Bardzo dużo słyszy się o zwiększonych normach cząsteczek stałych w powietrzu, określanych jako PM 2, 5 i PM 10. Wiele miast ma stale podwyższony poziom zanieczyszczeń i smog. Powoduje to szereg dolegliwości związanych z układem oddechowym, dlatego warto nosić maski przeciwpyłowe wielorazowego użytku. Tylko jak ją wybrać?
Wybór maski przeciwpyłowej
Pewnie zastanawiasz się, jak rozpoznać maskę przeciwpyłową. Poznasz ją po charakterystycznej konstrukcji z zaworkiem, który ułatwia wymianę powietrza i sprawia, że w masce mniej się pocisz. Taka maska doskonale nadaje się do aktywności fizycznej w miejskich warunkach. Dzięki temu nie wdychasz zanieczyszczeń. Maski przeciwpyłowe różnią się od siebie stopniem filtracji, czyli rodzajem użytego filtra. Niektóre mogą zatrzymywać 99, 5% zanieczyszczeń, a inne nawet 99, 9%. Te ostatnie są polecane w przypadku znacznych zanieczyszczeń powietrza, a co ciekawe mogą zatrzymywać także bakterie i wirusy. Dlatego są odpowiednie dla osób o obniżonej odporności, a także zdrowych osób, które nie chcą się zarazić w czasach panujących epidemii. Maski, które charakteryzują się najlepszą filtracją określane są skrótem N99. Maski te należą do klasy p3. Możemy wyróżnić jeszcze klasę p1 i p2. W przypadku p1 zatrzymywanych jest 80% pyłów i taka maseczka może przepuszczać część pyłów PM 2, 5. Klasa p2 to już maseczki, które zatrzymują co najmniej 94% pyłów o średnicy poniżej 0, 5 mikrometrów. Maska przeciwpyłowa p3 zatrzymuje co najmniej 99, 5% cząstek o średnicy do 0, 5 mikrometrów. Maseczka przeciwpyłowa N99 zatrzymuje nie tylko 99% pyłów, ale również 99, 6% wirusów oraz 99, 7% bakterii.
Na co należy zwrócić uwagę - dopasowanie i pranie
Zatem, jak wybrać maskę przeciwpyłową? To proste. Najlepiej zdecydować się na tę, która zatrzymuje najwięcej zanieczyszczeń. Oczywiście aby była skuteczna musi ściśle przylegać do twarzy, a przede wszystkim do nosa. Trzeba ją także prawidłowo zakładać i zdejmować bez dotykania twarzy czy nosa. Oczywiście po zdjęciu najlepiej ją wyprać. Tylko wtedy ma się pewność, że przy następnym użyciu nie ma na niej groźnych bakterii i wirusów. Jeśli chodzi o ochronę przeciwpyłową to jedna maseczka wystarcza na 3-4 miesiące. Potem trzeba zaopatrzyć się w kolejną, aby filtracja była skuteczna.