Wielki Post nas uczy i wychowuje. Chodzi oczywiście o edukację duchową, a nie cielesną. Opiera się on na trzech filarach: poście, jałmużnie oraz modlitwie.
Rok liturgiczny kołem się toczy
Rok liturgiczny to czas, w którym cyklicznie wspomina się historię stworzenia i zbawienia opartą o Życie, Śmierć i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się on pierwszą niedzielą Adwentu, trwa jak sama nazwa wskazuje rok czasu, a kończy się w niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzieli się on na kilka okresów. Pierwszy okres to Adwent trwający cztery niedziele – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Adwentu, a kończy Wigilią. Czas ten stanowi oczekiwanie na Jezusa Chrystusa jako Mesjasza. Drugi okres to Boże Narodzenie trwający dwie niedziele – rozpoczyna się Narodzeniem Pańskim, a kończy Objawieniem Pańskim. Czas ten stanowi pamiątkę przyjścia Jezusa Chrystusa na świat. Trzeci okres to Wielki Post trwający sześć niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Postu, a kończy Triduum Paschalnym. Czas ten zwraca uwagę na to, co w życiu najważniejsze. Triduum Paschalne trwa trzy dni i trzy noce – rozpoczyna się Wielkim Czwartkiem a kończy Zmartwychwstaniem Pańskim. Czas ten stanowi punkt kulminacyjny w roku liturgicznym, bo wspomina się Mękę i Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, przez Które dokonało się Odkupienie Świata. Czwarty okres to Wielkanoc trwająca siedem niedzieli – rozpoczyna się pierwszą niedzielą Wielkanocną, czyli Zmartwychwstaniem Pańskim, a kończy Zesłaniem Ducha Świętego. Czas ten stanowi przypomnienie o tym, że Jezus Chrystus zmartwychwstał ukazując, że po życiu doczesnym czeka życie wieczne. Ostatni okres to okres zwykły trwający trzydzieści cztery niedziele – rozpoczyna się niedzielą Zesłania Ducha Świętego a kończy niedzielą Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. W tym czasie Kościół wzrasta i rozwija się dojrzewając do Królestwa Niebieskiego w oparciu o naukę Syna Bożego.
Wielki Post jako okres liturgiczny
Post to, najprościej rzecz ujmując, przeciwieństwo karnawału. O ile karnawał uchodzi za czas zabawy i radości, uciechy z życia doczesnego, o tyle post uchodzi za czas pokuty i umartwienia, przygotowywania się do życia wiecznego. Nic więc dziwnego, że post, określany jako Wielki Post, poprzedza najważniejsze święta, czyli Święta Wielkanocne. To przecież właśnie Wielkanoc najlepiej ukazuje, że po śmierci czeka nowe życie.
Post
Pierwszym filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest post. Ma on na celu zwrócenie uwagi na miłość do samego siebie. Chodzi mianowicie o to, aby panować nad swoimi cielesnymi popędami i zauważać potrzeby duszy, na przykład przez porzucenie nałogów.
Jałmużna
Drugim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest jałmużna. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do bliźnich osób. Chodzi mianowicie o zauważanie w każdej osobie brata, na przykład przez pomoc potrzebującym.
Modlitwa
Trzecim filarem, na którym opiera się Wielki Post, jest modlitwa. Ma ona na celu zwrócenie uwagi na miłość do Boga. Chodzi mianowicie o skierowanie się stworzenia do swojego Stwórcy oraz Zbawcy, na przykład przez modlitwę lub medytację.
Artykuł powstał we współpracy z HolyArt.pl – sklep z artykułami religijnymi.