Najciekawsze artykuły
   W Naszym serwisie

Redakcja

Siła-wiedzy

ul. Bursztynowa 31
20-576 Lublin

tel: 606 281 023
tel: 81 473 2011

email: kontakt@sitte.pl

Partnerzy:

banner cpi

Aktualności

Fobia a starzenie się

Fobia, częsta forma zakłóceń lękowych, prawdopodobnie jest powiązana z przyspieszonym starzeniem się u pań - wypływa z pracy, zamieszczonej przez pismo "PLoS ONE". Więcej…

Jak wybrać najlepszą halę na maszyny rolnicze?

Hale dla rolnictwa muszą spełniać różne funkcje, które zależne są od ich przeznaczenia. Jednymi z najbardziej potrzebnych budynków w każdym gospodarstwie są hale na maszyny rolnicze. Najczęściej rolnicy stawiają na budynki o stalowej konstrukcji. Wybór ten bywa nie do końca świadomy, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę przy planowaniu tego typu inwestycji. Więcej…

Silniki prądu stałego – niezastąpione w dzisiejszych czasach

Obecnie silniki prądu stałego znajdują szerokie zastosowanie jako elementy urządzeń produkcyjnych i medycznych oraz we wszelkiego typu automatyce.   Więcej…

Zwiększone ryzyko demencji...

...u osób urodzonych latem Niemieccy naukowcy dowodzą, iż osoby urodzone zimą rzadziej cierpią na demencję. Więcej…

Szczepionka na Ebolę prosto z Chin

CanSino Biotechnology - firma biotechnologiczna z Chin, ma w planach uruchomienie fabryki szczepionek przeciwko gorączce krwotocznej, którą wywołuje wirus Ebola. Fabryka powstanie dopiero za dwa lata. Więcej…
Czy możliwe jest zatrudnienie pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Na polskim rynku pracy duże znaczenie mają pracownicy przejezdni, przede wszystkim ci ze Wschodu. Aktualna sytuacja epidemiczna uniemożliwiła wielu osobom swobodne wykonywanie swoich obowiązków zawodowych. Nie tylko Polacy, ale też pracownicy z Ukrainy czy Białorusi spotkali się w tym szczególnym czasie z problemami zarobkowymi. Czy możliwe jest w ogóle zatrudnianie w Polsce pracowników ze Wschodu w czasie pandemii?

Jaka jest aktualna sytuacja pracowników ze Wschodu?

"Kiedy wybuchła pierwsza fala pandemii koronawirusa, wielu pracowników ze Wschodu obawiało się o swoją przyszłość w Polsce. Ta nowa dla wszystkich sytuacja przyczyniła się do powstania wielu zmian, także na rynku pracy. Aktualnie osób przyjeżdżających do naszego kraju ze Wschodu w celach zarobkowych jest mniej. Także wielu pracodawców polskich boi się o swoje biznesy, martwiąc się o to, że będzie u nas niewielu chętnych do pracy zza wschodniej granicy" – wyjaśnia ekspert z agencji pracy PD Solidbud.

W Polsce żyje aktualnie około 1,5 mln osób imigrujących niegdyś do Polski w celach zarobkowych. Należy zaznaczyć, że duża ich cześć to obywatele ze Wschodu, przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi. To pokazuje skalę problemu, który pojawił się w wyniku pandemii koronawirusa dla osób zza wschodniej granicy pracujących w Polsce. Zgodnie z opiniami agencji pracowników z Ukrainy oraz innych osób ze Wschodu, wielu przyjezdnych boi się konieczności odbycia przymusowej kwarantanny.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, czyli aktualnymi obostrzeniami, obowiązującymi na granicy polskiej od 28 grudnia, istnieje wiele grup osób, które po wjeździe do Polski nie muszą się poddawać kwarantannie, a są nimi między innymi ci, którzy przekraczają granicę:

w celu przejazdu przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do miejsca zamieszkania lub pobytu przez cudzoziemców posiadających zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci;

Co istotne, rząd polski umożliwił cudzoziemcom pracującym w Polsce swobodne wykonywane swoich obowiązków zawodowych. Mianowicie wdrożono kilka ważnych zasad, a właściwie udogodnień dla osób zza granicy, które mają obowiązywać w okresie pandemicznym:

  1. Przedłużono terminy związane ze składaniem wniosków o pozwolenie na pobyt w Polsce.
  2. Przedłużono ważność zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych.
  3. Umożliwiono legalny pobyt w Polsce na podstawie tzw. krótkoterminowych tytułów pobytowych.
  4. Przedłużono termin dobrowolnego powrotu.
  5. Przedłużono termin opuszczenia terytorium RP.
  6. Przedłużono ważność zezwolenia na pracę i oświadczenia.
  7. Przedłużono okresy ważności tymczasowych zaświadczeń tożsamości cudzoziemca (TZTC).
  8. Wprowadzono dodatek solidarnościowy.
  9. Wprowadzono możliwość uzyskania pomocy żywnościowej.
  10. Uruchomiono indywidualny program integracji uzgadniany zdalnie.

Agencja zatrudnienia jako wsparcie dla pracowników ze Wschodu

W związku z obowiązującymi rozporządzeniami rządu polscy pracodawcy nie muszą się martwić o możliwość zatrudniania Ukraińców czy Białorusinów. Aktualnie nie ma problemu z przyjmowaniem do pracy przyjezdnych ze Wschodu. Sytuacja pandemiczna pokazała, jak duże znaczenie mają agencje pracy – pozyskujące potrzebnych specjalistów dla firm, a dla samych cudzoziemców znajdujące odpowiednie miejsce zatrudnienia. Dobrze korzystać z usług agencji pracy, które są stale zorientowane w aktualnie obowiązujących zasadach i przepisach dotyczących prawa pracy w Polsce. Jako przedsiębiorcy, decydując się na wynajęcie takiej agencji, możemy liczyć na to, że zajmie się ona całą biurokracją związaną z rekrutacją pracownika zza wschodniej granicy. Firma nie musi się dzięki temu martwić o wiele spraw. Zgłasza agencji zapotrzebowanie na pracowników, a ta kieruje do przedsiębiorstwa odpowiednio wykwalifikowane osoby.

Polecamy także:

Co to jest bariera podczerwieni?

W przypadku gdy pojawia się potrzeba ochrony dużych obszarów albo obiektów specjalnych, w których występuje wysoki stopień zagrożenia, konieczne jest stosowanie aktywnych barier podczerwieni. Za pomocą wiązek świetlnych można odpowiednio chronić budynki oraz drogocenne przedmioty. Skuteczność tego sprzętu powoduje, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Więcej…

Od stażu do stanowiska kierowniczego w urzędzie

Wiele osób planuje swoją ścieżkę edukacji z myślą o karierze w różnego rodzaju urzędach lub strukturach administracji państwowej. Chociaż powszechnie uważa się, że są to miejsca pracy o ograniczonych możliwościach awansu, realia ulegają dynamicznym zmianom. To z kolei otwiera drogę rozwoju wielu osobom - szczególnie tym, którzy mogą poszczycić się dobrym wykształceniem. Jak jednak wygląda droga od przysłowiowego “zera” na szczyt hierarchii w tego typu instytucjach? Więcej…

Wyprzedaże roczników w salonach samochodów – oferta godna uwagi

Okres wyprzedaży roczników w salonach samochodowych stale się wydłuża. Zwykle są oczekiwane już na początku roku, ale można się na nie natknąć już w grudniu czy listopadzie. Pracownicy salonu mają zatem kilka miesięcy, aby oczyścić magazyny w celu zwolnienia miejsca na modele z nowego rocznika. Dla klientów takie okazje wyglądają naprawdę atrakcyjnie. Czy jest tak w rzeczywistości? Czy warto zdecydować się na zakup auta z wyprzedaży rocznika? Odpowiedzi znajdziecie w naszym artykule. Więcej…

Paraliż Senny - Z czym to się je?

Paraliż Senny, inaczej porażenie przysenne to stan, w którym doznajemy porażenia mięśni. Możemy bez problemu oddychać, ale nie możemy czymkolwiek poruszyć. Osoby przeżywający to pierwszy raz przeważnie wpadają w panikę, najgorzej jest z tymi którzy nigdy nie słyszeli o paraliżu sennym. Więcej…

Po co powinno się regularnie czytać

Czytanie to nie tylko metoda na miłe spędzanie wolnego czasu, ale również pożywka dla naszego umysłu. Wszystkie badania dowodzą, że osoby, regularnie sięgające po książkę, są bardziej inteligentne, bardziej bystre i mają więcej empatii. Dlaczego jeszcze powinno się czytać? Więcej…