Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Kangury sa leworęczne

Kangury podobnie jak ludzie, preferują posługiwać się jedną kończyną przednią. Rożnica jest taka, że większość tych torbaczy jest leworęczna. Naukowcy zapewniają, iż pierwszy raz udało im się odkryć preferencję do korzystania z jednej kończyny, u zwierząt innych niż ssaki naczelne. Więcej…

Mieszalniki tworzyw sztucznych – precyzyjna mieszanka podstawą produktów wysokiej jakości

Do wykonania dobrej jakości produktu niezbędne są odpowiednie tworzywa. Od odpowiedniego doboru proporcji oraz samych materiałów zależy czy efekt finalny będzie satysfakcjonujący. Dzięki mieszalnikom do tworzyw sztucznych będziemy mieli gwarancję, że towar przez nas produkowany jest najwyższej jakości. Więcej…

„Marsjanin" – premiera głośnej powieści już 19 listopada

Mark jest jednym z pierwszych ludzi na Marsie. Jedynym, który został tam porzucony. I prawdopodobnie pierwszym, który tam umrze. Walka o przetrwanie na obcej i wrogiej planecie oraz dojmująca samotność – to czeka pierwszego w historii kosmicznego rozbitka. Premiera głośnego „Marsjanina" już 19 listopada; w 2015 roku na ekrany kin wejdzie film na jego podstawie w reżyserii Ridleya Scotta. Więcej…

Lampy do ogrodu

Elementem małej architektury są także lampy do ogrodu, które powinny wyróżniać się wytrzymałością i oryginalnym designem. Jak wybrać najlepszą lampę do ogrodu? O czym warto pamiętać? Więcej…

Czym charakteryzuje się dobry szampan?

Szampana najczęściej kojarzymy z sylwestrem, a także z toastami podczas wesel, urodzin oraz innych ważnych okazji. W sklepach czeka na półkach mnóstwo różnych rodzajów szampana. Jak wybrać ten najlepszy? Więcej…
Jeśli innowacja, to po polsku

innowacje mMyśląc o innowacjach i rewolucyjnych technologiach, na myśl przyjdą nam pewnie amerykańscy naukowcy, japońskie korporacje czy niemieckie firmy. Słowa „Polska” i „innowacja” czy „wynalazek” rzadko tworzą związek frazeologiczny – pora to zmienić!

Wszyscy słyszeliśmy o grafenie czy o niebieskim laserze, może nawet w kontekście polskiej myśli technicznej. Kilka lat temu fanów militariów zelektryzował nowoczesny projekt polskiego czołgu, który docelowo ma dysponować opracowywaną cały czas technologią „niewidzialności”. Polscy nawet nie naukowcy, a studenci, wiodą prym w projektach autonomicznych pojazdów – łazików do eksploracji obcych planet. Projekty, w których uczestniczymy, zawracają w głowach zarówno naukowcom z całego świata, jak i zwykłym obywatelom. Co więcej, zawsze tak było!

Przykład odkrycia Kopernika, który ruszył Słońce i zatrzymał Ziemię jest może zbyt odległy czasowo i – z dzisiejszego punktu widzenia oczywisty – choć w owych czasach było to naprawdę epokowe odkrycie. Polska noblistka, Maria Skłodowska-Curie również zrewolucjonizowała świat nauki, choć rad i polon nie towarzyszą nam bezpośrednio w codziennym życiu. Mamy za to codzienny kontakt z kolorową telewizją i fotografią, którą zawdzięczamy Polakowi, Janowi Szczepanikowi. Jemu również winni jesteśmy uznanie za pierwszą w świecie kamizelkę kuloodporną, tkaną z jedwabiu i metalowych płytek na przełomie XIX i XX wieku.

Nieco wcześniej Ignacy Łukasiewicz wynalazł, czy może precyzyjniej – w procesie chemicznym uzyskał – naftę. Z kolei w okresie II Wojny Światowej, porucznik Józef Kosacki stworzył pierwszy na świecie wykrywacz min. Nafta wyszła już w zasadzie z użytku, choć cały czas używamy jej pochodnych. Kamizelki kuloodporne i wykrywacze min są na standardowym wyposażeniu każdej armii i służb specjalnych, ale chyba nikt z nas nie jest zainteresowany koniecznością ich codziennego użycia. Szczęśliwie, mamy polskie patenty i wynalazki, które towarzyszą nam na co dzień i zwiększają nasze bezpieczeństwo tak samo, jak kamizelka kuloodporna u żołnierzy.

Dr inż. Stanisław  Wosiński opatentował przełomową technologię Ceraqion, która dzięki właściwościom wody „zamrożonej” w mikrostrukturach porowatych ceramiki ekranuje i pochłania nawet 99% pola elektrycznego. Technologia ekranuje szkodliwe częstotliwości poprzez absorpcję, a jednocześnie nie zakłóca działania fal radiowych, GSM czy Wi-Fi. Wynalazek z Polski zdobył uznanie na arenie polskiej i zagranicznej, m. in. poprzez Złoty Medal na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie, Nagrodę Specjalną Instytutu Współpracy Europejskiej, czy Medal Marii Skłodowskiej-Curie. Te unikalne właściwości opatentowanej technologii zostały wykorzystane do opracowania ekranu NoEM Electro Protector – unikalnej farby podkładowej, która powstała we współpracy z Grupą Selena. Zawarte w produkcie cząsteczki wody uwięzione w strukturach porowatych ceramiki, ekranują szkodliwe pole elektryczne poprzez absorpcję, co skutkuje zmniejszeniem pola EM w otoczeniu. NoEM jest idealnym podkładem gruntującym pod każdy rodzaj farb białych i barwionych stosowanych wewnątrz pomieszczeń, przez co idealnie sprawdzi się także jako baza do kreatywnych, dekoratorskich rozwiązań. Działa stale w dzień i w nocy, nie zmieniając swoich właściwości ekranujących nawet przez 10 lat!

Artykuł powstał we współpracy z SELENA S. A., polskim producentem innowacyjnej farby NoEM Electro Protector.

innowacje

Polecamy także:

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Administrator Bezpieczeństwa Informacji

Od nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Zarządzania Marketingowego i Języków Obcych w Katowicach ruszy nowatorski kierunek studiów podyplomowych - Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Więcej…

Wytchnienie od miejskiego pośpiechu: Piękne przestrzenie do relaksu w sercu miasta

Wszyscy rezydenci ogromnych aglomeracji znakomicie potrafią zdefiniować to wrażenie, gdy potrzebujemy chwili oddechu od miejskiego tumultu i wzdychamy za spotkaniem z przyrodą. Na szczęście, w Polsce jest dużo ładnych skwerów i ogrodów, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i pozwalają na wypoczynek w objęciu przyrody. W tym artykule przyjrzymy się kilku wyselekcjonowanym miastom w Polsce: Lublinowi, Warszawie, Poznaniu i Krakowie, i wyjawimy ich zachwycające miejskie oazy. Więcej…

Szczepienie przeciwko starości?

A gdyby tak dało się zaczepić przeciwko starości? Naukowiec z Rosji jest przekonany, że jest taka możliwość. Postanowił sobie wstrzyknąć bakterie sprzed milionów lat, które znaleziono na Syberii w wiecznej zmarzlinie. Więcej…

Dedykowane rozwiązania informatyczne dla firmy - czy warto?

Każdy właściciel firmy staje kiedyś przed pytaniem, jakie zaplecze IT powinien zastosować. Czy ogólnodostępne oprogramowania i aplikacje spełnią wymagania jego przedsiębiorstwa czy może lepiej zainwestować w opracowanie narzędzi dedykowanych? Podjęcie tego typu decyzji nie jest sprawą łatwą należy, bowiem rozważyć czy nakład finansowy związany ze zleceniem stworzenia oprogramowania i aplikacji szytych na miarę przyniesie należyty zwrot z inwestycji. Więcej…