Adiuwanty są preparatami, które nie posiadają zbyt długiej historii stosowania w rolnictwie. Mimo to z roku na rok przekonuje się do nich coraz większa liczba ludzi, a co za tym idzie - same adiuwanty stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak się dzieje? Czym w ogóle są adiuwanty i do czego się je stosuje?
Adiuwanty
Adiuwanty, bądź adjuwanty, to inaczej wspomagacze. W taki sposób określa się każdą substancję, którą stosuje się ze środkami ochrony roślin bądź nawozami, a która następnie modyfikuje właściwości biologiczne substancji aktywnych lub zmienia parametry chemiczne cieczy użytkowej. Może to być na przykład zmiana w pH substancji. Trzeba pamiętać, że same adiuwanty nie zwalczają patogenów i nie odżywiają roślin. Dopiero w połączeniu z innymi substancjami, modyfikując je, dają pożądane efekty. Jedną z firm zajmujących się dystrybucją adiuwantów, używanych do zabiegów agrotechnicznych wody jest Biostyma. Przedsiębiorstwo oferuje trzy rodzaje tych skutecznych produktów. Pierwszy z nich to produkty lateksowe, mające za zadanie zabezpieczanie przed osypywaniem się nasion z łuszczyn i strąków, zapobieganie porastaniu ziarna zbóż i ochronę przed zmywaniem fungicydów kontaktowych przez deszcz i deszczowanie. Drugą grupę stanowią kondycjonery wody, zakwaszające i zmiękczające ciecz roboczą. Natomiast trzecią grupę tworzą typowe adiuwanty nalistne i doglebowe, które stosowane łącznie z agrochemikaliami zwiększają bezpieczeństwo ich aplikacji. Firmy produkujące środki ochrony roślin w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów opracowują coraz to nowsze formuły substancji, aby odbiorcy mogli być w stu procentach zadowoleni z zakupionych produktów. Dlatego możemy mieć pewność, że produkty oferowane przez firmę Biostyma są najlepszej jakości.
Zalety korzystania z adiuwantów
Dzięki zastosowaniu adiuwantów poprawia się stopień zwilżenia opryskiwanej powierzchni. Takie substancje powodują również rozprowadzenie kropli oprysku na powierzchni całego liścia, przez co jest on odpowiednio chroniony. Dzięki swoim właściwościom adiuwanty sprawiają, że wielkość kropel jest wyrównana, a to z kolei powoduje, że niektóre z nich nie będą znoszone przez wiatr i oprysk będzie równomierny. Również deszcz nie będzie w stanie zaszkodzić opryskowi - krople nie będą zmywały substancji z liści. Adiuwanty stosowane razem z substancjami ochrony roślin zapobiegają ich pienieniu się, a dodatkowo korygują odczyn i twardość wody. Dzięki zastosowaniu adiuwantów istnieje możliwość zużywania niższych dawek środków ochrony roślin. Skuteczność preparatu nie zmieni się w porównaniu do stosowania większych dawek. Należy także nadmienić, że dzięki wykorzystaniu adiuwantów zmniejsza się ilość wody potrzebnej do oprysku, a co za tym idzie - skraca się czas pracy poświęcany na dodatkowe przejazdy i uzupełnianie cieczy.
Stosowanie adiuwantów
Adiuwanty stosuje się po to, aby poprawić skuteczność chwastobójczą preparatu. Same w sobie nie mają żadnych niezwykłych właściwości, ale stosowane razem z innymi preparatami pozwalają na jeszcze większą ochronę spryskiwanych roślin. Substancja aktywna zachowuje się jak powłoka chroniąca rośliny - dlatego jej zmycie czy całkowite wysuszenie jest niemożliwe. Adiuwanty stosuje się także w sytuacjach, kiedy choroby, szkodniki czy chwasty są trudne do zwalczenia. Tego typu preparaty poprawiają skuteczność zabiegu i ograniczają uodparnianie się patogenów.
Trzeba pamiętać o tym, że lepiej chronione i nawożone uprawy to wyższy plon. Jeśli wykonywany oprysk będzie jeszcze lepszej jakości niż dotychczas, nie będzie powodów, aby martwić się o choroby roślin. Warto skorzystać z oferty firmy Biostyma, która oprócz samych adiuwantów w swojej ofercie posiada także inne produkty stymulacji upraw.