Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak wybrać najlepszą ofertę lokaty bankowej?

Wśród różnych produktów oferowanych przez instytucje finansowe, lokaty bankowe cieszą się dużym zainteresowaniem. To bowiem właśnie dzięki nim można bezpiecznie przechowywać swoje oszczędności, zyskując przy tym dodatkowe środki naliczone według oprocentowania. Więcej…

Wykorzystanie nowoczesnych technologii

Jak mocno zmieniło się ludzkie życie dzięki Internetowi oraz cyfryzacji wiemy chyba wszyscy. Kiedyś tak duży technologiczny skok miał miejsce na przestrzeni stuleci. Natomiast dla przykładu od chwili stworzenia pierwszego telefonu komórkowego i oddania go na rynek sprzedaży po obecne smartfony i tablety minęło zaledwie ponad 25 lat. Więcej…

Co wchodzi w zakres kompetencji miękkich?

Kompetencje miękkie dzieli się na umiejętności interpersonalne i osobiste. Te pierwsze nazywa się też umiejętnościami komunikacyjnymi. Jeśli chcesz aplikować na stanowisko kierownicze albo mocno powiązane z zasobami ludzkimi, powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są w Twoim przypadku kluczowe. Po tym, jak zgłębisz ich dokładną charakterystykę, od razu zrozumiesz, dlaczego są tak ważne… Więcej…

Jaki kierunek wybrać w szkole policealnej?

Szkoła policealna to miejsce, w którym możesz nie tylko uzupełnić swoje wykształcenie o maturę, ale również rozwinąć umiejętności w zawodzie, który wcześniej Cię interesował, a nie było ku temu możliwości. Sprawdź, jaki kierunek warto wybrać. Więcej…

Praca w grupie atutem coworkingu

Będąc jednoosobową firmą zazwyczaj pracujemy w swoim domu. Wiąże się to z tym, iż oszczędzamy na czynszu i jest to po prostu wygodne. Nie jesteśmy ograniczeni czasowo, możemy wstawać kiedy chcemy, a lodówka zawsze jest w zasięgu ręki. Niestety to właśnie te czynniki maja wpływ na naszą wydajność. Poza tym ciągłe przebywanie w domu znacznie obniża naszą kreatywność. Jeśli pracujemy tak przez wiele lat to po prostu się wypalamy. Właśnie dla takich osób powstała koncepcja coworkingu. Czym on tak naprawdę jest? Więcej…
Co to jest obrazowanie medyczne?

obrazowanie-medyczne-mObrazowanie medyczne jest dziedziną inżynierii biomedycznej, która zajmuje się obrazowaniem zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele przy pomocy różnego rodzaju oddziaływań fizycznych. Za narodziny obrazowania medycznego można śmiało uznać rok 1895, kiedy to niemiecki uczony Wilhelm C. Roentgen przypadkowo odkrył zjawisko promieniowania X. Dzięki temu odkryciu już sto lat temu lekarze diagnozowali np. złamane kości przy pomocy aparatów, które naświetlały kliszę promieniami rentgenowskimi.

Pierwszy aparat do tomografii komputerowej powstał w 1967 roku. Zainicjował on nową erę w diagnostyce obrazowej, ponieważ pozwalał zajrzeć do wnętrza ludzkiego ciała bez użycia skalpela. Dzięki niemu nastąpił gwałtowny wzrost w rozwoju technik obrazowania medycznego. Pojawiły się udoskonalenia samego aparatu oraz zupełnie nowe technologie. 

Obecnie profesjonalna diagnostyka obrazowa to już nie tylko analogowe klisze, ale wysokiej klasy i jakości sprzęt, którego zadaniem jest ułatwienie pracy lekarza radiologa lub technika (np. sprzęt firmy Barco). 

obrazowanie-medyczneW naszych czasach do obrazowania wykorzystuje się:

  • promieniowanie rentgenowskie (RTG) i tomografię komputerową (TK),
  • promieniowanie izotopów promieniotwórczych (pozytonowa tomografia emisyjna PET) oraz scyntygrafię,
  • własności pola magnetycznego (jądrowy rezonans magnetyczny NMR),
  • własności ultradźwięków (ultrasonografia USG),
  • promieniowanie termiczne (termografia).

Przy wykorzystaniu konwencjonalnej diagnostyki rentgenowskiej obrazy otrzymuje się poprzez wykorzystanie promieniowania X, przepuszczonego przez badany organizm, a następnie narzuconego na błonę filmową, która jest wrażliwa na promienie rentgenowskie. Obrazy te charakteryzują się cieniami, które pojawiają się, ponieważ część promieniowania zostaje pochłonięta przez tkanki.

Ta metoda obrazowania pozwala na badanie np. złamanych kości lub chorób płuc. Jest to najstarsza metoda obrazowania, jednak jej nadmierne używanie może być szkodliwe dla organizmu.
Cyfrowe obrazowanie rentgenowskie jest zaawansowaną odmianą obrazowania konwencjonalnego, gdzie klisza filmowa została zastąpiona detektorami promieniowania X. Zaletą tej metody jest większa czułość, łatwiejsze przechowywanie danych oraz możliwość wprowadzania zmian w obrazy otrzymane przy jej pomocy.

Tomografia natomiast umożliwia wykonywanie zdjęć warstwowych. Dzielimy ją na tomografię transmisyjną, która wykorzystuje promieniowanie X oraz tomografię magnetycznego rezonansu jądrowego. Ta druga umożliwia nieinwazyjną analizę ciała poprzez wykorzystanie wiązki protonów umieszczonej w silnym polu magnetycznym. Pierwsze aparaty rentgenowskie były duże, co powodowało wydłużony czas badania. Współczesne tomografy mają mniejsze lampy generujące promieniowanie X oraz inną budowę (np. systemy do diagnostycznego diagnozowania na salach operacyjnych oparte o urządzenia Barco czy NEC).
Tomografia emisyjna pojedynczego fotonu jest rozwinięciem scyntygrafii, gdzie analizie poddawana jest wiązka gamma emitowana przez radioizotop. Obraz pacjenta uzyskuje się przy pomocy specjalnej kamery i jest on trójwymiarowym rzutem organizmu na płaszczyznę.

Wszystkie wyżej wymienione metody obrazowania, jak i te nie wymienione, służą do wykrywania konkretnych schorzeń, uszkodzeń, urazów lub zmian patologicznych w ciele człowieka. We współczesnej medycynie obrazowanie medyczne pełni rolę zarówno poznawczą jak i praktyczną. Stanowi jeden z podstawowych działów diagnostyki medycznej.

Polecamy także:

Ekrany LED - prezentuj i angażuj

Funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie ekrany LED to dziś nieodłączny element działań reklamowych. Nasycone barwy i angażujący przekaz reklamowy, z pewnością zatrzymają uwagę odbiorcy na dłużej. Ekrany LED sprawdzają się zarówno w otwartej przestrzeni, jak i zamkniętych pomieszczeniach. Więcej…

Dr Canavero i przeszczep głowy

Walerij Spirydonow, śmiertelnie chory mieszkaniec Rosji, pragnie zostać pierwszym pacjentem, który podda się operacji przeszczepu ciała. Rosjanin choruje na chorobę Werdniga-Hoffmanna, czyli rdzeniowy zanik mięśni. Jest to choroba śmiertelna, mógłby go uratowac jedynie cud. Więcej…

Bolesność w kręgosłupie

Bóle kręgosłupa nie znikają tak szybko jak tego oczekujemy. To kręgosłup jest istotną podstawą ciała człowieka, na której utrzymuje się wszystko to z czego jest zbudowane ludzkie ciało. Znacząca większość osób ma już duże zwyrodnienia kręgosłupa, jednak wiele osób nie zdaje sobie z tego jeszcze sprawy, tymczasem inni umniejszają wagę problemu lub szukają innych przyczyn. Więcej…

Wszystko o peelingach własnej roboty

Kosmetyki domowej produkcji zdobyjają coraz to większą popularność. Są niedrogie i nieszkodliwe dla zdrowia! Peelingi z kategorii DIY mają szczególne miejsce w sercach entuzjastów kosmetyków. Nietrudno je zrobić, a ich działanie jest bardzo skuteczne. Dla wszystkich miłośniczek domowego spa i testów z kosmetykami: wszystko o peelingach domowej roboty! Więcej…

Kontrowersyje zastosowanie substancji psychotropowych

Psychotropowe substancje nie zawsze muszą być szkodliwe i złe. Okazało się, iż nadzorowane przyjmowanie niektórych z nich jest w stanie skłonić osoby leniwe do regularnych ćwiczeń fizycznych. Więcej…