Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Gdańskie zabytki: ratusz

Dla wielu miłośników podróży, Gdańsk staje się niezwykle interesującym celem wycieczki. Pobyt w Gdańsku to wyjątkowa szansa dla tych gości, którzy pragną nacieszyć się widokiem wspaniałych zabytków. Na brak fascynujących przykładów dawnej architektury nie można tu narzekać. Na jakie zabytki opłaca się zwrócić największą uwagę? Więcej…

Pierwsza firma i wynajem biura - na czym się skupić?

Zakładanie własnej działalności, zwłaszcza jeśli robisz to po raz pierwszy, to szereg wielu formalności i załatwień. Jednym z większych dylematów przyszłych szefów jest wynajem biura, a raczej znalezienie korzystnej oferty. Przed tobą tego typu poszukiwania? Zobacz, na czym się skupić, aby dokonać jak najkorzystniejszej transakcji! Więcej…

Zalety wełny mineralnej

Skalna i szklana - wełna mineralna znajduje wyjątkowo szerokie zastosowanie- szczególnie w budownictwie. Doskonale sprawdza się także w energetyce i stanowi świetną izolację termiczną dla poszczególnych części budynków. Wiele zawdzięcza swoim właściwościom – niskim przewodzeniem ciepła, niepalnością, tłumieniem dźwięków zarówno powietrznych jak i uderzeniowych. Warto wiedzieć, że to nie jedyne zalety tego materiału. Jakie inne korzyści daje wełna mineralna? Jak wspomniano wcześniej na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wełny mineralnej. Oba te materiały różnią się nieznacznie właściwościami bo np. wełna szklana jest niezwykle sprężysta i znacznie lżejsza dzięki czemu doskonale wypełnia izolowaną przestrzeń, zaś zamontowana nie obciąża konstrukcji a fakt że można ją skompresować pozwala na efektywny transport i logistyka. Więcej…

Skąd zróżnicowanie w cenach obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Kupujesz auto i musisz dobrać do niego polisę OC? A może jesteś ubezpieczony od lat, ale poczułeś, że płacisz za dużo i chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Przekonaj się, dlaczego ceny OC są różne i poznaj czynniki, które wpływają na wysokość składki. Zobacz, co zrobić, by płacić mniej! Więcej…

Metody przetwarzania tworzyw sztucznych

Łatwość formowania tworzyw sztucznych, ich niewielka masa przy znacznej wytrzymałości, a także niskie koszty produkcji sprawiają, że plastik zdominował niemal każdą dziedzinę życia. W jaki sposób nadaje się plastikowi pożądany kształt? Jest na to kilka sposobów. Przyjrzyjmy się im bliżej. Dowiedz się, jak powstają produkty, z których korzystasz na co dzień! Więcej…
Co to jest i gdzie można zastosować alpakę?

pakfong-mTen materiał wzbudza wiele kontrowersji wśród nieświadomych użytkowników. Dlaczego? Alpaka to nazwa, której używa się nie tylko w przemyśle metalurgicznym, ale również termin odnoszący się do ssaka zamieszkującego w Andach, wełny z niego pozyskiwanej oraz powstałych z jej przerobu materiału. My jednak skupimy się na znaczeniu tego tworzywa dla metalurgii. Czym więc jest alpaka?

Alpaka... a co to takiego?

Alpaka, chociaż nazywana "nowym srebrem", tak na prawdę nim nie jest. Zamiennie do wspomnianej już nazwy stosuje się także inne: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle'a itd. To stop miedzi (od 5% do 35 %) z niklem (3% do 45%) oraz cynkiem, nazywany wysokoniklowym mosiądzem. Dlaczego wielu nieświadomych użytkowników ma problem z rozróżnieniem tych dwóch metali - srebra i alpaki? Przede wszystkim dlatego, że posiadają one zbliżone właściwości oraz mają podobne zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Alpaka jest materiałem szczególnie docenianym przez jubilerów - doskonale bowiem imituje prawdziwe srebro, przy czym nie ciemnieje pod wpływem czynników atmosferycznych oraz nie powoduje uczuleń. Chociaż i w tym wypadku wszystko zależy od proporcji niklu w stopie - im więcej tego składnika, tym odcień powstałej alpaki jest jaśniejszy i bardziej przypomina próbę srebra 0,750. Zawartość niklu wpływa także na korozyjność materiału, miedź zaś nadaje mu elastyczność. Wśród jego właściwości fizycznych trzeba jeszcze wyróżnić temperaturę topnienia, która wynosi 1024 stopnie C.

Zastosowanie

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w produkcji elementów elektrycznych, urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, produkcji towarów artystycznych (gdzie głównie imituje prawdziwe srebro), do wyrobu łodzi, sprzętu medycznego, naczyń, nakryć stołowych, ozdób, instrumentów muzycznych - taki jak np. saksofon. Specjaliści z firmy HART-METALE, dodają również, że "alpaka jest materiałem o bardzo dobrych właściwościach sprężystych, dobrze lutowalnym i spawalnym. Wykorzystuje się go do wyrobów galanteryjnych, wytłaczanych, okuć, odznak itp. Blachy z MZN-12 produkuje się w arkuszach o wymiarach w zakresach 250-400mm x 1100-1500mm i grubości 0,2 – 1,0mm. Arkusze blachy z alpaki posiadają gładką powierzchnię".

pakfong

Ciekawostki

W Afganistanie, Iranie oraz częściowo w Iraku, czyli wszędzie tam, gdzie językiem użytkowym jest farsi (inaczej perski), nowe srebro nosi nazwę "warszawa", nawiązując tym samym do stolicy naszej pięknej ojczyzny. Cały precedens opiera się jednak na pomyłce historycznej. Wymienione wyżej narody są bowiem przekonane, że alpaka pochodzi z Polski, co prawdą jednak niestety nie jest. Jak wyżej wspominaliśmy, stop został wynaleziony przez Chińczyków, a w Europie rozpowszechnili go Niemcy. 

Alpaka znalazła szerokie zastosowanie w jubilerstwie jako metal naśladujący srebro. Z uwagi jednak na fakt, iż oba stopy na pierwszy rzut oka ciężko rozróżnić, metal ten jest czasem nazywany "chińskim srebrem".

Pomimo iż, jak wyżej wspominaliśmy, standardowe wymiary arkusza tegoż metalu mają ściśle określone parametry, zapotrzebowanie klientów jest różne. Zależy ono głównie od przeznaczenia stopu - inną grubość należy wybrać do produkcji sztućców, inną w przypadku np. wyrobów galanteryjnych. Z tego względu większość producentów blach z alpaki, oferuje swoim klientom wykonanie arkusza na zamówienie, zgodnie z indywidualnymi potrzebami (zob. oferta HART-METALE).

 

Polecamy także:

Ekologia na co dzień

W dzisiejszych czasach temat eko jest bardzo modny. Media zalewają nas falą ciągle to nowych informacji odnośnie tego, jak ważne jest bycie eko i na jakie korzyści dla naszej planety przełożą się nasze działania. Koncerny kosmetyczne otwierają nowe linie produkcyjne, na których powstają kosmetyki, które mają tylko i wyłącznie składniki pochodzące z eko upraw. Więcej…

Sposoby zastosowania ołowiu

Ołów od lat nosi piętno pierwiastka toksycznego, dlatego nie cieszy się dużym powodzeniem w bezpośrednim otoczeniu człowieka. W wielu przypadkach jednak bywa materiałem niezwykle cennym i niezastąpionym. Decydują o tym jego wyjątkowe właściwości. Gdzie wykorzystuje się produkty z ołowiu? Więcej…

Student doceni

Blender to urządzenie, które winno znaleźć się w każdej kuchni. Panie, które dotąd nie miały blendera nawet nie zdają sobie sprawy z tego w jak wielu przypadkach może on się przydać. Więcej…

Ogrzewanie domu gazem płynnym – jak zadbać o bezpieczeństwo?

Ogrzewanie domu powinno być bezpieczne i ekonomiczne. Dobrym rozwiązaniem jest użycie gazu płynnego LPG, otrzymywanego w procesie rafinacji z ropy naftowej. Jeśli zlecimy montaż instalacji firmie o dużym doświadczeniu, możemy być pewni zarówno zysków finansowych, jak i bezpieczeństwa w trakcie całego okresu eksploatacji. Więcej…

Skąd oni mają nasze dane? Czyli o konsumenckich bazach danych słów kilka

Konsumenckie bazy danych podlegają specjalnym regulacjom prawnym, w przeciwieństwie do biznesowych baz danych tego typu. Firmy jednak handlują danymi tego typu, dzięki czemu zwiększają swoje obroty marketingowe oraz są w stanie dotrzeć do jak największej liczby potencjalnych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani ich produktem. Dobór konsumentów odbywa się na zasadzie umieszczonych informacji dotyczących wieku, płci czy chociażby zainteresowań. Dzięki temu z łatwością firmy mogą dopasować swój produkt do osoby, która potencjalnie powinna nim być zainteresowania. Więcej…