Wystawianie paragonów fiskalnych to podstawowy obowiązkiem każdego przedsiębiorcy, który korzysta z kasy rejestrującej. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jedyny. Właściciel urządzenia jest zobligowany m.in. do przechowywania kopii wszystkich wydrukowanych paragonów. Aby wspomniany obowiązek nie stał się uciążliwy, warto pomyśleć o kasie fiskalnej z modułem, który zapisuje dane na karcie pamięci.
Czego od przedsiębiorcy wymagają przepisy?
Prawo jasno definiuje, przez jak długi czas trzeba przechowywać różne dokumenty. Podobnie jest w tym przypadku. Zgodnie z przepisami, kopię paragonu fiskalnego należy archiwizować przez okres 5 lat, licząc od końca roku obrachunkowego, w którym dany dowód sprzedaży został wystawiony. Szczegółowe informacje, dotyczące tego zagadnienia, można znaleźć m.in. w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku (w sprawie kas rejestrujących).
Jak działa moduł elektronicznej kopii paragonów?
Kasa posiadająca moduł elektronicznej kopii paragonów zapisuje dane na karcie pamięci. Cały proces odbywa się automatycznie, bez konieczności ingerencji ze strony użytkownika. Niemniej, nie oznacza to wcale, że operator urządzenia nie musi niczego robić. Do jego obowiązków należy nadzorowanie prawidłowego i terminowego przekazywania danych do archiwizacji, korzystanie z autoryzowanego przez producenta programu archiwizującego (zgodnego z kartą kasy) oraz stosowanie nośników informatycznych określonych w książce danego modelu.
W urządzeniach rejestrujących najczęściej stosuje się karty pamięci o pojemności 2 GB. Bardziej zaawansowane technologicznie modele mogą jednak korzystać z nośnika, który pomieści nawet 4 GB danych. Obydwie wielkości zapewnią wiele lat komfortowej pracy.
Zalety kasy fiskalnej z kopią elektroniczną
Podstawowym atutem kasy fiskalnej z elektroniczną kopią paragonów jest oczywiście automatyzacja pracy. Ale na tym udogodnienia się nie kończą. Po pierwsze, zaletą tej technologii jest oszczędność na kosztach eksploatacji. Urządzenie korzysta bowiem jednorazowo tylko z 1 rolki papieru termicznego. W przypadku kopii tradycyjnej, za każdym razem trzeba wymieniać 2 wkłady.
Po drugie, zdecydowanie łatwiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo informacji, które są przechowywane w formie cyfrowej. Dane zgromadzone na elektronicznej kopii paragonów można w każdej chwili zapisać na dysku twardym komputera, płycie DVD lub innym nośniku. Dzięki temu zdecydowanie zmniejszy się ryzyko, że dokumentacja istotna z punktu widzenia firmy zostanie utracona.
Na krajowym rynku dostępnych jest wiele kas i drukarek fiskalnych z elektroniczną kopią paragonu. Są wśród nich zarówno te najmniejsze i najlżejsze (Posnet Mobile HS EJ), jak i innowacyjne (np. Posnet Revo) - wydające paragon fiskalny bezpośrednio w kierunku kupującego. Warto wspomnieć, że tego typu modele są coraz częściej wybierane przez użytkowników.
Aby dowiedzieć się więcej o kasach fiskalnych z elektroniczną kopią paragonów odwiedź tę stronę.