Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

23.PIKNIK NAUKOWY POD HASŁEM „MY I MASZYNY”

11 maja br. na PGE Narodowym odbędzie się 23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik pod hasłem „My i Maszyny”. W tym roku przestrzeń stadionu zostanie podzielona na 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wydarzenie wstęp jest wolny. Więcej…

Eko Odkrywcy już po raz czwarty

Wystartowała już czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu Eko Odkrywcy, którego celem jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem ochrony środowiska naturalnego. Zwycięzcy otrzymają granty pieniężne z przeznaczeniem na realizację zgłoszonych projektów ekologicznych. Motywem przewodnim tegorocznego konkursu jest zastosowanie technologii w nauce przyrody i ochronie środowiska. Więcej…

Umowa o dofinansowanie z funduszy - jak ją poprawnie przeprowadzić?

Z wykorzystaniem Funduszy Europejskich zostało przeprowadzonych miliony projektów. Skutecznie wykonany projekt potrzebuje jednak solennego przygotowania i wykonania wielu działań mających za zadanie zrealizowanie wszelkich wytycznych przydzielanych przez umowę o dofinansowanie. Jak wydajnie zarządzać projektem? Kto może złożyć wniosek? W jakim celu jest wykorzystywane doradztwo projektowe? W jaki sposób zagwarantować sobie prawidłową realizację umowy? Poznaj kilka wskazówek dla przyszłych beneficjentów. Więcej…

Jak znaleźć dobrego ginekologa?

Ginekolog to wyjątkowej specjalizacji lekarz, od którego mamy prawo oczekiwać więcej niż od innych. To przed nim wszak trzeba odsłonić najbardziej intymne fragmenty naszego ciała, a często też zdradzić wstydliwe szczegóły dotyczące życia osobistego. Nie może więc być to osoba przypadkowa. Jak jednak znaleźć dobrego ginekologa, jeśli np. przeprowadzamy się do nowego miasta albo też pierwsza w życiu wizyta jest dopiero przed nami? Więcej…

Jak działa green screen?

Green screen to jedna z najpopularniejszych technik obróbki obrazu, bez której nie byłoby większości filmów i programów. Czy wiesz, jak realizowana jest prognoza pogody lub w jaki sposób powstał serial Gra o tron? Właśnie z zastosowaniem green screena, popularnie nazywanego również blue boxem. Dlaczego jest on tak często wybierany przez środowisko filmowe? Jak działa green screen? Więcej…
Międzynarodowy Dzień Wróbla

wrobel-mData 20 marca jest ustanowiona jako Międzynarodowy Dzień Wróbla. Nasz kraj zamieszkuje 5 - 7 milionów par wróbli. Niestety ich liczebność na obszarze miejskim nieustannie maleje. Gatunek tego ptaka to jeden z najbardziej rozpowszechnionych na całym świecie. Wróbla spotkamy niemalże na każdym kontynencie, w naszym kraju jest to ptak bardzo popularny i dobrze znany.

wrobelPodczas tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, wróbel zajął drugie miejscem pod względem częstotliwości występowania w ogrodach i parkach. Częściej spotykanym ptakiem był jedynie gawron.

Tymczasem populacja tego gatunku wciąż się zmniejsza. Na przykład w stolicy naszego kraju jego populacja od przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych do dziś spadła o około 47-48%, w Londynie o 60%, zaś w Hamburgu aż o 75%.

Jaka jest zatem tego przyczyna? Specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków są zdania, iż najbardziej znaczący wpływ na obniżenie liczebności wróbla na terenie miast przypuszczalnie ma zmniejszenie dostepności miejsc lęgowych. Wróble najchętniej zawiązują swoje gniazda w różnych szczelinach budynków, na poddaszach, za rynnami. Niestety na skutek przeprowadzanych prac ociepleniowych oraz remontów takie miejsca coraz trudniej znaleźć. Jest to powód dla którego częściej spotkać możemy wróbla na obszarach, gdzie dominują starsze budynki.

Niesprzyjające dla wróbli bywa też obniżenie dostępności pokarmu, zmniejsza się ilość trawników, na których można znaleźć chwasty, których nasiona stanowią pokarm wróbli, na przykład włośnica, komosa, czy rdest. Zmniejsza się również ilość krzewów, stanowiących zarówno miejsce schronienia jak i pozyskiwania stawonogów, które stanowią pokarm dla młodych wróbli.

Wróble to ptaki, które nie przepadają za hałasem, dlatego też hałas miejski a także promieniowanie radiomagnetyczne mogą być powodem spadku ich liczby w miastach.

Polecamy także:

Co warto wiedzieć o autoklawach przemysłowych?

W przemyśle spożywczym istnieje wiele urządzeń i maszyn, których wykorzystywanie daje zwiększenie trwałości produktów. Urządzenia, zapewniające świeżość jedzenia są niezwykle ważne i potrzebne, ponieważ pozwalają na dłuższe przetrzymywanie go w domach, dostarczanie w odległe miejsca i wiele innych. Ciekawym rozwiązaniem są na przykład autoklawy przemysłowe, które stosowane są szeroko przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Więcej…

Gogle VR - nowa rzeczywistość

Jak do tej pory był to element filmów sci-fi a także motyw spotykany w wielu grach komputerowych. Kilkanaście lat temu przeciętny Kowalski nie dałby wiary, że zakładając tylko i wyłącznie okulary będziemy mogli widzieć zupełnie co innego niż to co nas otacza. Oczywiście w pierwszej chwili myśląc o takich goglach można pomyśleć o użyciu ich tylko w grach komputerowych oraz konsolowych. Więcej…

Na czym polega postarzanie drewna sosnowego?

Wiele osób ceni drewniane meble czy podłogi ze względu na nietuzinkowy kolor. Czasami jednak, aby nadać drewnu odpowiednią barwę, należy poddać je procesowi postarzania. Zabiegu tego można dokonać samodzielnie, a jeśli wykonamy go w sposób prawidłowy będziemy mogli cieszyć się z niezwykłych drewnianych ozdobników, które dodadzą naszemu domowi klasy i uroku. Więcej…

Edukacja w dziedzinie energii elektrycznej

Prąd, który zrewolucjonizował świat w pierwszej połowie dwudziestego wieku, przyczynił się do gwałtownego i niepohamowanego rozwoju cywilizacji oraz poszczególnych dziedzin nauki. Wraz z prądem pojawiły się nowoczesne urządzenia i sprzęty, znacznie ułatwiające codzienne funkcjonowanie oraz wykonywanie czasochłonnych jeszcze do niedawna obowiązków zawodowych i domowych. Więcej…

Warsztaty "ŚRODKI UNIJNE DLA SEKTORA NAUKI, BADAŃ I ROZWOJU W NOWEJ PERSPEKTYWIE FINANSOWEJ 2014-2020"

Warszawa, 2 grudnia 2015r.Celem szkolenia jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom zasad realizacji projektów naukowych, badawczych i B+R w ramach Nowej perspektywy finansowej 2014-2020 - czyli kto, kiedy, na co i ile środków będzie mógł pozyskać. Uczestnicy i uczestniczki nabędą wiedzę pozwalającą przygotować się do skutecznego aplikowania o środki unijne w ramach przyszłej perspektywy finansowej. Dzięki tej wiedzy będą mogli oszacować swoje szanse na dofinansowanie oraz wybrać te obszary, które mogą być dla nich szczególnie atrakcyjne. Więcej…