Wegetarianizm to forma żywienia, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Zasadniczym składnikiem menu są artykuły pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. W niektórych przypadkach spożywa się jaja i produkty mleczne. Ostatnimi czasy wegetarianizm stał się szalenie atrakcyjnym stylem życia, choć w krajach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa dominuje od bardzo dawna. Sam wegetarianizm jest zróżnicowany, pojawia wiele wersji i wielorakich sposobów odżywiania spowodowanych odmiennymi przesłankami, takimi jak: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Wobec tego można również mówić o przeróżnych skutkach, niedostatkach albo innych konsekwencjach wynikających z wegetarianizmu. Spróbujmy zatem uporządkować informacje na temat wegetarianizmu i pokazać korzyści i mankamenty takiej diety.
Różnorodne warianty diety wegetariańskiej
Można wyróżnić parę dominujących typów wegetarianizmu, różniących się między sobą tym, które produkty odzwierzęce są dopuszczalne w jadłospisie. Każdy z tych sposobów odżywiania może być przeróżnie traktowany, a w rzeczywistości granice między nimi mogą być zmienne. Chociaż uznaje się poniższy podział:
Wegetarianizm ovo - konsumowanie jaj, lecz bez mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - spożywanie nabiału, lecz bez mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - spożywanie jaj i mleka ale bez mięsa,
Weganizm - zrezygnowanie ze wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a także miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm może mieć dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, na którą składają się wyłącznie surowe warzywa i owoce,
Flexitarianizm - dieta bogata w roślinne produkty jednak bez rezygnacji z mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta bogata w ryby i owoce morza lecz z wyjątkiem produktów z zawartością mięsa.
Po co stosować dietę wegetariańską?
Odpowiedniy jadłospis wegetariański musi wyróżniać się zróżnicowaniem składników i dobraniem do osobistych potrzeb, w nawiązaniu do wieku, płci, aktywności fizycznej i kondycji zdrowia. Są wszak grupy osób o szczególnych potrzebach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, osoby uprawiające intensywny sport, pracownicy fizyczni. Jeżeli mówi się o minusach diety wegetariańskiej, to z reguły dotyczy to sytuacji braków żywieniowych. Pragnąc uniknąć braków, ważne jest, ażeby uwzględnić wielorakie źródła białka roślinnego, takie jak rośliny strączkowe, orzechy i zboża. Ci, którzy wykluczają artykuły mięsne, muszą dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, zawierających witaminę B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Odpowiednio przygotowana dieta wegetariańska jest w stanie poprawić zdrowie i pomóc w efektywnym podtrzymaniu prawidłowej kondycji a także znacznie obniżyć zagrożenie chorób układu krążenia, nowotworów i cukrzycy. Bardzo ważne jest jednakże, żeby omówić swoje decyzje w sprawie diety z dietetykiem lub lekarzem. Nie powinno się też zaniedbywać badań kontrolnych.