Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Intralipoterapia - co to takiego?

Zadowolenie z własnego wyglądu skutecznie poprawia nasze ogólne samopoczucie, pewność siebie i poczucie własnej wartości. To z kolei skutecznie poprawia jakość naszego życia praktycznie na każdej jego płaszczyźnie. Marzymy o płaskim brzuchu, gładkiej i jędrnej skórze, biodrach i udach bez grama zbędnego tłuszczu, niestety czasami dieta i ćwiczenia nie pomagają. Odpowiedzią na problem tego typu może być poddanie się zabiegowi intralipoterapii - w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm i na czym polega? Więcej…

Szkoła policealna w Gdańsku – czym kierować się podczas jej wyboru?

Ukończenie liceum to dzisiaj zdecydowanie za mało, by móc myśleć o atrakcyjnej pracy. Właśnie dlatego większość absolwentów chce uczyć się dalej, a szkoła policealna okazuje się coraz częściej lepszym rozwiązaniem niż studia. Jej najważniejszą zaletą jest znacznie krótszy czas nauki, ale także możliwość zdobycia kwalifikacji w zawodach, na które jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Jeśli interesuje Cię dobra szkoła policealna w Gdańsku, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki. Więcej…

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Które zwierzęta domowe pojawiają się w naszych mieszkaniach najczęściej? Obok piesków oraz kotów naszymi ulubieńcami często są gryzonie. Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam nieco więcej niż jedynie chomiki i myszki. W związku z tym w gronie naszych pupili pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczka podbiła serca Polaków swym wizerunkiem i prostotą hodowli. Choć nie jest to gryzoń zbyt trudny w hodowli, to jak każde zwierzę potrzebuje właściwego podejścia ze strony człowieka. Jak zatem należy dbać o koszatniczkę? Więcej…

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…
Co to jest obrazowanie medyczne?

obrazowanie-medyczne-mObrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi.

Pierwszy aparat do tomografii komputerowej powstał w 1967 roku. Zainicjował on nową erę w diagnostyce obrazowej, ponieważ pozwalał zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała bez użycia skalpela. Dzięki niemu nastąpił gwałtowny wzrost w rozwoju technik obrazowania medycznego. Pojawiły się udoskonalenia samego aparatu oraz zupełnie nowe technologie. 

Obecnie profesjonalna diagnostyka obrazowa to już nie tylko analogowe klisze, ale wysokiej klasy i jakości sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie pracy lekarza radiologa lub technika (np. sprzęt firmy Barco). 

obrazowanie-medyczneW naszych czasach do obrazowania wykorzystuje się:

  • promieniowanie rentgenowskie (RTG) i tomografię komputerową (TK),
  • promieniowanie izotopów promieniotwórczych (pozytonowa tomografia emisyjna PET) oraz scyntygrafię,
  • własności pola magnetycznego (jądrowy rezonans magnetyczny NMR),
  • własności ultradźwięków (ultrasonografia USG),
  • promieniowanie termiczne (termografia).

Przy wykorzystaniu konwencjonalnej diagnostyki rentgenowskiej obrazy otrzymuje się poprzez wykorzystanie promieniowania X, przepuszczonego przez badany organizm, a następnie narzuconego na błonę filmową, która jest wrażliwa na promienie rentgenowskie. Obrazy te charakteryzują się cieniami, które pojawiają się, ponieważ część promieniowania zostaje pochłonięta przez tkanki.

Ta metoda obrazowania pozwala na badanie np. złamanych kości lub chorób płuc. Jest to najstarsza metoda obrazowania, jednak jej nadmierne używanie może być szkodliwe dla organizmu.
Cyfrowe obrazowanie rentgenowskie jest zaawansowaną odmianą obrazowania konwencjonalnego, gdzie klisza filmowa została zastąpiona detektorami promieniowania X. Zaletą tej metody jest większa czułość, łatwiejsze przechowywanie danych oraz możliwość wprowadzania zmian w obrazy otrzymane przy jej pomocy.

Tomografia natomiast umożliwia wykonywanie zdjęć warstwowych. Dzielimy ją na tomografię transmisyjną, która wykorzystuje promieniowanie X oraz tomografię magnetycznego rezonansu jądrowego. Ta druga umożliwia nieinwazyjną analizę ciała poprzez wykorzystanie wiązki protonów umieszczonej w silnym polu magnetycznym. Pierwsze aparaty rentgenowskie były duże, co powodowało wydłużony czas badania. Współczesne tomografy mają mniejsze lampy generujące promieniowanie X oraz inną budowę (np. systemy do diagnostycznego diagnozowania na salach operacyjnych oparte o urządzenia Barco czy NEC).
Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jest rozwinięciem scyntygrafii, gdzie analizie poddawana jest wiązka gamma emitowana przez radioizotop. Obraz pacjenta uzyskuje się przy pomocy specjalnej kamery i jest on trójwymiarowym rzutem organizmu na płaszczyznę.

Wszystkie wyżej wymienione metody obrazowania, jak i te nie wymienione, służą do wykrywania konkretnych schorzeń, uszkodzeń, urazów lub zmian patologicznych w ciele człowieka. We współczesnej medycynie obrazowanie medyczne pełni rolę zarówno poznawczą jak i praktyczną. Stanowi jeden z podstawowych działów diagnostyki medycznej.

Polecamy także:

Jak zostać ratownikiem WOPR

Niesienie pomocy innym, doskonałe umiejętności pływackie i iście zimna krew – to cechy wyróżniające ratowników wodnych, którzy każdego dnia czuwają nad naszym bezpieczeństwem, podczas gdy my oddajemy się urokom wodnej rekreacji. Ta profesja jest opatrzona wielką odpowiedzialnością za ludzkie życie, wymagającą i skierowaną wyłącznie do tych kandydatów, którzy spełniają szereg określonych wymagań. Więcej…

Błędy początkujących blogerów

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób posiada prywatnego bloga, jednakże nie każdy bloger pomimo tworzenia zajmujących artykułów zyskuje powodzenie. Wynika to zwykle z nie przywiązywania uwagi do małych kwestii, nie raz czysto technicznych, jakie mogą powiększyć szanse na pomyślność bloga nawet o połowę! Więcej…

Jak rozbudzić w dziecku ukryte zdolności

Dzieci, szczególnie te najmłodsze, są ciekawe świata, chcą wiedzieć wszystko i o wszystko pytają. Już od ledwo mówiący brzdąc wykazuje konkretne zainteresowania, warto więc bacznie obserwować swoje dziecko, by odkryć jego naturalne predyspozycje i zdolności jak najwcześniej. Będzie to szczególnie istotne podczas wybierania w przyszłości szkoły, kierunku studiów czy zawodu. Więcej…

Co to jest i na czym polega piaskowanie konstrukcji stalowych?

Konstrukcje stalowe są jednym z podstawowych elementów budownictwa. Cenione są przede wszystkim ze względu na wysoką wytrzymałość i odporność. Nie są jednak wolne od problemów, a głównym jest podatność na korozję powodowana przez warunki atmosferyczne. Więcej…

Ile prawdy jest w obawach co do środków odchudzających?

Wokół tabletek na odchudzanie narosły mity, które sprawiają, że wiele osób obawia się po nie sięgnąć z powodów nie mających odzwierciedlenia w rzeczywistości. Więcej…