Zadłużenie to poważny problem, z którym nie wszyscy umieją sobie poradzić. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się niespłaconych zobowiązań tak, by móc rozpocząć swoje życie od nowa. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny, który pozwala na połączenie poszczególnych długów i wydłużenie czasu ich spłaty. Na czym dokładnie polega i kiedy może być ogromną pomocą?
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Wychodzenie z długów za pomocą kredytu może wydawać się dość nierozsądnym rozwiązaniem, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z możliwości konsolidacji zadłużeń. Polega ona na przekazaniu klientowi środków na spłatę pozostałych, często zaległych zobowiązań. Wówczas osoba zadłużona ma do uregulowania tylko jeden kredyt, który został zaciągnięty stosunkowo niedawno, a więc pozwala na regularne spłacanie przez długi czas bez naliczania odsetek za opóźnienie.
- "Kredyt konsolidacyjny pozwala zapanować nad chaosem. Gdy klient ma wiele zobowiązań, często nie jest on w stanie wybrać tego, które powinien spłacić jako pierwsze. W takiej sytuacji są naliczane również odsetki zwiększające zadłużenie. Konsolidacja pozwala na spłacenie wszystkich zobowiązań i zastąpienie ich jednym kredytem na atrakcyjnych warunkach" – mówi pracownik firmy dFinance.pl oferującej, między innymi, atrakcyjne kredyty oddłużeniowe.
Dlaczego kredyty konsolidacyjne się opłacają?
Kredyt konsolidacyjny rozwiązuje problem jedynie na jakiś czas, jednak pozwala on na uniknięcie naliczania odsetek przewyższających możliwości finansowe klienta. Często firmy udzielające takich świadczeń oferują atrakcyjny system ratalny, który umożliwia dopasowanie do sytuacji danej osoby. Często składki są zmniejszane, a czas pokrycia zobowiązana – wydłużony. W ten sposób można poradzić sobie z zaległymi pożyczkami czy kredytami i dać sobie kolejne kilka lub nawet kilkadziesiąt lat na spłacenie konsolidacji.
Kredyt oddłużeniowy dopasowuje się do aktualnej sytuacji finansowej klienta, która zazwyczaj nie jest zbyt łatwa. Z tego powodu warunki takich świadczeń są zwykle lepsze niż tych, które dana osoba zaciągnęła przed laty. Każdy przypadek tego typu jest rozpatrywany indywidualnie, a obecnie konsolidacja może objąć nawet pożyczki wzięte w innych instytucjach niż banki.
Czasami do otrzymania kredytu konsolidacyjnego konieczne jest poręczenie innej, niezadłużonej osoby. Jest to jednak skuteczny i szybki sposób na poradzenie sobie z wciąż rosnącymi odsetkami i gniewem wierzycieli, którym zalegasz ze spłatą długu. Konsolidacja pozwala także na zapanowanie nad chaosem i uporządkowanie swojej sytuacji finansowej. Często klienci decydujący się na takie rozwiązanie płacą mniejszą ratę niż ta, która była sumą miesięcznych opłat związanych z poprzednimi pożyczkami.