Transport, spedycja i logistyka to pojęcia często mylone. Czym różnią się ich zakresy i w jaki sposób są one ze sobą powiązane? O tym w poniższym artykule.
Logistyka
Logistyką nazywa się zwykle cały proces, który obejmuje planowanie, realizację oraz kontrolę przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych. Powiązane są z nią różnego rodzaju działania, takie jak obsługa klienta, przepływ informacji od punktu pochodzenia aż po punkt konsumpcji, ale również kontrola zapasów, pakowanie, obsługa zwrotów i składowanie. Jej zasięg doskonale przedstawia tzw. reguła „7R” (right product, right quantity, right place, right condition, right customer, right time, right price).
System logistyczny
Wiele dużych firm posiada własny system logistyczny, czyli taki, który obejmuje produkcję, transport, magazynowanie i odbiorcę oraz wszelkie relacje, które między nimi zachodzą. Tego rodzaju systemy można zaklasyfikować na podstawie różnorodnych kryteriów. Przede wszystkim jest to kryterium funkcjonalne, w którego skład wchodzą systemy: zaopatrzenia, produkcji, dystrybucji, zwrotów. Inne kryterium (strukturalno-decyzyjne) obejmuje system planowania, sterowania, organizacji i kontroli. Uznaje się również podział systemów logistycznych ze względu na szczebel, według którego istnieją systemy operacyjny, strategiczny i normatywny.
Małe i średnie przedsiębiorstwa natomiast stawiają na outsourcing. Logistyka w Warszawie i wokół innych dużych miast jest mocno rozwinięta. Wciąż jednak powstają nowe firmy zajmujące się tą dziedziną, a więc znalezienie odpowiedniego operatora logistycznego nie powinno stanowić dziś problemu, nawet przy mocno ograniczonym budżecie.
Transport
Skoro logistyka obejmuje wszystkie procesy dotyczące przepływu surowców, materiałów i wyrobów gotowych, to zawiera w sobie również transport. Czym bowiem jest transport? Terminem tym nazywamy przemieszczanie ludzi i ładunków w przestrzeni korzystając przy tym z różnorodnych środków transportu. Wyróżniamy kilka rodzajów transportu, który może być dzielony ze względu na środowisko, w którym ładunek się porusza (powietrzny, lądowy oraz wodny lub podziemny, naziemny i nadziemny). Kiedy towary przewożone są kilkoma środkami transportu możemy natomiast mówić o transporcie mieszanym.
Spedycja i łańcuch dostaw
Z transportem i logistyką powiązana jest również spedycja. Jej zadaniem jest organizowanie transportu towarów. Łańcuchem dostaw natomiast nazywamy ciąg operacji związanych bezpośrednio lub pośrednio z zaspokajaniem potrzeb klienta. W jego skład wchodzą więc rozwój produktów, ich produkcja, marketing, ale również dystrybucja, finanse oraz obsługa klienta. Jest to zatem najszerszy z wymienionych terminów.