Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Nawożenie pszenicy jarej – najważniejsze informacje

Pszenica jara jest zbożem wymagającym i stosunkowo wrażliwym. Owszem, niestraszne jej przymrozki, tym niemniej słabo rozwinięty system korzeniowy oraz krótki okres akumulacji składników odżywczych z gleby sprawiają, że pszenica jara niezbyt dobrze znosi suszę lub niską dostępność składników odżywczych w glebie. Więcej…

Język polski nie musi być trudny! Jak się go skutecznie uczyć?

Znam język polski – a jaka jest Twoja super zdolność? Uwierzyłeś w mit, że najtrudniej jest nauczyć się języka polskiego? A może obawiasz się, ze opanowanie go na poziomie lepszym niż komunikatywny jest ponad Twoje możliwości? To nie prawda! Poznaj kilka rad, jak skutecznie nauczyć się tego języka. Więcej…

Zwierzęcy kompas

Naukowcom z Chin udało się znaleźć cząsteczkę za sprawą której zwierzęta mogą wyczuwać strony świata. Więcej…

Nauka chemii może być ciekawa!

By przekonać się, że chemia jest nauką nie tylko pożyteczną ale i ciekawą wystarczy zastanowić się co uczynilibyśmy bez plastiku, czy penicyliny? Wiele wynalazków chemicznych zmieniło świata, poprawiło komfort życia, bez których dziś nie wyobrażamy sobie życia. Chemia jest nauką bardzo bliską życiu samemu w sobie. To ze związków chemicznych składa się ciało człowieka, to dzięki reakcjom chemicznym dochodzi do zapłodnienia i powstania człowieka. Woda jako źródło życia to jeden ze związków chemicznych tuż obok węgla, który mimo upływu lat jest wciąż obiektem badań i analiz chemicznych. Więcej…

Elektrosmog

Coraz częściej mówi się o skażeniu elektromagnetycznym. Urządzenia elektryczne lub aparaty telekomunikacyjne stanowią nieodłączną część naszego życia i dostarczają niezbędnych usług. Ich funkcjonowanie opiera się na polach elektromagnetycznych, które rozpowszechniają się w środowisku, w którym żyjemy. Więcej…
Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

farmaceuta mNieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule.

Czym jest egzamin zawodowy?

Egzamin ten potwierdza kwalifikacje zawodowe do wykonywania zawodu technika farmacji. Służy sprawdzeniu, czy kandydaci opanowali w wystarczającym stopniu wiadomości i umiejętności w zakresie ustalonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. To egzamin zewnętrzny, na którym obowiązują te same wymagania, kryteria oceniania oraz zasad oceniania przez instytucje zewnętrzne. Do egzaminu mogą przystąpić absolwenci szkół zawodowych ponadgimnazjalnych i policealnych takich jak np. studium medyczne Dental Service w Szczecinie. Egzamin przeprowadzany jest raz w roku szkolnym.

Jak wygląda egzamin?

Egzamin dla techników farmaceutycznych składa się z 2 etapów: pisemnego oraz praktycznego. Etap pisemny przeprowadzany jest w formie testu i składa się z 2 części: w czasie części I sprawdzane są wiadomości związane z wykonywaniem tego zawodu, natomiast II – dotyczy zatrudnienia i działalności gospodarczej. Część I składa się z 50 zadań, natomiast część II to 20 zadań. Etap pisemny egzaminu trwa 120 minut. Na egzaminie praktycznym sprawdzana jest umiejętność rozwiązywania problemów właściwych dla zawodu technika farmaceutycznego. Część ta trwa 180-240 minut.

Warunki zdania egzaminu

W części pisemnej za każde dobrze rozwiązane zadanie zdający otrzymuje jeden punkt. Aby zdać egzamin, należy uzyskać co najmniej 50% punktów możliwych do uzyskania w części I oraz 30% punktów w części II. Natomiast w części praktycznej egzaminu ocenie podlega projekt realizacji określonych prac lub projekt realizacji określonych prac oraz ich efekt zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny. Zdający musi w tej części uzyskać 75% punktów możliwych do uzyskania. Spełnienie wyżej wymienionych wymagań oznacza zdanie egzaminu i co za tym idzie – uzyskanie kwalifikacji zawodowych.

farmaceuta

Polecamy także:

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…

Szczepionka na AIDS?

Możemy szykowac sie na zwrot w walce z AIDS. Amerykańscy naukowcy stworzyli preparat, który ma za zadanie ochronę przed zarażeniem wirusem. Więcej…

Beton towarowy - materiałem wszechstronnego zastosowania

W trakcie budowy robimy wszystko, żeby zaoszczędzić. Jednym z popularnych sposobów jest samodzielne ukręcanie betonu w małej betoniarce. Pomysł dobry, ale tylko w przypadku wykonywania pomniejszych rzeczy, takich jak budowa chodnika czy podjazdu. Więcej…

Nowy model Tesli

Zgodnie z poprzednimi informacjami Elona Muska, w końcu nadszedł ów moment, kiedy Tesla przedstawiła prototypy długo oczekiwanego Modelu 3. Konstruktorzy zakładają, że podbije on serca wszystkich wielbicieli samochodów elektrycznych zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata. Więcej…

Firmy hostingowe

Firmy oferujące hosting wyrastają jak grzyby po deszczu, prawie że każdego dnia pojawia się jakaś firma, a często nawet kilka. Nowej osobie w "branży" ciężko będzie się zorientować na samym początku, mrowie ofert, różnie podawane parametry i co najważniejsze różne ceny. Więcej…