Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Życie bez opakowań foliowych? Niemożliwe.

Ciężko wyobrazić sobie zakupy bez foliowych toreb. Sprawiają one, że transportowanie zakupów jest wygodne. Poza tym tego typu torby przydają się również do wielu innych zastosowań. Foliowe opakowania możemy znaleźć w supermarketach i większości innych sklepów. Podejmowane są wprawdzie próby zastąpienia ich innymi materiałami, jednak ich wytrzymałość, wodoodporność i wygoda czyni to zadanie trudnym do wykonania. Więcej…

Jak kontrolować czystość wody?

Do kontroli czystości i jakości wody wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty i mierniki. To na przykład sondy pomiarowe, fotometry do analizowania składu fizyko-chemicznego wody, a nawet całe układy kontrolno-pomiarowe i testomaty. W naszym artykule przyjrzymy się kilku rozwiązaniom i sprawdzimy, jakie parametry wody jesteśmy w stanie sprawdzić dzięki nim. Czystość wody jest bardzo istotna nie tylko w przypadku linii produkcyjnych dla żywności, napojów, kosmetyków, czy medykamentów. Przemysł wykorzystuje wodę na wiele różnych sposobów w układach wytwarzania pary, ciepła, w procesach chłodzenia, czyszczenia, czy mycia, a wszędzie tam zależy nam na zapobieganiu powstawania osadów, kamienia, korozji oraz mikroorganizmów, stąd tak istotna jest kontrola czystości wody. Więcej…

Rowerowe odkrywanie Polski: Niezwykłe trasy dla pasjonatów podróży

Wycieczki na dwócz kółkach są nie zaledwie wybitnym pomysłem na energiczny relaks, lecz też wspaniałą możnością do dostrzegania atrakcyjnych krajobrazów i napawania się urodą otaczającej nas natury. Jeżeli wypatrujesz idealnego regionu na rowerowe przygody, to malownicze polskie krajobrazy to fenomenalny wybór. W tym artykule ukażemy najpiękniejsze ścieżki rowerowe , które umożliwią przecudowne przeżycia dla każdego pasjonata wypraw na rowerze. Więcej…

Czyste oceany? Tak, to możliwe.

Niespotykany dotąd system oczyszczania Oceanu Spokojnego ze śmieci plastikowych rusza już za rok. Tak zwany siódmy kontynent, czyli ogromne skupisko odpadów pływających może zniknąć z największego oceanu na Ziemi - Pacyfiku już za dziesięć lat. Analogiczne akcje mogą być wprowadzone w życie także na pozostałych oceanach. Więcej…

Zbawienny wpływ psa

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, iż kurz, który znajduje się w domach osób posiadających psa może strzec przed zakażeniem wirusem RSV, który atakuje drogi oddechowe, co zaś prowadzi do astmy u najmłodszych. Więcej…
Jakim badaniom są poddawane sery?

Wszelkiego rodzaju sery są poddawane różnego rodzaju badaniom i testom. W zależności od wybranej metody są one sprawdzane zarówno na etapie przygotowania produktu, jak i po uzyskaniu finalnego artykułu spożywczego. Sprawdzenie ich jakości obejmuje zarówno analizę sensoryczną, jak i fizykochemiczną. Coraz większa część producentów decyduje się na ich weryfikowanie pod kątem zawartości antybiotyków. Co warto wiedzieć o tego typu badaniach?

Analiza sensoryczna i fizykochemiczna serów

Badania sensoryczne są przeprowadzane przez wyspecjalizowanych i doświadczonych degustatorów. Obejmują one sprawdzenie konsystencji, barwy, smaku i zapachu produktu. Analiza fizykochemiczna obejmuje sprawdzenie mleka przerobowego, wykorzystywanego do produkcji serów, ale też produktu finalnego. "Podczas tego rodzaju badania są wyznaczane: gęstość mleka, kwasowość miareczkowa, poziom pH oraz zawartości tłuszczu, białka i laktozy" – wyjaśnia ekspert z firmy JUSTEST Julita Roszkowska.

Warto wiedzieć, że do ustalenia zawartości wody wykorzystuje się metodę suszenia. Jeśli chodzi o badanie wartości odżywczych, to najczęstszymi metodami są: Gerbera (w zakresie tłuszczu), Bertranda (w zakresie laktory) oraz Kjeldahla (w zakresie białka). Oczywiście do ich przeprowadzenia można wykorzystywać również nowoczesne analizatory, które już w kilkadziesiąt sekund pozwalają uzyskać wyniki, a tym samym zoptymalizować proces produkcji. Należy dodać, że w przypadku serów twarogowych konieczne jest także ocenienie ilości wyciekającej serwantki.

Analizę fizykochemiczną wykonuje się kilkukrotnie i porównuje uzyskane wyniki.

Badania na wykrycie antybiotyków

Dość sporym problemem jest obecność pozostałości antybiotyków w żywności. Wynika on z faktu, że są one podawane zwierzętom hodowlanym, w celu przyśpieszenia ich wzrostu. Warto pamiętać, że tego typu postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale też szkodliwe. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale też ludzie. Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej nie można stosować tego typu substancji, stąd też ich wykrycie potwierdza niezgodne z prawem postępowanie i może zakończyć się nałożeniem wysokich kar.

Ich obecność w produktach żywnościowych można sprawdzić za pomocą specjalistycznych testów na antybiotyk i analiz laboratoryjnych. W przypadku serów najczęściej wykonuje się analizę mleka używanego do ich produkcji. Pomocne są analizatory umożliwiające wykrycie substancji takich jak beta-laktamy czy tetracykliny. Wybierając odpowiednie testy, warto zwrócić uwagę, by były one wysokiej jakości – niezawodną skuteczność daje np. wykorzystanie metody immunoreceptorowej.

Polecamy także:

27 stycznia 2016 - Siła-wiedzy.pl zaprasza na:

XVII seminarium w cyklu AWANSE NAUKOWE "STUDIA DOKTORANCKIE - ASPEKTY PRAWNE, ORGANIZACYJNE I FINASOWO-PODATKOWE", Warszawa, 27 stycznia 2016r. Więcej…

Co czyni film dobrą adaptacją?

Fani książek bądź literatury obrazkowej coraz nagminniej i chętniej domagają się, aby ich ulubieni bohaterowie doczekali się swoich filmowych odpowiedników. Na wielu forach możemy przeczytać, jak dobierają oni wymarzoną obsadę czy nawet przedkładają swoje wersje scenariuszy. Wiele osób niestety rozczaruje się, jeżeli okaże się, iż realizacja nie będzie dobrym filmem. Więcej…

Kto zepsuł internet?

Choć wydaje się nieprawdopodobne, by światowa sieć przestała działać, zaledwie kilka dni temu miał miejsce naprawdę poważny kryzys. Niewiele brakowało, aby mnóstwo najbardziej popularnych stron internetowych po prostu przestało działać. Powodem tego zamieszania była z pozoru mało znacząca decyzja amerykańskiego dewelopera Azer Koçulu, który zaplanował usunąć jeden ze stworzonych przez siebie modułów JavaScript, jaki składa się z 11 linijek kodu. Więcej…

Ekologiczne energooszczędne domy drewniane

Dzisiaj budownictwo domków jednorodzinnych rozwija się w ekspresowym tempie. Tanie kredyty oraz wysokie zarobki zachęcają coraz większa liczbę osób do rozpoczęcia budowy. Zdecydowana większość nowo stawianych domów wykonywana jest w tradycyjnej technologii czyli przy użyciu cegły lub bloczków betonowych. Więcej…

Uniwersalny charakter magnesów ferrytowych

Magnesy ferrytowe to klasyczne, wszechstronnie wykorzystywane i znane każdemu czarne magnesy, które do momentu rozpowszechnienia magnesów neodymowych królowały w wielu gałęziach przemysłu i codziennych zastosowaniach. Więcej…