Logistyką możemy nazwać wszelkie procesy fizycznego przepływu dóbr materialnych jak na przykład surowce lub materiały, wewnątrz przedsiębiorstwa jak i między różnymi przedsiębiorstwami, a także przepływ towarzyszących tym procesom informacji. Ukierunkowana ona jest na maksymalne zaspokojenie potrzeb klienta przy minimalnych kosztach procesów logistycznych.
Dokonując podziału systemów logistycznych w ujęciu instytucjonalnym możemy rozróżnić dwa podstawowe jej rodzaje. Logistyka odnosząca się do strefy ogólnogospodarczej utożsamiana będzie z makrologistyką, z drugiej zaś strony każdy podmiot gospodarczy tworzy swój własny indywidualny system mikrologistyki. Mikro i makro ekonomiczne ujęcie logistyki to skala rozpatrywanych procesów i przepływów. Oba te ujęcia wzajemnie się warunkują i wykorzystują wspólną filozofię integracji przepływów fizycznych i towarzyszących im strumieni informacyjnych.
Makrologistyka obejmuje globalne procesy gospodarcze rozpatrywane w skali kraju, organizacji międzynarodowej czy dużej korporacji przemysłowej lub handlowej. Efektem funkcjonowania systemu makrologistycznego jest cała infrastruktura logistyczna kraju obejmująca między innymi szlaki i budowle komunikacyjne, publiczne środki transportu, systemy łączności, budowle i składy celne.
Mikrologistyka to przede wszystkim logistyka podmiotu gospodarującego, czyli logistyka danego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo, niezależnie od jego skali, ma w gospodarce rynkowej podobne cele - wypracowanie nadwyżek przychodów nad ponoszonymi kosztami, czyli osiągnięcie zysku przy maksymalnym zaspokojeniu standardów obsługi klienta. Znajomość mikrologistyki jest podstawą budowania globalnych systemów makrologistyki, np. w skali branży. Tak więc przedmiotem mikrologistycznego podejścia w przedsiębiorstwie będzie między innymi zaopatrywane, dostawy, magazynowanie i składowanie, częściowo także produkcja i zbyt. Rozpatrując przykład przedsiębiorstwa, którego przedmiotem usług są elektryczne wózki widłowe, oferujące sprzedaż, dzierżawę i serwis podejście mikrologistyczne będzie obejmowało wszystkie procesy logistyczne takich jak między innymi magazynowanie i transport wewnątrz przedsiębiorstwa składające się na zapewnienie płynności zachodzących w niej procesów i działań.
Logistyka w przedstawionym ujęciu występuje jako interdyscyplina i dziedzina wiedzy o zarządzaniu łańcuchem dostaw, która nie tylko porządkuje ale i zmienia dotychczasowe reguły.