Przemoc w rodzinie. Do niedawna sprawa, o którym nikt nie chciał głośno mówić. Zażenowanie, brak zrozumienia, egoizm albo myślenie stereotypami. Lepiej jest zamknąć oczy na istniejące problemy, zwłaszcza, kiedy wydaje się, że nas nie dotyczą. Przemoc w rodzinie jest problemem ogólnospołecznym. Jej przyczyny są głęboko zakorzenione w często sprzężonych ze sobą czynnikach ekonomicznych, psychologicznych, czy kulturowych. Bagatelizowanie przemocy w rodzinie, niedostatek skutecznego wsparcia ze strony społeczeństwa powoduje, że problem stale się natęża i wywołuje nieodwracalne krzywdy.To dlatego Stowarzyszenie Inicjatywa Obywatelska „Pro Civium” rozpoczęło projekt „przeMoc w rodzinie”, która nie tylko zwraca uwagę na istnienie problemu przemocy w rodzinie, lecz przede wszystkim wskazuje drogę poszukiwania pomocy dla rodzin których dotyka przemoc.
Kampania „przeMoc w rodzinie” ma swój przejaw między innymi w spotach telewizyjnych emitowanych w TVN. Oprócz tego włączony został specjalny numer infolinii „TeleWsparcie” pod numerem 800 201 211 i czat online czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 - 18.00. Darmowej pomocy i porady osobom poszkodowanym udzielają prawnicy, psycholodzy, pedagodzy i doradcy zawodowi. Można również zgłosić się po pomoc specjalisty wypełniając formularz na stronie: pomocpostpenitencjarna.pl
Projekt „przeMoc w rodzinie” kierowany jest przede wszystkim do osób dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Ale ma on również za zadanie uwrażliwić społeczność na to destrukcyjne zjawisko i rozpowszechnić rozpoznawalność międzynarodowego znaku ręką „Pomóż mi”, który jest potajemnym sygnałem ze strony ofiary przemocy. Ten gest to w wielu przypadkach wyłączny droga wołania o pomoc, jaki ofiara przemocy ogólnie może przekazać. Osoba, która jest obserwatorem znaku „Pomóż mi” powinna w sposób niezauważalny szczególnie dla sprawcy przemocy, powiadomić policję o tym zdarzeniu. Szybka i zdecydowana reakcja może uratować komuś zdrowie lub nawet życie. „Dowiedz się, działaj” głosi hasło projektu „przeMoc w rodzinie”. Sitte.pl jako partner projektu udziela pełnego wsparcia kampanii od strony technicznej i bierze aktywny udział w propagowaniu tej inicjatywy.