Punkty gastronomiczne generują wyjątkowo duże ilości ścieków. Związane jest to z koniecznością mycia produktów spożywczych przed dalszą obróbką, jak również z ich gotowaniem. Nie można też zapomnieć oczywiście o zmywaniu brudnych naczyń, myciu podłóg czy praniu obrusów. Tak powstałych ścieków należy się pozbyć, uwzględniając przy tym wysokie wymogi sanitarne obowiązujące w gastronomii.
Jeśli w okolicy istnieje sieć kanalizacyjna, właściciel lokalu musi się do niej przyłączyć i uiszczać regularną opłatę z tytułu odprowadzania ścieków przemysłowych – tutaj właściwie nie ma alternatyw. Nie wszędzie jednak w naszym kraju dostęp do tego rodzaju infrastruktury jest tak samo łatwy. W mniejszych miejscowościach, a niejednokrotnie także na obrzeżach większych miast trzeba radzić sobie inaczej.
Wyższość oczyszczalni nad szambem
Do wyboru mamy zasadniczo rozwiązania takie jak szambo i oczyszczalnia. W przypadku punktów gastronomicznych na uwagę zasługuje szczególnie ta druga technologia. Wiąże się to nie tylko z kwestiami higieniczno-sanitarnymi, ale też z kosztami eksploatacyjnymi, które dla oczyszczalni na dłuższą metę okazują się po prostu o wiele niższe.
Oprócz wstępnej inwestycji w elementy instalacji oraz ich montaż opłat wymagają jedynie okresowe przeglądy, wywóz osadów, zakup preparatów, które należy dodawać do osadników i ewentualnie pobór energii, jeśli dany rodzaj oczyszczalni wspomagany jest zasilaniem prądem. Wszystko to zamyka się w kilkuset złotych rocznie, co stanowi doprawdy niewielki ułamek wydatków ponoszonych na funkcjonowanie lokalu gastronomicznego.
Ekonomicznie i ekologicznie
Sumienny przedsiębiorca oczywiście zna wartość każdej złotówki, z pewnością więc dostrzeże też tkwiący w montażu oczyszczalni potencjał marketingowy. Wyposażony we własną oczyszczalnię ścieków punkt gastronomiczny idealnie wpisuje się bowiem w obowiązujące obecnie trendy proekologiczne. Mając do wyboru skorzystanie z usług zwykłego lokalu oraz lokalu dbającego o segregację odpadów czy posiadającego właśnie oczyszczalnię, świadomy konsument niewątpliwie wybierze tę drugą opcję.
Dedykowane rozwiązania
Trzeba tylko pamiętać, by system oczyszczania ścieków był odpowiednio dostosowany do warunków panujących w branży gastronomicznej. Chodzi mianowicie o zwiększoną obecność w ściekach tłuszczów czy detergentów, która wymaga wbudowania specjalnego separatora, a także przygotowanie oczyszczalni na nierównomierny napływ nieczystości (wahania zarówno w skali dnia czy tygodnia, jak i sezonowe). W doborze optymalnego rozwiązania warto zdać się na profesjonalną firmę zajmującą się montażem oczyszczalni przemysłowych, taką jak choćby łódzkie przedsiębiorstwo EKO-BIO Oczyszczalnie. Zyskamy wówczas pewność, że poczyniona inwestycja szybko się zwróci, a w kwestii utylizacji ścieków naszemu lokalowi nie będzie można niczego zarzucić.