Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule.
Czym jest egzamin zawodowy?
Egzamin ten potwierdza kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodu technika farmacji. Służy sprawdzeniu, czy kandydaci opanowali w wystarczającym stopniu wiadomości i umiejętności w zakresie ustalonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. To egzamin zewnętrzny, na którym obowiązują te same wymagania, kryteria oceniania oraz zasad oceniania przez instytucje zewnętrzne. Do egzaminu mogą przystąpić absolwenci szkół zawodowych ponadgimnazjalnych i policealnych takich jak np. studium medyczne Dental Service w Szczecinie. Egzamin przeprowadzany jest raz w roku szkolnym.
Jak wygląda egzamin?
Egzamin dla techników farmaceutycznych składa się z 2 etapów: pisemnego oraz praktycznego. Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu i składa się z 2 części: w czasie części I sprawdzane są wiadomości związane z wykonywaniem tego zawodu, natomiast II – dotyczy zatrudnienia i działalności gospodarczej. Część I składa się z 50 zadań, natomiast część II to 20 zadań. Etap pisemny egzaminu trwa 120 minut. Na egzaminie praktycznym sprawdzana jest umiejętność rozwiązywania problemów właściwych dla zawodu technika farmaceutycznego. Część ta trwa 180-240 minut.
Warunki zdania egzaminu
W części pisemnej za każde dobrze rozwiązane zadanie zdający otrzymuje jeden punkt. Aby zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania w części I oraz 30% punktów w części II. Natomiast w części praktycznej egzaminu ocenie podlega projekt realizacji określonych prac lub projekt realizacji określonych prac oraz ich efekt zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny. Zdający musi w tej części uzyskać 75% punktów możliwych do uzyskania. Spełnienie wyżej wymienionych wymagań oznacza zdanie egzaminu i co za tym idzie – uzyskanie kwalifikacji zawodowych.