Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Antidotum na siedzący tryb życia.

Jak powszechnie wiadomo codzienne siedzenie przez wiele godzin podnosi szanse zachorowania na wiele dolegliwości, mogących prowadzić do wcześniejszej śmierci. Okazuje się, że doskonałym środkiem zaradczym na ten stan rzeczy są zwykłe spacery. Powinniśmy spacerować 2,5 godziny tygodniowo, aby cieszyć się długim życiem. Więcej…

Lek stosowany przy zapaleniu stawów pomoże łysiejącym

Czyżby udało się nareszcie znaleźć skuteczny specyfik na porost włosów? Możliwe, że odpowiedź brzmi tak, jeśli tylko badania przeprowadzone na myszach potwierdzą swą skuteczność także w przypadku ludzi. Więcej…

Zakup porcelany. Ile to może kosztować?

Ile kosztuje porcelana? Na tak zadane pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cenę porcelany różnicuje wiele czynników, przy czym pierwszym i najważniejszym jest jej przeznaczenie. Zupełnie inaczej kształtują się ceny porcelany kolekcjonerskiej, a inaczej tej użytkowej. Skalę rozbieżności najlepiej zobrazuje przykład: za cenę pojedynczej, zabytkowej filiżanki Rosenthala możemy kupić pełen serwis obiadowy najlepszego polskiego producenta. Więcej…

Leczenie schorzeń u zwierząt za pomocą komórek macierzystych

Komórki macierzyste budzą wielkie nadziej zarówno w leczeniu ludzi, jak i zwierząt. Komórki te mają niezwykle ciekawe właściwości: są niezróżnicowane, mają niezwykłą zdolność do odtwarzania się czyli samoodnowy, potrafią przekształcać się w inne rodzaje komórek dojrzałych. Stosowane dotychczas wyłącznie u ludzi, coraz częściej wykorzystywane są w medycynie weterynaryjnej. Obecnie weterynaryjnym standardem leczenia chorób o podłożu zapalnym, jakimi są np. zmiany zwyrodnieniowe stawów, są głównie steroidowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mają ograniczoną skuteczność i powodują wiele skutków ubocznych. Wdrożenie terapii za pomocą komórek macierzystych ma wysoką skuteczność i pozwala uniknąć powikłań. Więcej…

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…
Kilka dni temu rozpoczęło się świętowanie 26 rocznicy zaistnienia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA zaprezentowała zapierającą dech w piersiach, niesamowitą animację, przygotowaną na podstawie oryginalnego zdjęcia, jakie zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami.

Czytaj więcej: Mgławica na filmie od NASA

Pierwszy raz w historii kwiaty zakwitły na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kwiatami, które udało się wyhodować są cynie, które należą do rodziny astrowatych.

Czytaj więcej: Kwiaty w kosmosie

Człowiek postawił pierwszy krok na księżycu 46 lat temu. Mówiono o tym dokonaniu, że jest "wielkim krokiem dla ludzkości", natomiast wydaje się, że sukces misji Apollo został zmarnotrawiony.

Czytaj więcej: Dlaczego zaprzestaliśmy lotów na Księżyc?

Według oświadczenia Europejskiej Agencji Kosmicznej, misja statku Rosetta, którego zadaniem było dostarczenie lądownika Philae na powierzchnię komety 67P/Churyumov-Gerasimen, będzie wydłużona do 2016 roku. Lądownik zbierał będzie dane odnośnie komety, aby następnie przesyłać je naukowcom do badań.

Czytaj więcej: Misja statku Rosetta została przedłużona

New Horizons - sonda, która zbliża się do Plutona, bada w sąsiedztwie nie kryją się jakieś niespodzianki. Kierujący misją nie chcieliby sytuacji, w której sonda miałaby natrafić niespodziewanie na jakieś nieznane księżyce, bądź pierścienie naokoło Plutona.

Czytaj więcej: Sonda New Horizons

Agencja NASA analizuje jaki był powód krótkiego zwarcia w systemie łazika elektrycznego na Marsie - Curiosity, a także bada możliwości usunięcia tej awarii. Marsjański łazik został z powodu tego spięcia unieruchomiony - jak informuje pasadeńskie centrum sterujące.

Czytaj więcej: Awaria Curiosity

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta.

Czytaj więcej: „Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Nocą z 14 na 15 lipca nastąpiło zakrycie Jowisza przez naszego naturalnego satelitę - księżyc - poinformowała Polska Agencja Prasowa. 15 lipca, zaraz przed wschodem Słońca doszło do fascynującego oraz relatywnie rzadkiego zjawiska którym jest zakrycie za sprawą Księżyca jasnej planety.

Czytaj więcej: Zakrycie Jowisza przez Księzyc

W Warszawie odbędzie się sympozjum zadedykowane Ogromnej Mgławicy w Orionie. Kilkudziesięciu badaczy z całego świata podejmie współpracę w rozpoczynającej się niedługo w Warszawie naradzie naukowej zadedykowanej Wielkiej Mgławicy w Orionie - obwieściła przedstawicielka Lokalnego i Naukowego Komitetu Organizacyjnego rady.

Czytaj więcej: Sympozjum poświęcone Wielkiej Mgławicy w Orionie

Polecamy także:

Mój towarzysz stres?

Sytuacje życiowe, niepowodzenia, kłopoty pieniężne, praca w uciążliwych warunkach to czynniki powodujące stres. Na wiele niekorzystnych wydarzeń nie mamy wpływu. Zachodzą nagle i wywołują utratę równowagi. Nie ulega wątpliwości częste narażanie się na stres powoduje niekorzystne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Sprawdź, jak minimalizować skutki stresu. Więcej…

Jak zbudowany jest dystrybutor paliw?

Dystrybutor to podstawowy element wyposażenia zarówno komercyjnych, jak i zakładowych stacji paliw. Urządzenia tego typu mogą być wiszące lub stojące. Obecnie najczęściej korzysta się z modeli samoobsługowych. Niezależnie jednak od sposobu montażu czy użytkowania, dystrybutory posiadają podobną budowę. Jak dokładnie działają dystrybutory paliw i z czego się składają? Więcej…

Zasady pierwszej pomocy przedmedycznej - dlaczego warto je znać?

Pierwsza pomoc przedmedyczna to podstawowe działanie, które realnie przyczynia się do zwiększenia możliwości przeżycia osoby poszkodowanej w sytuacji nagłej. Przeprowadzenie czynności ratujących może ochronić zdrowie, a nawet uratować życie drugiej osoby. Na czym dokładnie polegają zasady pierwszej pomocy przedmedycznej i dlaczego warto się z nimi zaznajomić? Więcej…

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Jak mocno zmieniło się ludzkie życie dzięki Internetowi oraz cyfryzacji wiemy chyba wszyscy. Kiedyś tak duży technologiczny skok miał miejsce na przestrzeni stuleci. Natomiast dla przykładu od chwili stworzenia pierwszego telefonu komórkowego i oddania go na rynek sprzedaży po obecne smartfony i tablety minęło zaledwie ponad 25 lat. Więcej…