Zespół jelita drażliwego to ostatnio coraz częściej napotykane schorzenie wśród społeczeństwa. Istnieje prawdopodobieństwo, że już co trzecia osoba może mieć z nim problemy. Przelewanie w żołądku, obciążenie i nawracające bóle wymieniane są za każdym razem. Te objawy może nie powodują zagrożenia życia czy zdrowia, ale są bardzo uciążliwe dla codziennego funkcjonowania i jest to powód, dla którego ludzie szukają ukojenia. Odpowiedzią na to może być właśnie rewolucja w profilaktyce IBS, czyli Dieta FODMAP.
Najlepszym sposobem na diagnozę zespołu jelita wrażliwego jest działanie na zasadzie wykluczenia. Jest to spowodowane faktem, że niektóre objawy są bliźniaczo podobne do tych wynikających chociażby z alergii pokarmowych. Ważna jest więc odpo¬wiednio postawiona diagnoza, ażeby sposób i rodzaj leczenia był dokładnie dopasowany do schorzenia i dolegliwości. Odpowiedzią na problemy tych, którzy borykają się z Zespołem Jelita Drażliwego, znanego pod inną nazwą jako IBS jest właśnie dieta FODMAP.
Ogólne założenia FODMAP opierają się na eliminacji, a następnie na ograniczeniu wybranych produktów, zawierających szkodzące składniki. To właśnie od zawartości tych ostatnich zależy stopień nasilenia objawów IBS. Dlaczego? Spowodowane jest to faktem, że te związki zwiększają produkcję gazów spowodowanych fermentacją w jelicie grubym. Przelewanie, biegunki czy wzdęcia jest więc efektem tych działań. Co należy eliminować? Wśród czynników wymienia się fruktozę, czyli cukier prosty występujący w naturalny sposób w owocach i miodzie. Kolejnym składnikiem jest laktoza, występująca w mleku i jego przetworach, fruktanów, galaktanów i polioli, inaczej zwanych alkoholem cukrowym, powszechnie używanym jako słodziki. Jak widać, podjęcie stosowania diety FODMAP wyklucza planowanie jadłospisu z włączeniem nabiału, owoców, miodu czy wielu innych produktów. Warto jednk wiedzieć, że dieta tego rodzaju nie musi być stosowana przez całe życie. Zazwyczaj trwa ona przez okres maksymalnie 6 tygodniu.
Po upływie tego czasu zaleca się stopniowe rozszerzanie diety, co rozumie się przez wprowadzanie wykluczonych produktów pojedynczo i w małej ilości, tak, aby na własnym organizmie sprawdzić poziom tolerancji i obserwować jego reakcję. Jest to sprawa bardzo indywidualna, dlatego nie należy sugerować się działaniem innych. Wprowadzanie produktów jest bardzo istotne z faktu, iż zapobiega ryzykom pojawienia się wielu niedoborów. W myśl zasady, że prawidłowy sposób odżywiania ma zapewniać uzupełnienie wszystkich niezbędnych substancji.