Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak powstaje etykieta samoprzylepna?

Etykieta jest wyrobem foliowym lub papierowym, czasem jest to również bezpośredni nadruk na produkcie. Służy do identyfikacji towaru, określenia jego zawartości lub też do działań marketingowych (ma przyciągnąć uwagę konsumentów). Etykiety mogą różnić się między sobą kolorem, kształtem, materiałem i techniką wykonania. Więcej…

Ekologiczne podpaski i tampony – co wybrać?

Każda kobieta w wieku rozrodczym w trakcie menstruacji musi korzystać z odpowiednich środków higienicznych, czyli przede wszystkim z podpasek lub tamponów. Niestety stosując zwykłe, dostępne w sklepach produkty wytwarza się każdego roku wiele szkodzącym środowisku naturalnemu odpadków. Na szczęście można to łatwo zmienić i zastąpić stosowane dotąd akcesoria, naturalnymi środkami higienicznymi, czyli naturalnymi podpaskami lub tamponami. W artykule dokładnie opisujemy ich najważniejsze zalety i przekonujemy, że naprawdę warto jest się na nie zdecydować! Więcej…

Szczepienie przeciwko starości?

A gdyby tak dało się zaczepić przeciwko starości? Naukowiec z Rosji jest przekonany, że jest taka możliwość. Postanowił sobie wstrzyknąć bakterie sprzed milionów lat, które znaleziono na Syberii w wiecznej zmarzlinie. Więcej…

Antidotum na siedzący tryb życia.

Jak powszechnie wiadomo codzienne siedzenie przez wiele godzin podnosi szanse zachorowania na wiele dolegliwości, mogących prowadzić do wcześniejszej śmierci. Okazuje się, że doskonałym środkiem zaradczym na ten stan rzeczy są zwykłe spacery. Powinniśmy spacerować 2,5 godziny tygodniowo, aby cieszyć się długim życiem. Więcej…

Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19. Więcej…
3 filary Wielkiego Postu – post, jałmużna, modlitwa

jesus mWielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie.

Rok liturgiczny kołem się toczy

Rok liturgiczny to czas, w którym cyklicznie wspomina się historię stworzenia i zbawienia opartą o Życie, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się on pierwszą niedzielą Adwentu, trwa jak sama nazwa wskazuje rok czasu, a kończy się w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzieli się on na kilka okresów. Pierwszy okres to Adwent trwający cztery niedziele – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Adwentu, a kończy Wigilią. Czas ten stanowi oczekiwanie na Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. Drugi okres to Boże Narodzenie trwający dwie niedziele – rozpoczyna się Narodzeniem Pańskim, a kończy Objawieniem Pańskim. Czas ten stanowi pamiątkę przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. Trzeci okres to Wielki Post trwający sześć niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Postu, a kończy Triduum Paschalnym. Czas ten zwraca uwagę na to, co w życiu najważniejsze. Triduum Paschalne trwa trzy dni i trzy noce – rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem a kończy Zmartwychwstaniem Pańskim. Czas ten stanowi punkt kulminacyjny w roku liturgicznym, bo wspomina się Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przez Które dokonało się Odkupienie Świata. Czwarty okres to Wielkanoc trwająca siedem niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Wielkanocną, czyli Zmartwychwstaniem Pańskim, a kończy Zesłaniem Ducha Świętego. Czas ten stanowi przypomnienie o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał ukazując, że po życiu doczesnym czeka życie wieczne. Ostatni okres to okres zwykły trwający trzydzieści cztery niedziele – rozpoczyna się niedzielą Zesłania Ducha Świętego a kończy niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym czasie Kościół wzrasta i rozwija się dojrzewając do Królestwa Niebieskiego w oparciu o naukę Syna Bożego.

Wielki Post jako okres liturgiczny

Post to, najprościej rzecz ujmując, przeciwieństwo karnawału. O ile karnawał uchodzi za czas zabawy i radości, uciechy z życia doczesnego, o tyle post uchodzi za czas pokuty i umartwienia, przygotowywania się do życia wiecznego. Nic więc dziwnego, że post, określany jako Wielki Post, poprzedza najważniejsze święta, czyli Święta Wielkanocne. To przecież właśnie Wielkanoc najlepiej ukazuje, że po śmierci czeka nowe życie.

Post

Pierwszym filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest post. Ma on na celu zwrócenie uwagi na miłość do samego siebie. Chodzi mianowicie o to, aby panować nad swoimi cielesnymi popędami i zauważać potrzeby duszy, na przykład przez porzucenie nałogów.

Jałmużna

Drugim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest jałmużna. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do bliźnich osób. Chodzi mianowicie o zauważanie w każdej osobie brata, na przykład przez pomoc potrzebującym.

Modlitwa

Trzecim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest modlitwa. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do Boga. Chodzi mianowicie o skierowanie się stworzenia do swojego Stwórcy oraz Zbawcy, na przykład przez modlitwę lub medytację.

Artykuł powstał we współpracy z HolyArt.pl – sklep z artykułami religijnymi.

jesus

Polecamy także:

Do czego służy CFD?

CFD – Computational Fluid Dynamics – to obliczeniowa mechanika płynów, inaczej numeryczna mechanika płynów. Jak wskazuje nazwa, to dział mechaniki płynów, który wykorzystuje metody numeryczne do rozwiązywania zagadnień przepływu płynów. To zagadnienie związane przede wszystkim z przepływem. Nowoczesne, zaawansowane programy komputerowe pozwalają w stosunkowo prosty sposób wyznaczać rozkład prędkości, ciśnienia, temperatury oraz innych parametrów w przepływie. Co można powiedzieć o CFD od strony praktycznej? Więcej…

W USA rodzi się więcej bliźniąt

Raport Centrum Leczenia i Prewencji Chorób w USA pokazuje, że panie w Ameryce rodzą coraz więcej bliźniaków. W 1980 roku bliźnięta rodziły się raz na pięćdziesiąt urodzeń, w obecnych czasach odsetek bliźniaczych urodzeń wynosi 3,3%. Więcej…

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…

Jeśli innowacja, to po polsku

Myśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić! Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…