Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

In vitro dla nosorożców

Czy in vitro może być ratunkiem dla zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt? Znawcy tematu doszli do wniosku, iż dla nosorożca białego północnego in vitro mogło by okazać się skutecznym sposobem na uchronienie tego gatunku przed wymarciem. Więcej…

Wiedza o finansach dostępna w internecie

Produkty finansowe oferowane są przez instytucje bankowe i poza bankowe tzw. parabanki. To już nie tylko konta osobiste, kredyty hipoteczne i konsumpcyjne. Za pośrednictwem banków możemy oszczędzać, kupować papiery wartościowe i dokonywać wiele innych transakcji. Więcej…

Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Więcej…

Czy warto zmienić konto bankowe?

Zmiana konta bankowego to proces, w którym niechętnie uczestniczymy. Z czego wynika niechęć?   Więcej…

Jak nauczyć się chemii od podstaw?

Chemia to prawdopodobnie jeden z najtrudniejszych przedmiotów, z którymi przychodzi się zmierzyć uczniom. Która z nauk bowiem, zajmuje się budową, właściwościami substancji, ich jakościowymi i ilościowymi przemianami, warunkami, w których te przemiany zachodzą i zjawiskami, które im towarzyszą? Ogrom wiedzy, jaką trzeba okiełznać podczas lekcji jest olbrzymi, dlatego niektórzy w chemii nie widzą nic pociągającego, a jeszcze inni z trudnością przyswajają zadawane tematy. Jak okiełznać chemię od podstaw? Więcej…
Wychowanie dzieci w czasie pandemii

Wyedukować, przechować, czy separować? Czyli kilka spostrzeżeń o zajmowaniu się dzieci w erze pandemii Covid-19.Pandemia Covid 19, to okoliczności dla nas wszystkich męcząca jak również niepokojąca. Od dwóch lat jesteśmy bombardowani statystykami, a nasze egzystencja społeczne opiera się już nie na regułach savoir vivre, lecz na obostrzeniach i reżimie sanitarnym. Jednak wierzcie mi, istnieje w tym wszystkim jeszcze coś trudniejszego niż tylko unikanie zakażenia. Coś, co nie traktuje tylko nas, dorosłych. Bowiem odnosi się do przyszłych pokoleń, do naszych dzieci oraz skutków ich wychowywania w czasach pandemii Covid-19.

pozostanie beztroskim i zaangażowanym rodzicem staje się heroicznym wyzwaniem. Według niektórych wprost niemożebnym,utopijnym. I kiedy media, już nie pomnisz który raz z rzędu, podają, że dzieci kolejny raz zostają w domach, dostajesz ataku szału wraz z wieloma milionami innych Polaków i Polek. I tu w żadnym razie nie chodzi o ów lockdown, o to, iż należy przestrzegać obostrzeń. Unikanie infekowania jest de facto dla rodziców normalne. wszystkim pewnie zdarzyło się niegdyś krzywo zerknąć na jakąś matkę, która z dynamiką wpychała swoje zakatarzone, kaszlące latoroślę do grupy przedszkolaków - „ No, kobieto- my też musimy chodzić do pracy, a ty w tej chwili naszemu dziecku podkładasz bombę biologiczną”. Jednak w przypadku, kiedy zamykane są wszystkie placówki szkolno - wychowawcze, to temat staje się zbiorowy i zaczyna obejmować dziedziny, które w własnej przezorności rodzice przerzucają na wychowawców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, logopedów, a w największym stopniu - na równolatków dzieci.

Po raz kolejny pojawia się możność, by odczuć jarzmo tej potężnej rodzicielskiej odpowiedzialności. I kiedy tak w napływu myśli pragniesz na siłę poskładać grafik, wygrzebać w necie nowoczesne metody pobudzania rozwoju umysłowego, kupić popularne programy edukacyjne, lekcję gry na akordeonie online, przypominasz sobie, że w byciu rodzicem nie chodzi o to, żeby przeżyć, ale o to, żeby być.W czasach, w którym walutą stała się nie tylko dane, ale i emocje, właściwie nie trzeba wyjaśniać, że ten okres, który możesz teraz spędzić z rodziną, to nieplanowany, ale niesłychanie sprzyjający efekt przypadkowy pandemii. Bo gdy przebywasz więcej ze swoim dzieckiem, masz możność lepiej go pojąć. Jemu także jest w tej chwili bardzo trudno. I choć twój jedenastolatek o niczym innym nie plótł, jak jeno o tym, że „chce już na zdalne” - to chodziło mu nie o to, że chciał siedzieć w pojedynkę w domu, przed kompem. Chciał luzu, mniej nauki i wszystkiego, o czym fantazjuje każdy chłopiec od pradziejów. A w tej chwili twój chłopak dostał nudę, powierzchowną edukację i komputer, w zamian kumpli.

Czy zatem należałoby pod kątem pandemii koronawirusa specjalnie zmienić swoje rodzicielstwo? Tak de facto to kwestia z tytułu jest na tyle zaczepne i bezzasadne, że totalnie ignoruje kwestię, że rodzicem jesteś na całe życie, od momentu narodzin twojego dziecka. Od początku rodzina trwa i przechodzi przez rozliczne etapy, te dobre, radosne chwile, jak i te zagmatwane, kryzysowe. A to, co jest trwałą bazą i fundamentem, to jest dobra relacja i prosta, szczera miłość. Wskazane jest o tym pamiętać, szczególnie, że kiedy fundamenty są solidne, to i budowli nic nie ruszy.

Polecamy także:

W jaki sposób celebrować Dzień Św. Walentego?

Święto św. Walentego, znane również jako Walentynki, to popularna na całym świecie uroczystość zadedykowana przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego każdego roku. Wówczas ludzie wyznają swoją sympatię wobec swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich wybrańców. Obyczaj obchodzenia Walentynek sięga antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. Już w średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone na całym świecie, a oblubieńcy wysyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, by wyrazić swoją miłość. Przeczytaj więcej o historii, Dnia św. Walentego, żeby odkryć motywację do objawiania uczuć. Więcej…

W jaki sposób przebiega kremacja?

Kremacja była często stosowana w czasach przedchrześcijańskich i starożytnym Rzymie. W niektórych kulturach, np. hinduskiej, w niezmienionej postaci przetrwała do dziś. Obecnie wraca do łask ze względu na wysokie ceny działek cmentarnych, a także jeśli należała do ostatnich życzeń zmarłego. Kremacja zwłok jest formą pochówku coraz chętniej stosowaną również w Polsce, choć do tej pory zdecydowany prym wiedzie na zachodzie Europy i w USA. Przyjrzyjmy się jak zabieg kremacji wygląda z bliska. Więcej…

Igrzyska Olimpijskie - co to jest, krótka historia

Igrzyska Olimpijskie to najbardziej prestiżowe zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których zaplanowane są zmagania w wielu dyscyplinach indywidualnych jak i zespołowych. Więcej…

Dlaczego zaprzestaliśmy lotów na Księżyc?

Człowiek postawił pierwszy krok na księżycu 46 lat temu. Mówiono o tym dokonaniu, że jest "wielkim krokiem dla ludzkości", natomiast wydaje się, że sukces misji Apollo został zmarnotrawiony. Więcej…

Matura 2016. Chcesz zdać? Sprawdź, jak się uczyć.

Nie ukrywajmy – to co przydaje się na maturze najbardziej to solidne przygotowanie. Jeśli masz pewność, że wiesz naprawdę dużo, nawet stres jest mniejszy. Ale od czego zacząć? Jak rozplanować naukę, żeby wszystko pamiętać na dłużej i przede wszystkim jak się zmotywować, żeby z powtórką materiału nie czekać do ostatniej chwili. Spokojnie, istnieje klika metod, które ktoś już przetestował. Więcej…