Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Co to są samochody hybrydowe?

W świetle powyższych wyjaśnień są to auta, które zostały wyposażone zarówno w napęd spalinowy, jak i elektryczny. To absolutnie nowatorskie rozwiązanie, ponieważ tego typu samochody mogą jeździć nie tylko za pomocą silnika spalinowego, lecz także elektrycznego. Istnieje ponadto możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i jeżdżenia wyłącznie na napędzie elektrycznym. Więcej…

Wykopaliska w Islandii

W Islandii podczas prowadzonych tam wykopalisk odkryto rozliczne artefakty pochodzące z dwunastego i trzynastego wieku. Artefakty znaleziono w Siglunes, miejscowości, która położona jest nad fiordem Siglurfjordur, na północy wyspy. Więcej…

Dozowanie precyzyjne

Pogoń producentów za obniżeniem kosztów produkcji, zwiększeniem jej efektywności i poprawieniu jakości wytwarzanych przez siebie produktów najczęściej wymaga bardzo dużej precyzji. Nowoczesne technologie stosowane w przemyśle, dzięki komputeryzacji i wsparciu zaawansowanych układów automatycznego sterowania, pozwalają tę precyzję uzyskać i wykorzystać na każdym etapie procesu produkcyjnego. Dzięki temu nawet masowo wytwarzane produkty charakteryzują się wysoką jakością i niewielkim rozrzutem jakościowym. Więcej…

Teatr - co w nim takiego szczególnego

Gdyby traktować sztukę teatralną niczym banalną rozrywkę, niepotrzebnie doszukiwać się konkurencji z błyskawicznym światem nowych technologii. Współczesny odbiorca dopasowuje się na „tu” i „teraz”. Nie ma jakiejkolwiek sposobności na rozkwit uczuć i kłębowisko myśli. Akcja musi dziać się natychmiastowo, obraz jest wprost przewijany na przyspieszeniu. Zastanówmy się zatem, czy znajduje się w tej rzeczywistości wciąż miejsce dla teatru? Co wysoka sztuka jest w stanie zaproponować współczesnemu widzowi? Jakie korzyści zapewnia obcowanie ze sztuką teatralną? Więcej…

Bezpieczeństwo w miejscu pracy

Przeprowadzanie szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz szkoleń przeciwpożarowym jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niestety nie wszystkie firmy przestrzegają przepisów prawa i wielu zwłaszcza nowo zatrudnionych pracowników nie zostaje uświadomionych jak prawidłowo i co ważne bezpiecznie mają wykonywać powierzone obowiązki. Takie zaniedbania ze strony pracodawcy mogą doprowadzić do tragedii. Więcej…
Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

farmaceuta mNieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule.

Czym jest egzamin zawodowy?

Egzamin ten potwierdza kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodu technika farmacji. Służy sprawdzeniu, czy kandydaci opanowali w wystarczającym stopniu wiadomości i umiejętności w zakresie ustalonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. To egzamin zewnętrzny, na którym obowiązują te same wymagania, kryteria oceniania oraz zasad oceniania przez instytucje zewnętrzne. Do egzaminu mogą przystąpić absolwenci szkół zawodowych ponadgimnazjalnych i policealnych takich jak np. studium medyczne Dental Service w Szczecinie. Egzamin przeprowadzany jest raz w roku szkolnym.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin dla techników farmaceutycznych składa się z 2 etapów: pisemnego oraz praktycznego. Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu i składa się z 2 części: w czasie części I sprawdzane są wiadomości związane z wykonywaniem tego zawodu, natomiast II – dotyczy zatrudnienia i działalności gospodarczej. Część I składa się z 50 zadań, natomiast część II to 20 zadań. Etap pisemny egzaminu trwa 120 minut. Na egzaminie praktycznym sprawdzana jest umiejętność rozwiązywania problemów właściwych dla zawodu technika farmaceutycznego. Część ta trwa 180-240 minut.

Warunki zdania egzaminu

W części pisemnej za każde dobrze rozwiązane zadanie zdający otrzymuje jeden punkt. Aby zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania w części I oraz 30% punktów w części II. Natomiast w części praktycznej egzaminu ocenie podlega projekt realizacji określonych prac lub projekt realizacji określonych prac oraz ich efekt zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny. Zdający musi w tej części uzyskać 75% punktów możliwych do uzyskania. Spełnienie wyżej wymienionych wymagań oznacza zdanie egzaminu i co za tym idzie – uzyskanie kwalifikacji zawodowych.

farmaceuta

Polecamy także:

Biznes po angielsku

Pracodawcy, którzy dbają o swój wizerunek i chcą przyciągnąć najlepszych pracowników, zachęcają ich do pracy w swojej firmie różnymi sposobami. Niektórzy oferują pakiety medyczne inni karty na zajęcia sportowe, pozostali inwestują w integrację zarówno pomiędzy pracownikami jak również ich rodzinami. Pikniki rodzinne czy wyjazdy szkoleniowe połączone z integracją są bardzo popularnymi formami stosowanymi przez działy HR. Ale ci którym zależy na pozyskaniu największych „talentów” na rynku, oferują wiele możliwości rozwoju osobistego, dostosowane do nie tylko do potrzeb swoich pracowników, ale ich możliwości czasowych. Więcej…

Maski przeciwpyłowe - jaką wybrać dla siebie?

Bardzo dużo słyszy się o zwiększonych normach cząsteczek stałych w powietrzu, określanych jako PM 2, 5 i PM 10. Wiele miast ma stale podwyższony poziom zanieczyszczeń i smog. Powoduje to szereg dolegliwości związanych z układem oddechowym, dlatego warto nosić maski przeciwpyłowe wielorazowego użytku. Tylko jak ją wybrać? Więcej…

"Słodka krew" - wabik na komary

Coraz wyższe wiosenne temperatury sprawiają, że znów zaczynają pojawiać się komary. Najnowsze badania potwierdzają, iż o tym kto zostanie chętniej przez komary pogryziony decyduja geny. Więcej…

Z jakich materiałów produkuje się oringi?

Uszczelniania hydrauliczne stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Przez to, że służą one do wielu różnorakich maszyn, produkowanych jest wiele ich rodzajów. Występują na przykład uszczelnienia tłokowe, tłoczysk czy obrotowe, ale najpopularniejszym typem uszczelek są tak zwane oringi. Więcej…

Egzaminacyjne pewniaki – Matura 2016 bez tajemnic

Do egzaminów maturalnych pozostało niewiele czasu. Nawet uczniowie, którzy do tej pory zdawali się nie przejmować zbliżającymi egzaminami, zaczynają gorączkowo wertować podręczniki i zbiory zadań. Przyswojenie ogromnej ilości materiału może jednak sprawić duże kłopoty, dlatego warto dopomóc szczęściu i zagwarantować sobie kilka dodatkowych punktów na maturze. To całkowicie realne i nie wymaga dużego nakładu pracy. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami! Więcej…