Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Jak zwiększać swoje kwalifikacje zawodowe?

W dzisiejszych czasach rynek pracy, usług i produktów ulega dynamicznym zmianom. Sytuacja zmieniła się diametralnie w porównaniu z latami ’80 i ’90, gdzie przez kilka czy kilkanaście lat ta sama osoba mogła bez przeszkód i ryzyka zwolnienia zajmować to samo stanowisko w tym samym zakładzie. Z jednej strony jest to związane z ryzykiem, ale zmiany są czymś, do czego można się przystosować i wykorzystać dla swojej przewagi. Więcej…

Egzamin w WORD - jak na przykład zdać za pierwszym podejściem?

Z legendarnym egzaminem na prawko wiążą się różnorodne historie. Przeważnie można usłyszeć, iż zaliczenie za pierwszym razem jest niewykonalne. Bezspornie to samo wydarzenie generuje wielki stres i poruszanie. Trzeba znakomicie poznać wszystkie reguły ruchu drogowego, rozsądnie manewrować samochodem i zachować refleks na wypadek nieroztropności pozostałych kierowców. A dodatkowo wciąż pojawiają się pogłoski o twardych egzaminatorach, czy innych nieprzyjemnych okolicznościach. W jaki sposób podejść do egzaminu, aby zaliczyć za pierwszym podejściem. Więcej…

Kontrowersyje zastosowanie substancji psychotropowych

Psychotropowe substancje nie zawsze muszą być szkodliwe i złe. Okazało się, iż nadzorowane przyjmowanie niektórych z nich jest w stanie skłonić osoby leniwe do regularnych ćwiczeń fizycznych. Więcej…

Jak wyglądają egzaminy zawodowe dla techników farmaceutycznych?

Nieodzownym krokiem do uzyskania uprawnień technika farmaceuty jest zdanie egzaminu zawodowego. Jak wygląda taki egzamin i czy trudno go zdać? Sprawdźcie szczegóły w naszym artykule. Więcej…

Nowoczesne telewizory

Postęp technologiczny zdaje się nie ustawać, a producenci co chwila usiłują nakłonić nas do aktualizacji domowego sprzętu audiowizualnego. Jeśli chodzi o telewizory najnowszą atrakcjąma być standard Ultra HD, zwany także zamiennie 4K, obiecujący znakomitą jakość obrazu oraz dźwięku. Więcej…
Międzynarodowy Dzień Wróbla

wrobel-mData 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany.

wrobelPodczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, wróbel zajął drugie miejscem pod względem częstotliwości występowania w ogrodach i parkach. Częściej spotykanym ptakiem był jedynie gawron.

Tymczasem populacja tego gatunku wciąż się zmniejsza. Na przykład w stolicy naszego kraju jego populacja od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do dziś spadła o około 47-48%, w Londynie o 60%, zaś w Hamburgu aż o 75%.

Jaka jest zatem tego przyczyna? Specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są zdania, iż najbardziej znaczący wpływ na obniżenie liczebności wróbla na terenie miast przypuszczalnie ma zmniejszenie dostepności miejsc lęgowych. Wróble najchętniej zawiązują swoje gniazda w różnych szczelinach budynków, na poddaszach, za rynnami. Niestety na skutek przeprowadzanych prac ociepleniowych oraz remontów takie miejsca coraz trudniej znaleźć. Jest to powód dla którego częściej spotkać możemy wróbla na obszarach, gdzie dominują starsze budynki.

Niesprzyjające dla wróbli bywa też obniżenie dostępności pokarmu, zmniejsza się ilość trawników, na których można znaleźć chwasty, których nasiona stanowią pokarm wróbli, na przykład włośnica, komosa, czy rdest. Zmniejsza się również ilość krzewów, stanowiących zarówno miejsce schronienia jak i pozyskiwania stawonogów, które stanowią pokarm dla młodych wróbli.

Wróble to ptaki, które nie przepadają za hałasem, dlatego też hałas miejski a także promieniowanie radiomagnetyczne mogą być powodem spadku ich liczby w miastach.

Polecamy także:

Jak zwiększać swoje kwalifikacje zawodowe?

W dzisiejszych czasach rynek pracy, usług i produktów ulega dynamicznym zmianom. Sytuacja zmieniła się diametralnie w porównaniu z latami ’80 i ’90, gdzie przez kilka czy kilkanaście lat ta sama osoba mogła bez przeszkód i ryzyka zwolnienia zajmować to samo stanowisko w tym samym zakładzie. Z jednej strony jest to związane z ryzykiem, ale zmiany są czymś, do czego można się przystosować i wykorzystać dla swojej przewagi. Więcej…

Jak powstaje wizytówka?

W dzisiejszych czasach, gdziekolwiek pójdziemy lub z kimkolwiek się spotkamy, jesteśmy zasypywani różnego rodzaju wizytówkami biznesowymi. Mogą one być proste, zwyczajne lub bardziej kreatywne, finezyjne. Wszystko to zależy od osoby, do której wizytówka należy. Więcej…

Nowy model Tesli

Zgodnie z poprzednimi informacjami Elona Muska, w końcu nadszedł ów moment, kiedy Tesla przedstawiła prototypy długo oczekiwanego Modelu 3. Konstruktorzy zakładają, że podbije on serca wszystkich wielbicieli samochodów elektrycznych zarówno w USA, jak i w pozostałych częściach świata. Więcej…

Wycena firm a decyzje właściciela

Dlaczego tak dużo rozmawia się na rynku o przychodach, a tak rzadko o wycenie firm? Więcej…

Zbawienny wpływ psa

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, iż kurz, który znajduje się w domach osób posiadających psa może strzec przed zakażeniem wirusem RSV, który atakuje drogi oddechowe, co zaś prowadzi do astmy u najmłodszych. Więcej…