precedens opiera się jednak na pomyłce historycznej. Wymienione wyżej narody są bowiem przekonane, że alpaka pochodzi z Polski, co prawdą jednak niestety nie jest. Jak wyżej wspominaliśmy, stop został wynaleziony przez Chińczyków, a w Europie rozpowszechnili go Niemcy. 

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w jubilerstwie jako metal naśladujący srebro. Z uwagi jednak na fakt, iż oba stopy na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić, metal ten jest czasem nazywany "chińskim srebrem".

Pomimo iż, jak wyżej wspominaliśmy, standardowe wymiary arkusza tegoż metalu mają ściśle określone parametry, zapotrzebowanie klientów jest różne. Zależy ono głównie od przeznaczenia stopu - inną grubość należy wybrać do produkcji sztućców, inną w przypadku np. wyrobów galanteryjnych. Z tego względu większość producentów blach z alpaki, oferuje swoim klientom wykonanie arkusza na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami (zob. oferta HART-METALE).

 

Polecamy także:

Jak wybrać dobre kółka gimnastyczne do ćwiczeń?

Kółka gimnastyczne to kapitalna propozycja dla każdego, kto chciałby urozmaicić swoje codzienne ćwiczenia. W sprzedaży znajdziemy dzisiaj wiele typów kółek. Jak znaleźć te najlepsze dla siebie? Więcej…

Projekt łyżki idealnej

Angielscy naukowcy z University College London zamierzają stworzyć specjalną łyżkę, która ma byc najlepsza na świecie. Więcej…

Podstępne mrówki

Naukowcom udało się ostatnio udowodnić, że istnieje pewien gatunek mrówek, który umie pozyskiwać niewolnice bez użycia przemocy, jedynie za sprawą podstępu. Więcej…

Europejskie standardy kabin HPL

Tajemnicza nazwa HPL -co to jest? Do czego jest wykorzystywane? Dlaczego warto stosować ten materiał? Odpowiedź jest prosta. Nazwa HPL to skrót od angielskiego wyrażenia high pressure laminate, co oznacza laminat otrzymywany pod wysokim ciśnieniem. Technologia HPL pozwala na ścisłe łączenie ze sobą wielu warstw papieru impregnowanego żywicą. Materiał ten zalicza się do mas termoutwardzalnych, czyli takich, które swą maksymalną wydajność mechaniczną otrzymują po zastosowaniu wysokich temperatur. Więcej…

10 podstawowych zwrotów, które przydadzą Ci się na wakacyjny wyjazd do Niemiec

Wakacje to czas wypoczynku, ale nie tylko. Warto w tym okresie poznawać także nowe kultury i zwiedzać miejsca, w których do tej pory nie byliśmy. Bliskim kierunkiem podróży, który wybieramy coraz chętniej są Niemcy. W kraju tym znajdziemy mnóstwo urokliwych miejsc, wartych zobaczenia. Oczywiście wyjazd zagraniczny wiąże się także ze znajomością języka. To ta bardziej stresująca część wypoczynku. W większości miast Niemiec będziemy mogli porozumieć się po angielsku, mimo wszystko warto jednak znać kilka zwrotów w języku niemieckim. Więcej…